23.03.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/jokevanderleij8).
Kompost, ktorý záhradkári nazývajú čierne zlato, je najúčinnejšou metódou hnojenia aj extrémne neúrodnej pôdy. Rýchlo zlepší jej kvalitu a čoskoro bude oveľa úrodnejšia. Navyše takto využijete bioodpad rozumne a prakticky. Ako to urobiť?
Snívate o krásnej a sviežej záhrade, záhonoch plných kvetov všetkých farieb alebo záhonoch plných chutných plodín, no pôda vo vašej záhrade nie je mimoriadne úrodná?
Na pomoc vám príde kompost, prírodné organické hnojivo, ktoré si sami pripravíte. Zabudnite na vyhadzovanie šupiek či kávovej usadeniny do koša. Začnite ich zbierať ešte dnes.
Kde by mal byť kompostovací kôš? Dôležité sú vzdialenosti
Príprava kompostu je pomerne jednoduchá, no trochu časovo náročná. Preto, ak to plánujete, je lepšie začať konať už teraz. V prvom rade si zaobstarajte dobrý kompostér. V závislosti od vašich preferencií a potrieb si vyberte drevený, plastový alebo tepelne izolovaný.
Na pozemku alebo v záhrade ho umiestnite na teplé, zatienené miesto s dostatočným vetraním, najlepšie tam, kde je pôda mierne prekyprená. Nezabúdajte tiež na dodržanie vhodnej vzdialenosti od vášho domu a domu vášho suseda, ktorá je v prípade malého kompostéra 15 m, a hranice pozemku – 7,5 m.
Čo pridať do kompostéra? Tento odpad nie je vhodný
Kompostér je predovšetkým skvelý spôsob, ako nakladať s odpadom, ktorý vzniká vo vašej domácnosti a jej okolí, a ušetriť tak peniaze, ktoré by ste inak museli zaplatiť za odvoz odpadu. Čo do neho dať?
V prvom rade zvyšky jedla, ako sú šupky, zvyšky zeleniny a ovocia, kávová a čajová usadenina. Okrem toho je ideálna aj pokosená tráva, nazbierané lístie (nie však orechové či dubové) a dokonca aj konáre.
Rozhodne sa vyhýbajte sklu, kovom a plastom, ktoré treba triediť, ale aj mäsu a jeho zvyškom a pozostatkom chorých rastlín.
Kde začať s kompostovaním? Umiestnite odpad vo vrstvách
Na spodok kompostéra je najlepšie dať naštiepené konáre, ktoré zabezpečia dobrú cirkuláciu vzduchu. Ďalší odpad umiestnite vo vrstvách približne každých 30 cm a každú vrstvu hojne zalejte. Môžete medzi ne nasypať záhradnú zeminu, ale nie je to nutné. Naskladajte odpad, kým nebude celý kompostér plný, potom ho prikryte plachtou a uistite sa, že si udržiava stálu vysokú teplotu okolo 55 stupňov. Akonáhle začne klesať, pravidelne premiešajte.
To je určené na stimuláciu mikroorganizmov k činnosti. Ako zistíte, že je kompost pripravený? Sfarbí sa do hnedej zeme. Môžete ho použiť ako predsejbové hnojivo a tiež počas vegetácie. Je vhodný aj pre rastliny v črepníkoch a ako mulčovací materiál.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vysievať môžete už v marci. Ako docieliť, aby mrkva prerástla do koreňov?
Tento rok jem reďkovky z vlastnej záhrady, nie z trhu. Termín sejby je za dverami
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.