18.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/DUSAN ZIDAR).
Hovorí sa, že každý recept v gréckej kuchyni začína vetou: „Dajte si pohár dobrého olivového oleja“. Pokiaľ nerobíte dezert. „Potom si vezmite dva.“ Poznáte tento vtip? Je v ňom však veľa pravdy. Pretože kuchyňa Grékov, Talianov a Španielov je postavená na oleji. Je nevyhnutnou súčasťou stredomorskej stravy, ktorú odborníci označujú za najzdravšiu stravu na svete a ako dokazuje jedna štúdia za druhou, je rozhodujúci aj pri diéte dlhovekosti. Čím to je, že olivový olej má taký vplyv na dlhovekosť?
Olivový olej – samozrejme z olív
Olivový olej sa vyrába lisovaním plodov olivovníka – olív. Používa sa na varenie, v lekárnictve, kozmetike. Pravidelnou konzumáciou sa vyhnete celému radu chorôb a udržíte si krásnu pleť a štíhlu postavu. Pretože je to nepochybne najzdravší tuk na svete.
Olivový olej sa do Európy dostal z Blízkeho východu, do Grécka sa dostal vďaka Feničanom a odtiaľ sa vďaka rímskym výbojom rozšíril do všetkých oblastí ríše. Rimania zdokonalili proces jeho výroby a začali s jeho masovou produkciou v antickom svete. To však nie je dôvod, prečo sa dnes olivový olej spája najmä s Apeninským polostrovom a nie napríklad s Portugalskom alebo Tureckom.
Avšak neboli to Taliani, ktorí propagovali olivový olej ako najzdravší tuk na svete, ale Američania. Konkrétne ide o výskumníka srdcových chorôb Ancela Keysa, ktorý v 50. rokoch 20. storočia zistil, že ľudia v Taliansku žijú dlhšie a že strava založená na rastlinných tukoch vrátane olivového oleja je pre ich zdravie prospešná – vďaka nemu sa svet dozvedel o „stredomorskej strave“, o ktorej spolu so svojou manželkou napísal knihu. A Stredomorie je aj domovom najdlhšie žijúcej populácie. Je to preto, že ich typická denná strava je bohatá na zdravé tuky z olivového oleja, orechov a rýb.
Najväčším producentom oleja na svete je Španielsko. Na druhom mieste je Taliansko. Zároveň je aj najväčším dovozcom, keďže ročná spotreba oleja v krajine dosahuje 15 litrov na hlavu, čo prevyšuje výrobnú kapacitu krajiny. Taliani sa preto musia spoliehať na olivový olej od svojich susedov.
Na čo má vplyv olivový olej?
Olivový olej je neoddeliteľnou súčasťou stredomorskej stravy a miestnej kulinárskej kultúry. Je nielen cennou prísadou mnohých jedál, ale aj jedným z najzdravších zdrojov rastlinných tukov v strave obyvateľov Stredomoria. Vedecké štúdie čoraz častejšie potvrdzujú zdravotné výhody konzumácie olivového oleja vrátane jeho pozitívneho vplyvu na dĺžku života.
Výsledky mnohých štúdií o vplyve olivového oleja na ľudské zdravie sú pôsobivé. Tieto štúdie sa zameriavajú na účinky olivového oleja na srdce a kardiovaskulárny systém, ako aj na jeho potenciálne protirakovinové účinky a vplyv na dĺžku života.
Jednou z kľúčových zložiek olivového oleja sú mononenasýtené mastné kyseliny, najmä kyselina olejová, ktoré tvoria viac ako 70 % tukov v oleji. Tieto zdravé tuky pomáhajú znižovať hladinu zlého cholesterolu (LDL) a zvyšovať hladinu dobrého cholesterolu (HDL), čo sa prejavuje v znížení rizika srdcových ochorení a aterosklerózy.
Okrem priaznivých účinkov na srdce vykazuje olivový olej aj silné protizápalové a protirakovinové vlastnosti. Štúdie naznačujú, že fenolové zložky v oleji môžu chrániť organizmus pred vznikom rôznych druhov rakoviny vrátane rakoviny prsníka, prostaty, hrubého čreva alebo pankreasu. Protizápalové účinky oleja môžu zohrávať úlohu aj pri znižovaní rizika chronických ochorení, ako je Alzheimerova choroba a cukrovka 2. typu.
Nedávne štúdie tiež naznačujú, že pravidelná konzumácia olivového oleja môže predĺžiť život. Jedna štúdia vedcov z Harvard T.H. Chan School of Public Health zistila, že ľudia, ktorí pravidelne konzumovali olivový olej mali o 19 % nižšie riziko úmrtnosti na choroby v porovnaní s tými, ktorí tento produkt konzumovali zriedka alebo nikdy.
Pravidelné užívanie olivového oleja môže navyše prospieť aj mnohým ďalším aspektom zdravia, napríklad zdraviu pokožky, regulácii hladiny cukru v krvi a zlepšeniu tráviacich funkcií.
„Ľudia, ktorí pravidelne konzumovali olivový olej mali o 19 percent nižšie riziko úmrtnosti v porovnaní s tými, ktorí tento produkt konzumovali zriedka.“
Olivový olej a diéta. Koľko kalórií má olivový olej?
V jednej polievkovej lyžici (15 ml) oleja je približne 120 kalórií. To je trikrát menej ako maslo, ale aj tak je to stále tuk. Preto je dôležité mať na pamäti, že konzumácia oleja vo veľkých množstvách môže prispieť k nadmernému príjmu kalórií a viesť k nárastu hmotnosti, preto je dôležité zachovávať striedmosť v príjme oleja.
Odporúčaný denný príjem olivového oleja u dospelých sú 2 polievkové lyžice. Množstvo sa môže líšiť v závislosti od individuálnych kalorických potrieb a zdravotných faktorov.
Ktorý olivový olej je najzdravší?
Najzdravší je zvyčajne olej lisovaný za studena, extra panenský (najvyššej kvality) a pochádzajúci z prvého lisovania. Extra panenský olej má najvyššiu kvalitu a čistotu a obsahuje najviac prírodných živín a antioxidantov. Intenzívnejšiu chuť, ale viac zakalenú má nefiltrovaný olej.
Nie je pravda, že na oleji sa nesmie vyprážať. Taliani hádžu zeleninu alebo mäso do oleja, keď je horúci na panvici a nevidia na tom nič zlé. Dodržiavajú však pravidlo, že v ňom nesmú smažiť príliš dlho alebo pokrm dostať na veľmi vysokú teplotu. Na vyprážanie je lepšie zvoliť o niečo lacnejší a menej intenzívne chutiaci olivový olej z výliskov, t. j. z druhého lisovania. Táto verzia oleja je tiež oveľa zdravšia ako živočíšne tuky a väčšina olejov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pridajte do kávy olivový olej. Vaše telo sa vám poďakuje
Olivový olej na pokožku vlasy a nechty? Radšej ho majte doma
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.