17.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/encierro).
Okrem estetického vzhľadu nám záhradka môže poskytnúť aj množstvo vitamínov a minerálov. Je dôležité, aby sme ju zaplnili rastlinami, ktorých plody budú pôsobiť ako podpora zdravia pre organizmus. Ktoré stromy by ste mali vysadiť vo svojej záhrade? Tu sú tie najzdravšie návrhy.

Foto: shutterstock/encierro
Ktoré stromy pri dome? Mimochodom, budete sa starať o svoje zdravie
Pre každého záhradníka je strom nevyhnutnou súčasťou záhradného dizajnu. V mnohých prípadoch má dekoratívnu funkciu, ale záhradník ho môže chcieť využiť aj ako úkryt pred pálivými slnečnými lúčmi alebo ako možnosť ukryť sa pred dotieravými pohľadmi susedov, ak je vysadený v rade.
Okrem typicky vizuálnych vlastností sa pri dokončovaní domácej záhrady oplatí zvážiť aj rastliny, ktoré môžu mať významný vplyv na vaše zdravie. V mnohých prípadoch sú ich plody skutočným zdrojom výživového bohatstva.
Kde zasadiť orech? Potom sa poďakujete
Na vrchole tohto zoznamu je vlašský orech, ktorý si mnohí spájajú s babičkinou záhradou. Hoci si na jeho prvé plody budete musieť chvíľu počkať, neskôr vás poteší svojím vzhľadom, poskytne tieň a dá vzniknúť mnohým pochúťkam, ktoré sú cenné pre vaše zdravie.
Vlašské orechy uprednostňujú teplé a slnečné miesto, ale hodia sa skôr do väčších záhrad. V ich blízkosti by sa totiž nemali vysádzať iné rastliny, pretože ich rast a vývoj by sa mohol spomaliť v dôsledku juglónu, ktorý orech vylučuje.
Samotné orechy, bohaté na vitamíny skupiny B a A, C, E a K, ako aj nenasýtené mastné kyseliny omega-3, sú cenným prvkom pri spomaľovaní procesu starnutia, dôležitým aj v prevencii rakoviny.
Už len zjedenie niekoľkých pochúťok denne znižuje hladinu cholesterolu v krvi, čím sa výrazne znižuje riziko srdcových ochorení. Ich pravidelná konzumácia podporí aj kardiovaskulárny a nervový systém, zlepší pamäť a koncentráciu. Vlastnoručne vypestované orechy sú pýchou nejedného záhradkára.

Foto: shutterstock/GreenThumbShots
Ktoré ovocné stromy sa oplatí vysadiť? Pýcha Slovenských sadov
Záhradu môže zdobiť aj lieskovec obyčajný – atraktívny a úžasný na pohľad, ale aj prekvapivý „vitamín mladosti“, ktorý poskytuje plody bohaté na vitamín E.
Začína kvitnúť už vo februári ako jedna z prvých rastlín v záhrade a postupne vytvára lahodné, sladké lieskové orechy, ktoré sa vyznačujú mnohými liečivými vlastnosťami. Samotná lieska je skutočným pokladom draslíka, ktorý reguluje krvný tlak a je zodpovedný za správnu funkciu mozgu.
V domácej záhrade by nemala chýbať ani pýcha slovenských ovocných sadov – jabloň. Hoci sa v súčasnosti jablká často zanedbávajú, mali by sa stať trvalou súčasťou nášho jedálnička. A žiadne z nich nechutí tak dobre ako tie, ktoré sa vypestovali vlastnoručne v súkromí domácej záhrady.
Jablká obsahujú draslík, vápnik, vitamín C, kyselinu listovú, pektín a polyfenoly, regulujú krvný tlak, posilňujú imunitný systém, podporujú trávenie a tlmia zápaly. Čo sa dá robiť, aby boli aj posypané po celom strome? Tajomstvo je v detailoch.
Aké miesto pre jablone? Stromy sa najlepšie cítia na slnečnom, teplom a pred vetrom chránenom mieste, v úrodnej, hlbokej, humusovej a mierne vlhkej pôde. Dobre znášajú dočasné sucho, ale keď je sucho dlhšie, stromy by sa mali polievať alebo obložiť holinou – zabráni sa tak prílišnému vysychaniu pôdy.
Jedným zo základných úkonov údržby jabloní je ich prerezávanie. Zvyčajne sa vykonáva dvakrát ročne – v predjarí alebo skoro na jar a v lete. Za takúto starostlivosť sa vám strom odvďačí nekonečným množstvom ovocia.

Foto: shutterstock.com/agrofruti
Aké stromy vysadiť na pozemku? Chutné a výnimočne zdravé ovocie
Mirabelky, ringloty. Koľko záhradkárov, toľko rôznych preferencií, pokiaľ ide o ich obľúbené druhy sliviek. Všetky však majú jedno spoločné – mimoriadne chutné a zdravé plody.
Slivky sú jedným z najstarších druhov pestovaných človekom, ktorých plody nás prekvapujú množstvom cenných látok: vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Napomáhajú tráveniu, pomáhajú chudnúť, znižujú stres, zmierňujú úzkosť a chránia pred rakovinou. Znie vám to ako sen? Stačí si vypestovať slivky vo vlastnej záhrade.
Ako sa staráte o slivku? Slivka najlepšie rastie na slnečnom, teplom a chránenom mieste, v úrodnej, humusovej a vlhkej pôde. Jej nároky sa však môžu líšiť od odrody k odrode. Pri kúpe nového stromčeka sa preto oplatí dobre sa oboznámiť s jeho potrebami.
V lete – od júla do septembra – sú slivky plné sladkých a šťavnatých plodov. Dajú sa jesť donekonečna. Dôležité je, že sa dajú jesť surové, ako aj pripravovať z nich chutné konzervy – džemy, zaváraniny a kompóty. Sú tiež vynikajúcou prísadou do dezertov a koláčov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy sadiť ovocné stromy? Na jar si vyberte 5 druhov. Vyrastú tak veľké, že tomu nebudete veriť
Čím postrekovať ovocné stromy? Zmesi týchto ingrediencií budú dobre fungovať na jeseň
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.