18.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/DayronV).
Ktoré telefóny vyžarujú najviac? Odpoveď nemusíme hľadať ďalej. Na pomoc nám prichádza zoznam, ktorý svojho času zverejnil nemecký Spolkový úrad pre ochranu pred žiarením. Tu sú telefóny, ktoré majú najväčšie vyžarovanie.
Čo je elektromagnetické žiarenie?
Elektromagnetické žiarenie (alebo jednoducho elektromagnetické vlny) nie je nič iné ako poruchy magnetického poľa, ktoré sa šíria okolo. Bolo objavené začiatkom 19. storočia, keď dánsky fyzik Hans Christian Örsted urobil jedinečný objav. Všimol si totiž, ako drôt s tečúcim prúdom vychýli ručičku kompasu.
Dnes už vieme, aké je toto žiarenie všadeprítomné. Na internete nechýbajú zoznamy a prehľady, ktoré sumarizujú počet zariadení, ktoré ho vyžarujú. Patrí medzi ne nielen mikrovlnná rúra, ale aj televízory, základňové siete, rádiá, naše vlastné telo (mozog a srdce) a v neposlednom rade mobilné telefóny. Je zaujímavé, že práve posledné menované zariadenia sa pomerne často testujú na vyžarovanie elektromagnetického žiarenia.
Zoznam najrádioaktívnejších telefónov
Z tohto dôvodu bol vytvorený rebríček telefónov, ktoré vyžarujú najviac elektromagnetického žiarenia. Nemecký Spolkový úrad pre ochranu pred žiarením zostavil rebríček modelov, ktoré vyžarujú najviac žiarenia. Merateľnou hodnotou bola hodnota SAR, teda špecifická miera absorpcie. Ako vyzerá zoznam? Tu je:
- Motorola Edge (2020) – 1,79 W/kg
- ZTE Axon 11 5G – 1,59 W/kg
- OnePlus 6T – 1,55 W/kg
- Sony Xperia XA2 Plus – 1,41 W/kg
- Google Pixel 3 XL – 1,39 W/kg
- Google Pixel 4a – 1,37 W/kg
- Oppo Reno5 5G – 1,37 W/kg
- Sony Xperia XZ1 Compact – 1,36 W/kg
- Google Pixel 3 – 1,33 W/kg
- OnePlus 6 – 1,33 W/kg
- ZTE Axon 7 mini – 1,29 W/kg
- Huawei P smart – 1,27 W/kg
- OnePlus 9 – 1,26 W/kg
- Huawei Nova 2 – 1,25 W/kg
- Sony Xperia XZ Premium – 1,21 W/kg
Na prvom mieste sa umiestnila Motorola Edge 2020, pomerne populárny model, ktorý prišiel na trh pred niekoľkými rokmi. Je to zároveň jediný telefón, ktorý prekročil limit 1,6 W/kg – normu stanovenú Federálnou komisiou pre komunikácie v USA. Ale k veci – znamená to, že telefón vyžarujúci takéto množstvo elektromagnetického žiarenia je nebezpečný?
Je žiarenie telefónu nebezpečné?
Listy tohto druhu môžu byť šokujúce. Najmä ak vlastníte jeden z uvedených telefónov. Nemusíme sa však báť, pretože neexistujú žiadne vedecké dôkazy o tom, že elektromagnetické žiarenie je v takýchto dávkach škodlivé. Okrem toho telefón nie je jediné zariadenie v našom prostredí, ktoré vyžaruje.
V Európe je povolený limit SAR na telefón 2 W na 1 kg telesnej hmotnosti a hlavy. To znamená, že každý telefón na zozname je bezpečný. Navyše, ani SAR 2 W/kg vám nespôsobí ochorenie. Oveľa nebezpečnejšie je nepretržité používanie, a to aj v noci. Vtedy nám hrozí zhoršenie zraku, nie poškodenie tkaniva.
V takejto situácii je rebríček kuriozitou. Nemusíme telefón hádzať do koša alebo si na jeho základe kupovať nový model. Smartfóny na trhu musia spĺňať normy, a ak si ho môžeme kúpiť v obchode, znamená to, že jeho žiarenie je v prijateľných medziach.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Môžete používať telefón počas búrky? Dávajte si na to radšej pozor!
Hydrogélová fólia alebo sklo. Čo lepšie ochráni obrazovku vášho telefónu?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.