18.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Piaffe Photography).
Nemá prehnané nároky a prináša jedny z najzdravších záhradných plodov. Aby však v lete potešili, oplatí sa pustiť do práce už skoro na jar. Aký je najlepší spôsob hnojenia egrešov? Prihnojte krík v marci a potom už budete počítať plody na kilá. Vaši susedia budú pukať od závisti.
Aké podmienky majú egreše rady? Premýšľajte, než zasadíte
Egreše patria k stáliciam v domácich záhradách, ich jednoduché pestovanie a nízke nároky priťahujú aj tých najmenej skúsených majiteľov pozemkov.
Ak sa chcete tešiť z plných vedier plodov egreša, oplatí sa na to myslieť hneď po vysadení kríka. Kríkom egreša sa totiž najlepšie darí na teplom a tienistom mieste, ktoré nie je vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Potom môže dôjsť k popáleniu listov. Okrem toho by mal byť nový krík umiestnený na chránenom a pokojnom mieste pred vetrom, aby silnejšie poryvy nepolámali jeho jemné vetvičky.
Majú egreše rady kyslú pôdu? V týchto podmienkach sa cítia skvele
Egreše majú rady priepustný substrát s mierne kyslým pH, najlepšie s pH 6,5. Dôležité je, aby pôda, do ktorej egreše vysadíte, rýchlo nevysychala. Egreše potrebujú na zdravý rast veľa vlahy. V lete preto môže byť pre jeho rast a kondíciu potrebné systematické zavlažovanie.
Aký je najlepší spôsob hnojenia egrešov? Podporuje rast rastliny
Začiatkom jari, keď sa v záhrade pomaly prebúdzajú k životu ďalšie rastliny, sa oplatí venovať trochu viac pozornosti nenáročným egrešovým kríkom. Správne prihnojené v tomto ročnom období vystrelia a zasypú sa nekonečným množstvom plodov jeden za druhým.
Na jar možno egreše hnojiť hnojom. Ak však v záhrade nemáte žiadny hnoj, existuje iný produkt, ktorý je veľmi výživný. Ide o pomaly sa uvoľňujúce hnojivo, čadičovú múčku. Tá, obsahujúca mnoho cenných minerálov, sa nazýva skutočnou silou. Je bohatým zdrojom:
- kremíka,
- hliníka,
- železa,
- horčíka,
- vápnika.
Obsahuje tiež sodík, draslík, fosfor, titán, mangán, bór a síru. Na egreše bude pôsobiť ako skutočná výživová vzpruha. Čadičovú múčku stačí nasypať pod krík a zľahka ju zhrabať do pôdy. A potom už len počkajte na plody. Je sa na čo tešiť!
Oplatí sa jesť egreše? Pokladnica zdravia
Egreše potešia nielen svojou mierne kyslastou, nezvyčajnou chuťou, ale aj svojimi výživovými vlastnosťami. Vo svojom zložení totiž obsahujú veľa vitamínov: A, E, B6 alebo C, ako aj kyselinu listovú, tiamín, vápnik alebo draslík, a tak majú silný účinok na organizmus.
Egreše podporujú trávenie a zlepšujú chuť do jedla, ako aj podporujú pamäť a koncentráciu. Okrem toho majú pozitívny vplyv na nervový systém, upokojujú a znižujú napätie súvisiace so stresom. Krík egreša by preto mal zaujať ústredné miesto v každej záhrade.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kde v záhrade umiestniť ríbezle či egreše? Ako zabrániť slnečnému úpalu?
Skorá jar je ten správny čas. Egreše vystrelia ako z praku a prinesú plody
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.