13.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Simol1407).
Nenáročný, ale niekedy veľmi vyberavý. Zamiokulkas, ktorý často zdobí interiéry našich domovov, sa rád trochu vzbúri a zrazu prestane rásť. V takýchto prípadoch je vhodné použiť domáci prostriedok, ktorý rastlinu povzbudí, aby v okamihu nasadila nové listy. Čím zamiokulkas hnojiť? Pomôže prípravok, ktorý zvyčajne končí v koši. Kolegovia budú so závisťou pozerať a pýtať si radu.

Foto: shutterstock/Simol1407
Prečo zamiokulkom nerastú výhonky? Venujte pozornosť detailom
Zamiokulkas, ktorý sa hrdo prezentuje na okenných parapetoch alebo komodách, má čestné miesto v zozname obľúbených rastlín Slovákov. Od svojho majiteľa nevyžaduje žiadnu zvláštnu pozornosť, a ak je umiestnený na vhodnom mieste a pravidelne zásobovaný dostatočnou dávkou vody, odvďačí sa vynikajúcim vzhľadom. Niekedy sa však trochu vzbúri. A vtedy sa oplatí vytiahnuť ťažšie zbrane.
Jednou z najčastejších príčin nedostatku nových listov na zamiokulkoch je príliš malý kvetináč. Keď rastlina nemá priestor na rozvoj koreňového systému, kladie odpor a prestáva rásť. V takom prípade by sa mala presadiť do o niečo väčšieho keramického kvetináča, pričom treba mať na pamäti, že zamiokulkas najlepšie rastie v úrodnej, humusovej a priepustnej pôde s kyslou reakciou. Kvetináč už nie je problém? Je čas pozrieť sa na ďalšie preferencie tejto rastliny.

Foto: pexels/Lokesh Tiwari
Čo sa dá urobiť, aby zamiokulky rástli? Uistite sa, že máte správne miesto
Zamiokulkas poteší zelenými listami len vtedy, ak je umiestnený na svojom obľúbenom mieste. Nemá rád priame slnečné svetlo, uprednostňuje svetlé a niekedy aj čiastočne zatienené miesta. Vyhýbajte sa extrémom. Prudké slnko môže listy spáliť, zatiaľ čo príliš tmavé miesto môže spôsobiť, že listy sa natiahnu a stanú sa svetlozelenými.
Zamiokulkas sa tiež vzbúri, ak dostane príliš veľa vody. Prílišné zavlažovanie môže rastlinu zahubiť, pretože premokrený zamiokulkas hnije od koreňov a potom stráca listy. Najlepšie je preto zalievať ho, keď vrchná vrstva substrátu úplne vyschne.
Čím hnojiť zamiokulkas? Domáce prostriedky
Zamiokulkas má tiež rád z času na čas dávku domáceho hnojiva, ktoré ho podporí v zelenom raste. Čím by ste mali zalievať zamiokulkas, aby rástol? Pomôže prípravok, ktorý zvyčajne končí v koši.
Pre zdravý rast potrebujú zamiokulky správne živiny, najmä draslík a dusík. Podobnú dávku vitamínov môže poskytnúť domáce hnojivo vyrobené zo starého celozrnného chleba alebo tmavého chleba, ktorý neobsahuje príliš veľa zlepšujúcich látok. Chlieb však v žiadnom prípade nesmie mať na sebe známky plesne.

Foto: shutterstock/Supitcha McAdam
Chlieb sa musí premeniť na fermentované hnojivo len jeden po druhom. Ako na to:
- Rozlomte kúsky chleba a jeden po druhom ich vložte do hlbšej misky a zalejte vodou.
- Misku zakryte tanierom alebo pokrievkou a nechajte ju asi týždeň odstáť.
- Po uplynutí tejto doby živinu sceďte a zrieďte ju vodou v pomere 1:3.
Domácou živinou hnojte svoj záhon raz týždenne alebo len raz za štyri týždne v prípade mladých listov. Čoskoro si všimnete rozdiel.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy presádzať zamiokulkas? Existujú len 2 termíny
Čoskoro môže nahradiť zamiokulkas. Zalievajte ho aj raz za 3 týždne a bude stále krásny
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.