20.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/yuris:).
Dobrý sused má cenu zlata, a to nielen z hľadiska ľudských vzťahov. To, aká zelenina je vysadená vedľa seba, má obrovský vplyv na rýchlosť jej rastu, kvalitu úrody a odolnosť voči chorobám a škodcom. Naučte sa triky vzájomného pestovania, aby ste mohli správne naplánovať svoje záhony. Dodržiavanie pravidiel týkajúcich sa správneho susedstva zeleniny je prirodzeným spôsobom, ako mať bohatú úrodu.
Čo je to pestovanie medziplodín?
Pri pestovaní zeleniny je dôležité dbať nielen na kvalitu pôdy, pravidelné zavlažovanie a hnojenie. Rovnako dôležité je aj plánovanie rozmiestnenia jednotlivých druhov na konkrétnych miestach, ktoré by horlivý záhradkár s impozantnou úrodou nemal prehliadať.
Pri pestovaní zeleniny je dôležité dbať nielen na kvalitu pôdy, pravidelné zavlažovanie a hnojenie. Rovnako dôležité je aj plánovanie rozmiestnenia jednotlivých druhov na konkrétnych miestach, ktoré by horlivý záhradkár s impozantnou úrodou nemal prehliadať.
Keď premýšľate o vyvýšených záhonoch, nezabúdajte na striedanie plodín. Rastlinné druhy, ktoré sú si navzájom príbuzné, možno pestovať na tom istom mieste až po niekoľkých rokoch. Teraz je na rade preskúmanie zásad pestovania medziplodín. Je založené na chemickej interakcii rastlín (tzv. alelopatii) a ich vzájomnom vzťahu z hľadiska rýchlosti rastu a dozrievania, ako aj požiadaviek na minerálne látky a vodu.
Výhody pestovania plodín
Vhodne zladené rastliny pestované vedľa seba v jednom alebo viacerých radoch sú schopné nielen koexistovať, ale predovšetkým si navzájom pomáhať. Hlavnými výhodami pestovania medziplodín sú:
- znížený počet škodcov
- ochrana proti chorobám
- odolnejšia a chutnejšia zelenina
- zníženie výskytu burín
- atraktívnejšie zeleninové záhony
Toto duo by nemalo chýbať v zeleninovej záhrade
Skôr ako sa budeme venovať konkrétnym príkladom dobrého susedstva rastlín v záhrade, je vhodné pripomenúť dva univerzálne exempláre, ktoré budú prospešné pre naše plodiny. Prvým je cesnak aromatický – jeho aromatické vlastnosti odpudzujú väčšinu hmyzu, ktorý je škodcom zeleniny.
Stojí za to vysadiť aksamietnice aj okolo zeleninovej záhrady. Kľúčové otázky tu nie sú estetické, ale praktické. Niekedy sa nazývajú smrdáky a majú veľmi užitočnú funkciu. Veľmi dobre chránia zeleninovú záhradu pred napadnutím voškami.
Chutná zelenina počas celej sezóny
Znalosti a záhradnícky um vám umožnia dlho sa tešiť z úrody z vlastnej záhrady. Pri výseve zeleniny zohľadnite rýchlosť jej rastu a čas, ktorý potrebuje na dosiahnutie zrelosti. Ktoré rastliny vysadiť vedľa seba?
Mrkvu a reďkovky poukladajte tesne vedľa seba, striedavo s petržlenom a feniklom. Vzájomne sa podporujú v raste a zároveň si nekonkurujú v boji o zdroje a priestor. Reďkovka a fenikel budú mať čas dozrieť skôr, ako sa rozšíria korene petržlenu a mrkvy. Medzi univerzálne zásady pestovania medziplodín patrí vysádzanie zeleniny s koreňmi rôznej dĺžky. To im umožňuje čerpať zásoby minerálnych látok nachádzajúcich sa v rôznych hĺbkach pôdy.
Ktoré rastliny vysadiť v záhrade vedľa seba?
V zeleninových záhonoch je dobré nájsť miesto pre olejniny. Aromatické bylinky ako mäta a bazalka dokážu zlepšiť chuť zeleniny. Mimochodom, budete mať po ruke čerstvé korenie, ktoré môžete úspešne využiť pri príprave každodenných jedál.
Aké kombinácie sú v zeleninovej záhrade najlepšie?
- Ak si chcete pochutnať na zemiakoch z vlastného pozemku, skombinujte ich s kapustou a špenátom. V žiadnom prípade ich nesaďte v blízkosti paradajok – sú náchylné na rovnaké choroby a škodcov. Ak budú blízko seba, zamorenie sa bude ťažko kontrolovať.
- Mrkva a cibuľa by sa mali pestovať vedľa seba. Tvoria tím, ktorý je odolný voči škodcom, ako je napríklad voška tabaková, mrkvový ploskáčik alebo cibuľová múčnatka.
- Paradajky sú dobrými susedmi mrkvy, pretože ju chránia pred húsenicami kríčkovca, ktoré sa živia kapustovitými rastlinami.
Kukurica zasa chráni plodiny hrachu a fazule pred škodcami. - Chcete v lete s hrdosťou sledovať dozrievanie veľkých paradajok? Urobte si v ich blízkosti miesto pre pažítku, ktorá odpudzuje háďatká, pavúkovce a mšice.
- Pestovaniu uhoriek prospieva blízkosť koreňovej zeleniny. Repka, mrkva, petržlen alebo skorzonera majú pozitívny vplyv na prevzdušnenie a kyprenie pôdy, čo zlepšuje kvalitu uhoriek.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo zasadiť vedľa cesnaku, paradajok a cibule? Dobré susedstvo zeleniny je zárukou veľkej úrody
Čo zasadiť po cesnaku? Na výber máte 7 rastlín. Bohatú úrodu budete mať ešte tento rok
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.