22.03.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tero Vesalainen).
Smartfón je súčasťou našich životov. Vieme však, ako ho chrániť pred vírusmi? Existuje niekoľko osvedčených postupov, ktoré pomáhajú minimalizovať toto riziko.
V dnešnom svete, kde sú naše smartfóny ústredným bodom nášho digitálneho života. Udržiavať ich v bezpečí sa stalo kľúčovým. Od bankovníctva až po sociálne médiá na nich ukladáme obrovské množstvo osobných informácií. Tu je komplexný návod, ako ochrániť váš smartfón pred vírusmi, malvérom a inými digitálnymi hrozbami.
Pravidelné aktualizácie softvéru
Aktualizácie operačného systému a aplikácií nie sú potrebné na pridávanie nových emotikonov. Sú kľúčovým bezpečnostným prvkom, poskytujúcim ochranu pred najnovšími hrozbami. Výrobcovia a vývojári pravidelne vydávajú bezpečnostné záplaty, ktoré chránia pred novými vírusmi a exploitmi. Vždy aktualizujte svoje zariadenie a aplikácie na najnovšie verzie.
Ako chrániť svoj smartfón pred vírusmi? Používajte bezpečnú sieť
Verejné Wi-Fi siete môžu byť pohodlné, ale sú tiež lákavým cieľom pre kyberzločincov. Používanie nezabezpečených sietí nás vystavuje riziku zachytenia dát. Vždy si vyberte siete chránené heslom.
Okrem toho, ak je to možné, na šifrovanie pripojenia použite sieť VPN. Užitočný je aj antivírusový softvér, ktorý inštalujeme do počítačov. Po pripojení k smartfónu potom minimalizujeme riziko prenosu malvéru do nášho telefónu.
Posielajú banky odkazy?
Neotvárajte e-maily ani správy MMS z neznámych zdrojov. Škodlivý softvér sa často šíri prostredníctvom podozrivých príloh alebo odkazov. Zámienkou na získanie osobných údajov môže byť e-mailová korešpondencia s bankou alebo kuriérom.
Preto, ak máte nejaké pochybnosti, je dobré zavolať na hot- line danej firmy či inštitúcie. Môžeme si tak skontrolovať, či danú ponuku alebo službu skutočne poskytuje konkrétna spoločnosť.
Ako chrániť telefón pred vírusmi? Používajte silné heslá
Vyhnite sa jednoduchým kombináciám, ktoré sa dajú ľahko uhádnuť, ako sú dátumy narodenia alebo mená. Použite generátory hesiel na vytváranie zložitých kombinácií písmen, číslic a symbolov. Hoci to priamo nesúvisí s klasickou vírusovou infekciou zariadenia, zvyšuje to úroveň zabezpečenia. Chráni naše citlivé údaje pred prístupom tretích strán.
Stiahnite si aplikácie z dôveryhodných zdrojov
Obchody s aplikáciami ako Google Play a App Store ponúkajú určitú úroveň zabezpečenia overovaním aplikácií pred ich sprístupnením. Inštalácia aplikácií z neoficiálnych zdrojov výrazne zvyšuje riziko infekcie. Je pravda, že Európska únia nedávno dokonca požadovala, aby sa Apple prispôsobil predpisom EÚ o väčšej konkurencieschopnosti. Kvôli čomu musí zmeniť stupeň zabezpečenia. Nemusíme sa však nevyhnutne riadiť ustanoveniami navrhnutými EÚ.
Zdrojom problému sú nezabezpečené webové stránky
Stránky ponúkajúce bezplatné sťahovanie alebo torrenty sú často infikované škodlivým softvérom. Používanie antivírusového softvéru a vyhýbanie sa podozrivým webovým stránkam môže účinne chrániť vaše zariadenie. Stojí za to venovať pozornosť tomu, čo nám vyhľadávač signalizuje.
Chrome, Opera, Firefox alebo Safari nás veľmi často informujú o tom, že web, ktorý chceme navštíviť, má podozrivú povesť. A nie je to pre nás potenciálne bezpečné miesto.
Zálohovanie ako bezpečnostný prvok
Pravidelné zálohovanie dát zabezpečuje, že v prípade napadnutia neprídeme o svoje fotografie, kontakty či dokumenty. Využime vstavané nástroje vo vašom smartfóne alebo externé cloudové služby. Pomáhajú vám vytvárať zálohy. Ak sa teda pri pravidelnom zálohovaní potrebujeme vrátiť k továrenským nastaveniam, prídeme len o malú časť dát.
Ochrana smartfónu pred vírusmi je proces, ktorý si vyžaduje pravidelnú pozornosť a dodržiavanie základných bezpečnostných pravidiel. Nezabúdajme na aktualizáciu, používanie bezpečných sietí a vyhýbajme sa neznámym odkazom a zdrojom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
K bankomatom prúdili davy. Dôvod: „chyba systému“
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.