17.03.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/WS-Studio).
Polievky sú vo všeobecnosti zdravé, takže sa často stávajú základom diétnej večere alebo obeda. Neuvážené prídavky však z nich rýchlo urobia kalorické bomby. Ako sa vyhnúť pasci a čo do polievky nepridávať? Zoznam vás možno prekvapí.
Polievka môže byť nielen prvým chodom, ale aj nápadom na sýty obed alebo večeru a často aj spôsobom, ako vyčistiť chladničku od zostávajúcej zeleniny. V zime dokonale zahreje, na jar sa stane perfektným spôsobom, ako si vychutnať novú zeleninu, v lete ako ochladzovač zavlaží a schladí v horúcom dni. Aj tú najzdravšiu polievku však môžete ľahko pokaziť tým, že do nej pridáte nesprávne prísady.
Čo nepridávať do polievky? Dávajte si pozor nielen vtedy, ak chcete schudnúť
Čo radšej nepridávať do polievok, ak si chcete strážiť postavu? Predovšetkým tu vedie tučné mäso, ako aj slanina a klobása. Tie síce polievke dodajú chuť, ale zároveň výrazne zvyšujú jej kalorickú hodnotu a dodajú vášmu telu prebytočný tuk. Čo do polievky nepridávať?
- smotana,
- maslo,
- múka,
- pšeničné cestoviny,
- syr.
Tieto prídavné látky sa oplatí obmedziť. Nepreháňajte to ani so soľou. Je lepšie zvoliť viac korenín, ktoré dodajú jedlu chuť. Vyhnite sa aj používaniu bujónových kociek s obsahom zvýrazňovačov chuti, ako je glutaman sodný, ako aj palmového tuku, farbív, konzervačných látok a glukózového sirupu. Odborníci na výživu varujú aj pred hotovými polievkovými koncentrátmi, zvyčajne vo forme prášku. Podobne ako kocky bujónu obsahujú množstvo zvýrazňovačov chuti, zahusťovadiel a iných látok, ktoré sa považujú za škodlivé alebo nezdravé.
Ak chcete polievku zahusťovať, namiesto smotanovej alebo múčnej zápražky vyskúšajte zdravšiu alternatívu. Vezmite naberačku zeleniny s trochou vývaru a rozmixujte ju na kašu. Pridajte ju do polievky a bude hustejšia. Polievku môžete zjemniť trochou mlieka alebo jogurtu.
Ako skladovať polievku? Zistite, ako dlho vám vydrží polievka
Trvanlivosť polievky závisí od viacerých faktorov. Najdôležitejším sú ingrediencie. Najdlhšie vydržia v chladničke kyslé polievky, napríklad kapustnica, šošovicová polievka nakyslo a kyslá fazuľová polievka. Ak chcete, aby vám polievka vydržala dlhšie čerstvá, odporúčame ju čo najrýchlejšie vychladiť a uskladniť v chladničke. Smotanové, mäsové alebo vaječné polievky môžete v chladničke skladovať približne dva dni. Klasické polievky vydržia v chladničke cca 3 dni. Polievky môžete tiež bezpečne zmraziť v uzavretej nádobe a skladovať až 3 mesiace. Ak sú zavárané v pohároch, oplatí sa ich skladovať v chladničke a konzumovať do 10 až 14 dní.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zemiakové placky sú chrumkavé a veľmi chutné. Stará mama do nich pridávala nezvyčajnú prísadu
Rozpadajú sa vám zemiakové placky pri vyprážaní? Pridajte túto ingredienciu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.