17.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/JoannaTkaczuk).
Vôbec nepotrebujete prístup k veľkej záhrade, aby ste mohli využiť zvyšky zeleniny, byliniek alebo ovocia na pestovanie nových druhov. Stačí trochu trpezlivosti a niekoľko kvetináčov naplnených zeminou. Vďaka tomuto prístupu budete môcť ušetriť peniaze na vašich týždenných nákupoch. Ako pestujete zeleninu zo zvyškov? Stačí si ponechať stonky, semená alebo odrezané časti zeleniny a vypestovať nové a zdravé druhy.
Pestovanie póru na parapete v kuchyni
Vďaka intenzívnej vôni a výraznej korenistej chuti je pór jednou z najvyhľadávanejších ingrediencií v kuchyni milovníkov ázijských receptov. Nič vám nebráni použiť túto zeleninu aj ako prílohu k typickej večeri pozostávajúcej zo zemiakov a dozlatista opečeného rezňa. Prípadne si môžete vyskúšať pestovať pór na vlastnom parapete. Stačí, ak pri lúpaní odrežete a ponecháte asi 2 – 3 cm spodnej časti stonky (s koreňom).
Treba mať na pamäti, že pestovanie póru doma si vyžaduje trpezlivosť, pretože môže trvať aj niekoľko týždňov. V prvej fáze sa odrezaná časť vloží do kvetináča s malým množstvom vody. Ponechaný kúsok v ňom strávi približne 1 – 2 týždne. Počas tohto obdobia nezabudnite pravidelne vymieňať tekutinu za čerstvú. Po tomto čase si všimnete, že sa objavili nové korene a nad nádobou sa začínajú objavovať nové listy.
Domáce použitie cesnaku
Cesnak skladovaný v teplej kuchyni časom získa charakteristickú zelenú farbu a stratí svoju štipľavú chuť. Čím dlhšie sa skladuje, tým je mäkší. Strúčiky v tomto stave nemusíte vyhodiť. Mierne vyzreté sa stanú vynikajúcim zdrojom pažítky s veľmi jemnou chuťou, ktorú môžete používať zameniteľne s pažítkou vypestovanou z cibule.
Pri pestovaní je najlepšie používať len slovenské odrody cesnaku. Na rozdiel od čínskych majú oveľa viac chuti a vyznačujú sa aj zdraviu prospešnými vlastnosťami. Ako pestovať cesnakovú pažítku krok za krokom? Začnete tým, že strúčiky umiestnite vertikálne, t. j. stonkou nahor, do nádoby s malým množstvom vody. Ďalším krokom je postaviť nádobu na slnečné miesto. Teraz stačí meniť vodu každé 2 – 3 dni, a keď sa objavia korienky, môžete cesnak umiestniť do kvetináča. Pri pravidelnom a nie príliš hojnom zalievaní nebudete musieť na sviežu zelenú pažítku čakať príliš dlho.
Pažítka priamo z cibule
Cibuľa sa v kuchyni používa každý deň v rôznych pokrmoch. Keď sa smaží, dodáva chuť miešaným vajíčkam, zvýrazňuje charakter varených zemiakov alebo zahalí dom vôňou, ktorá sa šíri z rúry. Stratená v kredenci po čase vyklíči intenzívne zelená pažítka. Zaujímavosťou je, že túto pochúťku pestujete aj z odrezanej nejedlej časti, všeobecne nazývanej päta. Je to jednoduchý spôsob, ako znížiť týždenné výdavky.
Ako vypestovať pažítku z cibule? Na tento účel môžeme siahnuť po žltých, bielych, červených aj jarných odrodách cibule. Nazbierané kúsky, najlepšie odrezané asi 1-1,5 cm nad koreňovou čiarou, vložíme do nádoby s vodou. Nezabudnite do tekutiny ponoriť len tú časť, z ktorej budú rásť korene. Približne po dvoch týždňoch, naplnených pravidelnou výmenou vody za čerstvú, môžeme rastlinu preniesť do kvetináča so zeminou. Teraz už stačí len sledovať, ako sa pomaly zelená.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zelenú časť póru nevyhadzujte. Použijete ju týmto spôsobom
Nenápadná zelenina je hitom krásy. Je bohatá na vlákninu a má vynikajúci účinok na črevá
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.