18.03.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/geralt tiktok.com/@clairekelly100 tiktok.com/@christinainbloom).
Urobila som to! Odišila som z práce. Cítim sa tak neuveriteľne slobodná a šťastná. Neviem, čo budem robiť ďalej, ale ak ma poznáte, viete, že toto rozhodnutie som plánovala urobiť už takmer rok – povedala Claire Kelly v jednej z nahrávok. Je jednou z mnohých 20-ročných, ktoré pri odchode z práce natáčajú videá pre TikTok.

Foto: Pixabay/geralt tiktok.com/@clairekelly100 tiktok.com/@christinainbloom
Generácia 20-ročných búra zabehnuté vzorce na trhu práce. Na prvé miesto kladú vlastnú spokojnosť, nie spokojnosť svojho šéfa. Nenechajú sa dostať do problémov a veľa ľudí si tento prístup pochvaľuje. Keď sa im nepáči, ako sa s nimi zaobchádza, podajú výpoveď, vedení myšlienkou, že práca je pre človeka, nie človek pre prácu. V poslednom čase sa na TikToku čoraz častejšie chvália svojimi chvíľami rezignácie. Priame prenosy výpovedí lámu rekordy obľúbenosti na sociálnych sieťach pod hashtagom #quittok.
Quittok, teda vysielanie výpovedi
Vysielanie výpovedí má rôzne podoby. Niektorí si na Zoom nahrávajú rozhovory so svojimi šéfmi, iní dokumentujú moment, keď pošlú e-mail s upozornením. Všetko sa deje v reálnom čase a je plné emócií.
Christina Zumbo poslala svoj výpovedný e-mail pred 140 000 pozorovateľmi.
„Toto rozhodnutie bolo veľmi ťažké. Mala som pocit, že som sklamala svoj tím a manažéra. Bála som sa, že zostanem bez zdroja príjmu, že moja kvalifikácia nebude dostatočná pre tento turbulentný trh práce“
– uviedla.
O tento moment sa však rozhodla podeliť online, pretože vie, že s takýmito emóciami sa stotožňuje širšia skupina ľudí a stále sa o tom dostatočne nehovorí.
V jej stopách sa vydala aj 29-ročná Marisa Jo Mayes.
„Mala som dobrý plat, mohla som cestovať a pracovať s najväčšími menami v brandži, no cítila som sa mizerne. Ešte nikdy som nebola taká vyhorená. Myslela som len na prácu, stres sa podpísal na mojom zdraví“
– povedala v rozhovore pre BBC.
V 30-sekundovej nahrávke ukázala momenty pred rozhovorom so šéfom. Myslela si, že zverejnenie nahrávky je prirodzené, keďže s užívateľmi internetu zdieľa ďalšie momenty zo svojho života.
Christina Zumbo zas vyhlásila: „Koniec tichým odchodom. Dnes som sa rozhodla dať seba na prvé miesto. Toto je môj život a chcem v ňom hrať hlavnú úlohu, namiesto toho, aby som sa pozerala, ako sa to deje niekde inde.“ A stlačením tlačidla „nahrať“ poslala správu svojmu šéfovi. Používatelia internetu ju sprevádzali chvíľou neistoty a stresu, kým nedostala odpoveď. Potom sa k nej pripojili v rozhovore s jej šéfom a podelili sa s ňou o úľavu pri odovzdaní oznámenia.
Prečo 20-roční ľudia vysielajú svoje výpovede online?
Tento jav pozorovala Tess Brigham, terapeutka z Kalifornie. Ako poznamenala, dnešní 20-roční mladíci si už od malička budujú putá na sociálnych sieťach a práve tu zdieľajú dôležité momenty zo svojho života. Je prirodzené, že vysielajú aj takýto prelomový moment.
„Toto je spôsob, akým táto generácia získava nové emócie a skúsenosti. Takto si nachádzajú cestu v tomto svete. Ak si už zvykli na zdieľanie a nahrávanie rôzneho obsahu, prečo sa nepodeliť o významnejšie momenty zo svojho života?“
– zdôraznila.
Zdôraznila však, že trend sa môže ukázať ako nebezpečný, najmä v kontexte hľadania inej práce. Šéfovia zo starších generácií nie sú pripravení zdieľať tento typ informácií a nahrávok na TikToku. Navyše, vysielania sú sprevádzané mnohými emóciami, ktoré môžu byť zdrojom informácií pre recruiterov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
6 povolaní, ktoré si vyberajú ľudia s vysokou inteligenciou. Je to vaše na zozname?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.