15.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/milart).
Snívate o mori kvetov, ktoré budú zdobiť vašu záhradu? Vyberte si nechtík lekársky. Jeho farba oživí váš pozemok a balkón. Stačí ho zasiať v kľúčovom termíne a nezabudnúť sa oň riadne starať. Určite sa vám odvďačí krásnym vzhľadom. Kedy vysievať nechtík?
Kvitnú dlho a starostlivosť o ne nie je príliš zložitá. Hovoríme o nechtíkoch, ktoré sú očarujúcou ozdobou záhrady alebo balkóna. Ich farby sú skvelým spôsobom, ako oživiť váš priestor. Aby dlho vyzerali krásne, odporúča sa vysievať ich v správnom čase a v správnych podmienkach.
Nechtíky nie sú len záhradnou ozdobou. Dlho sa verilo, že nechtíky majú magické vlastnosti. Sušené okvetné lístky sa rozhadzovali pod posteľou alebo sa dávali pod vankúš, aby priniesli pokojný spánok.
Nechtík lekársky: pestovanie
Pestovanie nechtíka lekárskeho nie je veľmi zložité. Potrebujú predovšetkým slnečné miesto, ktoré je oveľa lepšie ako polotieň. Nechtíky nie sú veľmi náročné na miesto, kde rastú, ale najlepšie je poskytnúť im humusový substrát. Rastlina tiež uprednostňuje vlhkú pôdu bez prílišného množstva živín.
Semená nechtíka lekárskeho sa dodávajú v rôznych farbách, napríklad v žltej, hnedej alebo sivej. Môžete sa rozhodnúť pre jednotné „more kvetov“ alebo pre pestrú zmes kvetov v rôznych odtieňoch. Semená nechtíka lekárskeho nie sú veľmi drahé – najlacnejšie sa dajú kúpiť už za 1 €.
Kedy vysievať nechtík? Radšej tento termín nezmeškajte
Nechtíky sa môžu vysievať do zeme alebo do kvetináča. Kedy je najlepší čas na ich výsev? Termín výsevu nechtíka lekárskeho je pomerne dlhý – môžete ho uskutočniť od marca alebo apríla do júna. Treba mať na pamäti, že čím skôr ich vysejete, tým skôr začnú kvitnúť.
Keďže rastlina má pomerne veľké semená, je dobré dodržiavať pri výseve dostatočné rozostupy. Riadky by mali byť od seba vzdialené 20 – 30 cm a semená by mali byť pokryté 1 – 1,5 cm vrstvou pôdy. Ak chcete, aby pôvabné, jasne sfarbené kvety nepretržite tešili vaše oči, môžete ich vysievať každé dva týždne.
Nechtíky sa môžu vysievať aj od konca augusta do októbra – potom sa môžete spoľahnúť, že sa objavia na jar.
Nechtíky patria medzi samovýsevné, takže môžu zabrať veľkú časť záhradného priestoru. Stačí, ak budete dbať na pravidelné odstraňovanie buriny a zalievanie, ak vám bude prekážať sucho. Tieto kvety sú tiež náchylné na vošky alebo škodcov, ako je múčnatka.
Nechtík lekársky: liečivé vlastnosti
Nechtík lekársky nepatrí len medzi okrasná rastlina, ale má aj cenné liečivé vlastnosti. Zložky obsiahnuté v kvetoch nechtíka lekárskeho majú diastolický a protizápalový účinok. Na druhej strane stimulujú vylučovanie žlče a sú antioxidantmi. Éterické oleje nechtíka lekárskeho majú zasa ďalšiu cennú vlastnosť – majú antibakteriálne a fungicídne účinky. Nechtík lekársky možno použiť aj na ťažko sa hojace rany alebo omrzliny.
Z nechtíka lekárskeho možno pripraviť aj čaj na upokojenie črevných infekcií, žalúdočných ťažkostí alebo kŕčov. Špeciálny odvar tiež zmierňuje zápal žlčových ciest a pomáha pri zlyhaní pečene.
Nechtík lekársky je tiež zložkou kozmetiky. Nájdete ho v krémoch, maskách, olejoch alebo tonikách. Okrem toho ho môžeme vidieť v zozname zložiek pást a šampónov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Posypte levanduľu jednou zložkou. Záhradná kráska rozkvitne v plnej kráse
Nechtík lekársky je v záhrade skutočným pokladom. Okvetné lístky rastliny sa dajú použiť v kuchyni
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.