23.03.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pexels/Dara Hashenko).
Káva je tak obľúbený nápoj, že v niektorých krajinách je jej konzumácia na druhom mieste za vodou. Kofeín, ktorý obsahuje, vám nielen dodá energiu, ale dokáže vám aj zlepšiť náladu. Mnohí ju radi pijú hneď ráno. Niektorí ľudia však tvrdia, že pitie nalačno môže byť zdraviu škodlivé. Aká je pravda?
Pre mnohých ľudí je vypitie šálky čerstvo uvarenej kávy ako prvá vec ráno istý spôsob, ako začať deň. Ale myšlienka, že dúšok bez jedenia môže poškodiť vaše črevá alebo prispieť k iným stavom, ako je nadúvanie, akné, vypadávanie vlasov, úzkosť, problémy so štítnou žľazou alebo bolestivá menštruácia, získala toľko pozornosti v médiách, až je to na neuverenie.
Aké je nebezpečenstvo pitia kávy na lačný žalúdok? Táto skupina ľudí je obzvlášť zraniteľná
Väčšine ľudí vypitie šálky kávy nalačno nespôsobí problémy. Môže však zhoršiť príznaky u ľudí s citlivým žalúdkom, ľudí predisponovaných k určitým gastrointestinálnym stavom, ako je gastroezofageálny reflux, alebo ľudí, ktorí už majú poškodenú sliznicu žalúdka.
Všetko kvôli zvýšenej produkcii kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku. Ak nie je jedlo na trávenie, pitie kávy môže prispieť k črevným poruchám, ako je syndróm dráždivého čreva a spôsobiť pálenie záhy, vredy, nevoľnosť, reflux kyseliny a poruchy trávenia. Ako informovala webová stránka Healthline s odvolaním sa na výskum odborníkov z nemeckej univerzity v Lipsku (Universität Leipzig).
„Výskum nedokázal nájsť silnú súvislosť medzi kávou a tráviacimi problémami – bez ohľadu na to, či ju pijete nalačno. Zatiaľ čo malá časť ľudí je mimoriadne citlivá na kávu a pravidelne pociťuje pálenie záhy, vracanie alebo poruchy trávenia, frekvencia a závažnosť týchto príznakov zostáva konštantná bez ohľadu na to, či ju pijú nalačno alebo s jedlom.“
– čítame výsledky štúdie na stránke Healthline.
Čo robiť, aby káva neškodila žalúdku? Niekoľko tipov, ako variť kávu
V závislosti od spôsobu varenia a podávania kávy môžete čiastočne obísť problém s kyslosťou a inými problémami tráviaceho systému.
- Vyberte si tmavo praženú kávu. Má tendenciu stimulovať menšiu sekréciu žalúdočnej kyseliny.
- Pite studenú kávu. Studený nálev má nižšiu koncentráciu kyslých zlúčenín ako horúci nápoj.
- Pridajte do kávy mlieko alebo smotanu. Mlieko môže pomôcť tlmiť kyselinu v žalúdku.
- Namiesto Robusty zvoľte arabiku, ktorá má viac kyseliny chlorogenovej, ktorá pôsobí na pálenie záhy, poruchy trávenia a bolesti žalúdka.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Sladká káva bez cukru? Nepotrebujete ani žiadne sladidlo. Nahraďte ho jednou zdravou ingredienciou
Káva s mliekom alebo bez mlieka? Títo ľudia sa lepšie spriatelia s „malou čiernou“
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.