16.03.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/noir_r).
Namiesto míňania peňazí za reďkovky v obchodoch si skúste vypestovať vlastnú kyprú zeleninu v debničkách na balkóne. Na ich pestovanie nepotrebujete ani záhradku, stačí vám kúsok voľného miesta na balkóne alebo väčší parapet. Postarajte sa o ne takto a po pár týždňoch sa dočkáte bohatej úrody.
Na pestovanie vlastnej zeleniny nie je potrebné mať záhradku. Už sme písali aj o tom, že čerešňové paradajky môžete pestovať aj v debničkách na balkóne, no nie sú to jediné druhy zeleniny, ktoré môžete pestovať v kvetináčoch. To platí aj pre šalát a hrášok.
Dnes sa však zameriame na to, ako reďkovky zasiať a ako sa o ne starať, aby ste sa už po niekoľkých týždňoch dočkali hojnej úrody.
Reďkovky na balkóne. Vždy ich sejte takto
Pestovanie reďkovky na balkóne je veľmi jednoduché. Táto zelenina rastie tak rýchlo, že nevyžaduje prípravu sadeníc, čo môže začínajúcim záhradníkom spôsobiť problémy. Nádobu, do ktorej budete reďkovky vysievať, vyberajte s rozumom. Nemôže byť príliš plytká kvôli rozsiahlej podzemnej časti rastliny, ktorá je najdôležitejšia. Nádoba musí byť vysoká aspoň 10-15 cm.
Semená zasiate priamo do nádoby do hĺbky 1 cm, v takej vzdialenosti medzi dvoma semenami, aby sa reďkovke poskytol priestor na rast koreňov. Rozstup by mal byť približne 5-10 cm.
Po vysadení by mala byť zelenina pripravená na zber asi po 4-5 týždňoch (30-40 dňoch). Pre lepšie výsledky môžete zasiať ďalšiu zeleninu každé 2-3 týždne a určite získate bohatú úrodu.
Tieto podmienky musíte zabezpečiť pre reďkovky na balkóne
Okrem samotného výsevu treba pamätať aj na niekoľko ďalších pravidiel pestovania reďkoviek na balkóne, ktoré zabezpečia bohatú úrodu. Pamätajte, že táto zelenina rastie najlepšie na slnečnom alebo polotienistom mieste. Nepreháňajte to však s tým, že im poskytnete veľa prirodzeného svetla, pretože ak sú mu neustále vystavené, môžu im vyrásť drevnaté korene (a potom je ich pestovanie na potravinárske účely zbytočné).
Dôležitý je aj výber zeminy. Ideálnym substrátom pre reďkovky je priepustná a piesčitá pôda s drenážnou vrstvou, ktorá zabráni zaplaveniu ich koreňov pri zálievke.
Ak chcete, aby rástli zdravo, zalievajte reďkovky s rozumom
Najdôležitejším krokom v starostlivosti o reďkovky je samozrejme zálievka. Reďkovky zalievajte každé 2-3 dni, v teplejších dňoch aj častejšie.
Nezabúdajte, že ak je pôda príliš suchá, reďkovky prestanú rásť, no nepreháňajte to s intenzitou zálievky, neprospieva im totiž ani nadmerná vlhkosť. V takomto prostredí im môžu začať hniť korene a ochorieť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zlaté pravidlá pre siatie uhoriek. V lete bude čo zavárať
Kedy sadiť ovocné stromy? Na jar si vyberte 5 druhov. Vyrastú tak veľké, že tomu nebudete veriť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.