15.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/pathdoc).
S pribúdajúcim vekom sa častejšie sťažujeme na problémy s pamäťou. Zabudneme si napríklad niečo kúpiť v obchode alebo niekomu popriať všetko najlepšie k narodeninám. Nemusí to byť vždy príznakom choroby, ale nemožno to ignorovať. Zabudli ste na niečo už po niekoľkýkrát? Nech je to signál, že je čas postarať sa o svoj mozog a pamäť. Pozrite sa, čo radí renomovaný neurológ na zlepšenie pamäte a jej udržanie v dobrej kondícii.
Pamäť sa vekom zhoršuje. Čo robiť?
Pamäť sa vekom zhoršuje. V skutočnosti sa začína zhoršovať skôr, ako si myslíme – prvé príznaky sa môžu objaviť už okolo 30. roku života. Podľa doktora Richarda Restaka však nejde o nevyhnutný proces a na pamäti sa dá a malo by sa na nej pracovať.
Richard Restak je uznávaný americký neurológ, neuropsychiater, profesor klinickej neurológie na Univerzite Georgea Washingtona vo Washingtone, autor viac ako 20 kníh o ľudskom mozgu, autorita vo svojom odbore s dlhoročnými skúsenosťami. Dnes má 82 rokov a o cenné rady sa naďalej delí okrem iného prostredníctvom publikácií.
Ako zdôrazňuje, náš životný štýl, naše zvyky a každodenné činnosti majú obrovský vplyv na zdravie mozgu. Upozorňuje, že existuje niekoľko jednoduchých vecí, ktoré môžete robiť každý deň, aby ste zabránili zhoršovaniu pamäti. Pozrite sa, čo je podľa odborníka pre mozog najlepšie.
Čo pozitívne ovplyvní pamäť? Praktické tipy od neurológa
Renomovaný neurológ odporúča celý rad aktivít na zlepšenie pamäti.
Venujte viac pozornosti
Rozprávali ste sa včera na večierku s niekým priateľským, ale dnes si už neviete spomenúť na jeho meno? Môže to byť preto, že ste sa rozprávali s viacerými ľuďmi naraz a nevenovali ste im náležitú pozornosť, keď sa vám predstavovali. Podľa doktora Restaka je nedostatok pozornosti najčastejšou príčinou problémov s pamäťou. Radí, že keď si potrebujete osvojiť novú informáciu, napríklad práve meno, mali by ste si so slovom spojiť konkrétny obraz. Keď si mal doktor Restak zapamätať meno lekára, doktora Kinga (hoci ide o jednoduchý príklad), predstavil si ho v bielej zástere, s korunou na hlave a so žezlom v ruke namiesto stetoskopu.
Vytvorte si nákupný zoznam, ale nepoužívajte ho
Doktor Restak odporúča, aby ste si denne precvičovali pamäť. Napíšte si napríklad nákupný zoznam na papier alebo do telefónu, vezmite si ho so sebou, keď idete nakupovať, ale keď prídete do obchodu, nepoužívajte ho. „Snažte sa vidieť položky vo svojej mysli,“ – upozorňuje odborník, ktorého cituje denník The New York Times. V prípade potreby sa naň obráťte na konci nakupovania.
Z času na čas nepoužívajte navigáciu GPS
Raz za čas, najlepšie keď sa neponáhľate, nepoužívajte GPS v aute. Pokúste sa dostať z bodu A do bodu B spoliehajúc sa na svoju pamäť. V jednej štúdii sa pozorovalo, že u ľudí, ktorí častejšie používali GPS, došlo po troch rokoch k rýchlejšiemu poklesu kognitívnych funkcií, pokiaľ ide o priestorovú pamäť.
Kuchár
Varenie je vynikajúci spôsob, ako udržať mozog aktívny, upozorňuje doktor Restak. Okrem iného zlepšuje zmyslovú pamäť, motoriku, pozornosť a má pozitívny vplyv na pracovnú pamäť. Oplatí sa používať rôzne recepty. Pri varení podľa receptu sa sústredíte na pokyny v recepte, plánujete kroky, zvažujete čas, chuť, premýšľate o vzhľade pokrmu a potom si jedlo vychutnávate s blízkymi – to všetko má pozitívny vplyv na náš mozog.
Hranie hier
Nejde o to, aby ste celé hodiny sedeli pred počítačom alebo hrali na konzolách. Ide o kartové hry, ako je bridž, ale aj šach. Zlepšujú logické myslenie, koncentráciu a pamäť. Oplatí sa tiež lúštiť krížovky a sudoku.
Prečítajte si viac románov
„Ľudia, ktorí začnú mať problémy s pamäťou, zvyčajne prejdú na čítanie literatúry faktu,“ upozorňuje doktor Restak. Podľa neho by ste určite mali čítať viac románov. Beletria si podľa jeho pozorovaní vyžaduje aktívnejšie zapojenie sa do textu – zapamätanie si mien postáv, ich charakteristík a priebehu udalostí.
Nepreháňajte to s technológiami
„Ak všetko ukladáte do telefónu, neviete o tom,“ upozorňuje doktor Restak. „Prečo sa namáhať so sústredením, koncentráciou a snahou niečo si predstaviť, keď to za vás urobí fotoaparát v mobilnom telefóne?“ – píše v jednej zo svojich kníh. Okrem toho nás technológie často odvádzajú pozornosť od danej úlohy. Poukazuje na to, že v dnešnej dobe je najväčšou prekážkou zapamätania si rozptýlenie. V súčasnosti môžete kontrolovať e-maily počas sledovania filmu, rozhovoru s priateľom alebo prechádzky. To všetko podľa odborníka sťažuje sústredenie sa na prítomný okamih, ktorý je pre zakódovanie spomienok kľúčový.
V prípade potreby sa obráťte na odborníka
Nálada zohráva veľkú úlohu pri tom, čo si pamätáte alebo nepamätáte, upozorňuje doktor Restak. Uvádza, že medzi ľuďmi, ktorí sa obracajú na neurológov kvôli problémom s pamäťou, je depresia jednou z najčastejších príčin. Štúdie preukázali pozitívny vplyv terapie na zlepšenie koncentrácie a pamäti.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zabraňuje nadúvaniu, zlepšuje pamäť, lieči infekcie. Môže sa zbierať vo februári
Jednoduchý úkon udrží vašu myseľ ostrú ako britva. Dnes si na to málokto spomenie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.