12.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Aleksey Kurguzov).
Každý viac či menej skúsený šéfkuchár a kuchár sa už neraz stretol s pálčivou dilemou: môžete dať teplé jedlo do chladničky? Nedostatok času a zhon vás často prinútia urobiť niečo podobné. Buďte opatrní, pretože to môžete ľutovať. Zlyhanie zariadenia je len začiatkom vážnejších problémov.
Chladnička je dnes hlavnou súčasťou kuchynského vybavenia, bez ktorej si nemožno predstaviť každodenný život. Zo strany sa javí ako nekomplikovaný spotrebič. V skutočnosti však jednoduché, ale chybné návyky môžu viesť nielen k poruchám, ale aj k zničeniu ďalších pochúťok, ktoré sa už nachádzajú vnútri. Jednu chybu robíme opakovane.
Ako majú byť výrobky uložené v chladničke? Dôležité sú police
Keď prídete domov s nákupom, predtým, ako ho vložíte do chladničky, sa oplatí dôkladne premyslieť, kam ho potom uložíte. V rôznych častiach chladničky sú totiž rôzne teploty, ktoré sú vhodné pre rôzne druhy potravín.
- Na hornej polici je teplota okolo 8 stupňov Celzia. To je ideálna poloha pre jogurty, kefíry, smotanu, maslo alebo džemy.
- Stredná polica je určená pre výrobky, ktoré sa kazia o niečo rýchlejšie: syr, tvaroh, údeniny alebo hotové jedlá, ako sú polievky. Teplota sa tu pohybuje medzi 4 a 7 stupňami Celzia.
- Spodná polica je najchladnejšie miesto v chladničke, kde je teplota 2 stupne Celzia. Spodná polica je najchladnejším miestom v chladničke s teplotou 2 stupne Celzia a je určená pre rýchlo sa kaziace potraviny, ako je surové mäso a ryby.
- Teplota 10 stupňov Celzia, ktorá prevláda v spodných boxoch, v kombinácii s vlhkosťou, podporuje skladovanie ovocia a zeleniny.
- Dvere s teplotou chladenia 10 až 15 stupňov C sú ideálnym miestom pre vajcia, džúsy v kartónoch, mlieko, kečup, horčicu alebo oleje.
Aj to najlepšie usporiadanie výrobkov v chladničke podľa pokynov odborníkov je nanič, keď urobíme jednoduchú chybu. Hovoríme o teplých jedlách.
Môžete dať teplý hrniec do chladničky? Dávajte si pozor
Chladnička má svojou konštrukciou podporovať potraviny, aby zostali dlhšie čerstvé. Keď sa však hneď vedľa nich položí teplý hrniec s polievkou, všetka jej snaha môže zhorieť.
Teplé potraviny vložené do chladničky môžu v prvom rade spôsobiť poruchu spotrebiča. Chladnička, ktorá pocíti zvýšenie teploty vo vnútri, musí pracovať intenzívnejšie a chladiť intenzívnejšie, čo spôsobí, že kompresor beží na najvyššie otáčky, kým teplota neklesne na vhodnú úroveň. Nielenže sa tým spotrebuje viac energie, čo spôsobuje vyššie účty, ale ak sa situácia pravidelne opakuje, môže to viesť k poruche zariadenia.
Horúce potraviny ovplyvnia aj svoje bezprostredné okolie, t. j. výrobky, ktoré sa doteraz chladili v chladničke. To môže negatívne ovplyvniť ich následnú chuť, ale aj ich stav. Je možné, že už nebudú vhodné na použitie.
Veľmi veľké množstvá teplých potravín by sa preto nemali vkladať do chladničky naraz. Moment ich vloženia do chladničky by sa však nemal odkladať na neurčito z obavy o fungovanie spotrebiča. Teplé potraviny by sa nemali ponechať pri izbovej teplote dlhšie ako 2 hodiny. Potom môžu bezpečne prejsť do chladničky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako dlho vydrží vaša chladnička a mraznička bez elektriny? Potom by ste mali radšej vyraziť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.