12.03.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív Pixabay/StockSnap Pixabay/Stephanie_Curry).
Starí Gréci milovali hádanky opisujúce život, niečie rozhodnutia alebo dokonca to, ako niečo vyzerá. Žiadne neboli jednoduché a predsa každý vedel, o čom hovoria. Pripomeňme si napríklad Sofoklovu drámu „Antigona“ a hádanku, ktorú od Oidipa požiadala Sfinga brániaca prístup do Théb. Túto odpoveď pozná asi každý z hodín slovenčiny, ale čo táto?
Starovekí, hlavne grécki, filozofi a myslitelia sa radi pýtali a riešili rôzne hlavolamy a rébusy. V ich vymýšľaní sa predbiehali, čoho výsledkom boli špeciálne školy pre chlapcov, ktorí ich nielen hádali, ale aj rozoberali a uvažovali o zmysle života alebo o tom, ako bol skonštruovaný svet.
A nie je tomu inak ani v tomto prípade, pretože hlavolam, hoci známy a opakovaný po stáročia, nie je vôbec ľahké vyriešiť. Poznáte odpoveď?
Starodávna hádanka je stále ťažká. Poradíte si s riešením?
Starovekí Gréci verili, že bohovia sa starajú o celý svet a to, čo nevedeli pochopiť, prenechali bohom a cez nich vysvetlia úplne všetko. Lásku, radosť, smrť, vojnu alebo aj hlad. Vo voľnom čase však vymýšľali hádanky a hlavolamy, ktoré sa pýtali nielen detí či ich žiakov, ale napríklad aj cestovateľov a potom rozprávali celé príbehy. Napríklad v Sofoklovej dráme „Antigona“ je postava Sfingy, ktorá sa stretne s Oidipusom smerujúcim do Théb. Netvor však nechce tuláka pustiť do mesta, a tak sa ho spýta na hádanku.
„Čo chodí ráno po štyroch nohách, popoludní po dvoch a v noci po troch?“
– spýtala sa okrídlená príšera s telom leva a hlavou a prsiami ženy.
Aká bola odpoveď? Samozrejme, že išlo o človeka, ktorý ráno, teda na začiatku života, chodí štvornožky, potom vyrastie a chodí po dvoch nohách a na konci svojich dní, teda večer, je už starý a musí sa opierať o palice.
Hádanka, ktorú tu citujeme, je však hádankou, ktorú dokáže vyriešiť len málokto, hoci ju už starí Gréci žiadali od detí. Ste teda múdrejší ako batoľa a viete uviesť správnu odpoveď?
„Zničím všetko: rastliny, ľudí aj zvieratá. Lámem oceľ a premením kamene na prach. Kto som?“
– znie hádanka.
Odpoveď na hádanku. Popustite uzdu svojej fantázii
Ak sa stále pýtate, máme dobrú odpoveď. Nižšie je správna odpoveď, ale než sa k nej dostanete, prečo sa nezamyslíte? Vezmime si nápovedu z toho, že podobne ako v hádanke o Sfinge, ani k nej nepristupujeme veľmi doslovne a pevne sa držíme každej frázy. Tu musíte popustiť uzdu fantázii a trochu sa vzdialiť. Pretože starí Gréci nebrali svet doslovne, ale všetko vysvetľovali pomocou určitých zovšeobecnení a metafor. Čo teda môže byť obrazne také silné, že sa všetko zmení na prach? Rastliny, ľudia, zvieratá, dokonca aj oceľ alebo kamene?
Poznáte odpoveď?
Ak nie, prejdite nadol.
„Zničím všetko: rastliny, ľudí aj zvieratá. Lámem oceľ a premieňam kamene na prach. Kto som?“ – odpoveď je: ČAS.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Len 1 % „najbystrejších myslí“ dokáže za 11 sekúnd rozpoznať iné písmeno ukryté v húšti písmena M.
Hlavolam: Dokážete spočítať počet zápaliek na tomto obrázku zdieľanom na Threads?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.