14.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/M9K).
Levanduľa je záhradná kráska, ktorú sotva treba predstavovať. Do záhrady vnáša idylickú atmosféru a je radosť sa na ňu pozerať. Aby bujne kvitla, oplatí sa použiť jednu ingredienciu, ktorá sa v našej kuchyni určite nájde. Posypte ňou levanduľu a rastlina rozkvitne v plnej kráse.
Chuť francúzskeho Provence v záhrade alebo na balkóne? Levanduľa určite mnohým z nás pripomenie toto miesto. Táto záhradná kráska je najkrajšia v lete, ale už teraz sa oplatí zistiť si viac o požiadavkách na jej starostlivosť. Plánujete si vo svojej záhrade vytvoriť vlastné minipole levandule? Tento text je určený práve vám.
Kde vysadiť levanduľu?
Levanduľa (Lavandula) má vlastne takmer 40 druhov a odrôd. Najobľúbenejšou z nich je levanduľa úzkolistá, známa ako anglická, voňavá alebo liečivá. Levanduľa kvitne od polovice júna do septembra. Má fialové, ružové alebo biele kvety a každá odroda zaujme svojou individuálnou krásou. Rastlina vydáva výraznú, silnú arómu, preto je najlepšie vysádzať ju na miestach, kde trávime pomerne veľa času. Je ideálnym spoločníkom šalvie, tymiánu alebo rozmarínu, ale aj krušpánu alebo ruží.
Najlepšie rastie na slnečnom, ale chránenom mieste. Ideálna pôda pre levanduľu by mala mať pH 6,5-7,5, pretože rastlina nemá rada kyslú pôdu. Uprednostňuje mierne vápenaté a kamenisté pôdy. Je dôležité vysádzať ju vo vzdialenosti 30 až 40 cm.
POZRITE TIEŽ: Nevylievajte ju do umývadla, ale zalejte ňou tuje. Stromy budú po zime prospievať a ožijú
Kedy strihať levanduľu? Tu sú kľúčové termíny
A teraz je čas na základné úkony pri starostlivosti o levanduľu. Začnime so zalievaním. Vodu je potrebné vyliať na zem a vyhnúť sa postriekaniu listov. Treba tiež pamätať na to, že levanduľa by nemala mať zaplavené korene. To vedie k jej rýchlemu hnitiu. Levanduľu v debničke alebo v kvetináči treba zalievať pomerne často, ale v malých množstvách. Je to potrebné najmä počas horúceho počasia.
Jedným zo základov starostlivosti o levanduľu je aj pravidelné strihanie. Toto ošetrenie jej pomáha dodať rovnomerný a tvarovaný vzhľad a stimuluje rastlinu k bujnému kvitnutiu. To však nie sú jediné výhody – strihanie tiež zlepšuje cirkuláciu vzduchu a zabraňuje vzniku chorôb. Kedy strihať levanduľu? Najlepšie je to robiť dvakrát ročne. Kľúčovým obdobím je skorá jar alebo leto/jeseň. Levanduľu je najlepšie strihať záhradníckymi nožnicami.
Jarné strihanie levandule by sa malo uskutočniť koncom marca/začiatkom apríla. Najvhodnejší termín je vtedy, keď predpoveď počasia nepredpokladá mrazy. Pri strihaní odstráňte poškodené a choré výhonky a všetky odnože, ktoré nie sú zdrevnatené, skráťte na polovicu. Pri strihaní dávajte pozor, aby sa nepoškodili zdrevnatené končeky a kvetné púčiky. Inak sa môže stať, že oslabíte kvitnutie.
Takzvaný letný rez levandule by sa mal vykonávať v období od júla do septembra, keď rastlina kvitne. Odkvitnuté kvetenstvo a stonky bez listov by sa mali priebežne odstraňovať. Tým sa podporí kvitnutie rastliny a predĺži sa proces kvitnutia. Jesenné strihanie by sa malo naplánovať na polovicu septembra, aby sa rastlina nevystavila mrazom, ktoré sa v tomto ročnom období už vyskytujú. Suché a poškodené odnože by sa mali zrezať. Jesenný rez sa môže použiť ako náhrada jarného rezu.
POZRITE TIEŽ: Rastlina dorastá do výšky 10 metrov a rýchlo osídľuje pozemok
Čím hnojiť levanduľu?
Levanduľu nemusíte pravidelne hnojiť, ale na jar sa odporúča použiť minerálne hnojivo. Na jeseň sa osvedčil kompost. Vo voľnej prírode rastie levanduľa na miestach, ktoré nie sú veľmi bohaté na živiny, preto ju netreba tak často hnojiť. Ak však chcete podporiť kvitnutie rastliny, môžete použiť prírodné hnojivo. Buďte si istí, že nemusíte hľadať luxusné produkty. Túto zložku máte vo svojej kuchyni.
Rozsypte jednu zložku pod levanduľu. Záhradná krása v plnom kvete
Hovoríme o vaječných škrupinách, ktoré levanduli dodajú živiny a doplnia hladinu vápnika v substráte. Rastlina tak získa lepšie podmienky na rast. Ako používate vaječné škrupiny? Jednoducho ich rozdrvte na malé kúsky a rozsypte ich okolo levandule v záhrade alebo ich nasypte do kvetináčov, v ktorých je rastlina. Škrupiny môžete jemne zamiešať do vrchnej vrstvy pôdy. Toto ošetrenie môžete opakovať každý mesiac.
Toto je jeden zo spôsobov použitia vaječných škrupín. Môžete si tiež pripraviť špeciálny odvar. Rozdrvené škrupiny zalejte vriacou vodou a odložte ich na niekoľko dní. Po tomto čase môžete hnojivo použiť. Môžete ho použiť na zalievanie levandule v záhrade aj v kvetináčoch.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Posledná výzva na výsadbu. Záhrada bude pokrytá fialovými kríkmi
Ako a kedy prerezávať levanduľu po zime? Dodržiavajte pravidlo 1:3 – inak prídete o kvety
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.