21.03.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/Alexey_Hulsov).
Mrkva je jednou z najobľúbenejších druhov zeleniny na Slovensku. Dychtivo sa pestuje v domácich záhradách. Ako docieliť, aby prerástla do koreňov? Pomôcť jej môžete správnym hnojením. Tu sú najdôležitejšie pravidlá.
Mrkva je jednou z najobľúbenejších druhov zeleniny na Slovensku. Je cenená nielen pre svoju chuť, ale aj pre svoje nutričné vlastnosti. Je pokladnicou betakaroténu a zdrojom ďalších dôležitých zložiek, akými sú vitamín C a K, draslík, mangán a vláknina. Zelenina sa často pestuje aj v domácich záhradách.
Koreň pestovaných odrôd mrkvy sa pohybuje vo farbe od bielej, cez žltú, až po oranžovo-červenú a fialovú. Mrkva kvitne od júna do jesene a je tiež hmyzom opeľujúcou a medonosnou rastlinou. Počas prvého roka vegetácie vytvára kvietok listov a hustý koreň. Stonka je rozvetvená, vzpriamená a vo vnútri dutá. Jedlý koreň má zásobný parenchým, ktorý slúži na ukladanie živín. V druhom roku sa z mrkvy objaví výhonok kvetenstva – kvety sú malé, biele a zoskupené v dáždnikoch.
Kedy zasiať mrkvu?
Skorá jar je najlepší čas na siatie mrkvy. Semená mrkvy sa vysievajú priamo do zeme od konca marca do mája/júna. Je však potrebné pripomenúť, že dátum výsevu závisí od odrody mrkvy. Ak sa ju rozhodneme zasiať o niečo neskôr, mali by sme zvoliť odrody mrkvy s krátkym vegetačným obdobím.
Najlepšie je však zasiať mrkvu do určených riadkov každých 15-30 cm – semená by mali byť umiestnené v hĺbke 1-2 cm. Potom by mali byť jemne pokryté zeminou.
Malá poznámka: ak semienka vysievame príliš hlboko, bude trvať trochu dlhšie, kým vzídu a semenáčiky budú slabšie. Mrkva klíči, keď je teplota pôdy vyššia ako 3 stupne Celzia.
Miesto na pestovanie mrkvy
Aké je najlepšie miesto na pestovanie mrkvy? Miesto na pestovanie mrkvy by malo byť predovšetkým slnečné. Pozornosť sa oplatí venovať aj tomu, či je poloha vzdušná. Vietor sťaží „útok“ na rastlinu škodcovi, akým je vŕtavka mrkvová.
Mrkvu je najlepšie vysievať do dobre vykyprenej piesočnato-hlinitej pôdy. V tomto prípade sa korene môžu voľne rozvíjať – na ťažších alebo vlhkých pôdach bude rast mrkvy oveľa ťažší.
Vzhľadom na nízke nároky na teplo je pestovanie mrkvy možné na celom Slovensku. Najlepšie vyvinuté korene však rastú pri teplotách 15 – 21 stupňov Celzia. Ak je teplota príliš nízka, korene mrkvy sa stenčujú a predlžujú, zatiaľ čo ak je teplota príliš vysoká, sú oveľa kratšie a hrubšie.
Kedy zalievať mrkvu?
Semená mrkvy a naklíčené sadenice by mali mať primeranú vlhkosť. Najlepšie je polievať ich dvakrát týždenne, ak sezóna nie je príliš náročná na zrážky. Keď je mrkva väčšia, treba ju polievať častejšie – až štyrikrát týždenne.
Ako docieliť, aby mrkva prerástla do koreňov?
Hoci mrkva nemá pri pestovaní príliš zložité nároky, oplatí sa ju prihnojiť. V tomto prípade môžeme použiť hnojivo na hnojenie pôdy, ktoré obsahuje vápnik. Do zoznamu ošetrení by malo byť zahrnuté aj kyprenie pôdy medzi radmi. Po zasiatí mrkvy by ste sa mali postarať aj o odburinenie záhona. Vyššie uvedené ošetrenia a pravidelná zálievka spôsobia, že korienky budú pôsobivé a šťavnaté.
V závislosti od termínu sejby a odrody možno mrkvu zbierať od júna do októbra.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tento rok jem reďkovky z vlastnej záhrady, nie z trhu. Termín sejby je za dverami
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.