19.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/evrymmnt).
Materiály možno rozdeliť na prírodné, umelé a syntetické. Tie posledné sú vytvorené v laboratóriu na základe ropných derivátov a práve medzi nimi nájdeme tie, ktorých nosenie nám slúži najmenej. Medzi tými zahalenými do nelichotivej povesti nájdeme polyester, polyamid a akryl. Aké sú ich výhody a nevýhody?
Polyester
Polyester sa nachádza až v 60 percentách nových textilných výrobkov. Tajomstvo jeho úspechu spočíva v nízkej cene, jednoduchom spracovaní farieb a relatívne dobrej odolnosti. Boom polyesteru sa začal v 60. rokoch 20. storočia, ale vzhľadom na kvantitatívne údaje jeho rozšírenie neklesá ani napriek rastúcemu povedomiu spotrebiteľov.
Polyester nie je priedušný, takže sa v ňom veľmi ľahko potíte. Ľahko sa elektrizuje, je nepríjemný na pokožku a na slnku veľmi rýchlo bledne. Treba si tiež uvedomiť, že pri každom praní končia mikrovlákna polyesteru vo vode, ktorá sa dostáva dokonca do pitnej vody a nášho krvného obehu.
Na druhej strane sa polyester ľahko udržiava – pri praní sa nezrazí, rýchlo schne, je vhodný na cestovanie, pretože sa nemačká a škvrny sa ľahko odstraňujú, pretože neabsorbuje vodu. Vyznačuje sa aj vysokou odolnosťou. To znamená, že ho netreba úplne vyradiť z nášho šatníka, ale oplatí sa ho objaviť tam, kde je to potrebné. Dobre sa uplatní v technickom oblečení alebo vo vrchných odevoch.
Nesmieme zabúdať na to, aby sme sa mu vyhli v odevoch, ktoré sú blízko tela, ako sú blúzky, spodná bielizeň alebo športové oblečenie, pretože polyester v nich môže byť toxický a nebezpečný.
Polyamid (nylon)
Vlastnosti polyamidu (jeho synonymum je nylon) sú veľmi podobné vlastnostiam polyesteru. Tento syntetický materiál vstúpil na módnu scénu na začiatku druhej svetovej vojny, keď sa z neho začali vyrábať nylonové pančuchy – pevnejšie a lacnejšie ako ich hodvábne predchodkyne. Bohužiaľ, odevy z neho vyrobené na slnku ľahko vyblednú a zožltnú. Zástancovia nylonu tvrdia, že ich prímes stabilizuje materiál a zabraňuje deformácii, čo je pravda. Uistite sa však, že ide o prímes – teda maximálne 25 % zloženia. Môžeme ho bez obáv nosiť vo svetroch a vrchných odevoch, ale rovnako ako v prípade polyesteru by sme sa mali mať na pozore v odevoch, ktoré priliehajú k pokožke.
Najhorší z najhorších – akryl
Zatiaľ čo ostatné syntetické materiály majú určité výhody a v niektorých odevoch je ich prítomnosť dokonca žiaduca, akryl nemá žiadne výhody. Jeho jediným plusom je veľmi nízka cena, ale len pre výrobcov – konečný zákazník musí za akrylový sveter často zaplatiť rovnako veľa ako za vlnený, hoci rozdiel medzi nimi je kolosálny.
Akryl pôsobí veľmi dobrým dojmom, ktorý však zmizne už pri prvých niekoľkých praniach, pretože akrylové odevy sa veľmi ľahko roztiahnu, strácajú farbu a žmolkujú. Je to najbežnejšia náhrada vlny, ale len vizuálne. Akryl nás nezahreje a neodvádza pot, takže veľmi rýchlo zapácha. Určite nič nestratíme, ak ho úplne vyradíme zo svojho šatníka.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zrazil sa sveter pri praní? Nevyhadzujte ho, trvá to len chvíľku, kým bude opäť vyzerať ako nový
Nemusíte vyťahovať dosku a žehličku. Takto môžete rýchlo vyžehliť oblečenie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.