25.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Boryana Manzurova).
Mnohí majitelia pozemkov snívajú o pestrej záhrade na dvore. Aby sa to podarilo, je vhodné pozvať do záhrady rastliny, ktorých kvety potešia množstvom farieb a zároveň nie sú príliš náročné. Jeden z návrhov sa aj za malú starostlivosť odvďačí výnimočným vzhľadom. Ako pestovať papuľku väčšiu? Ide o nový hit medzi záhradkármi.
Ktoré jednoročné kvety do záhrady? Túto rastlinu milujú pestovatelia na pozemkoch
Papuľky väčšie patria medzi jednoročné rastliny, ktoré čoraz častejšie zdobia domáce záhrady. Do priazne majiteľov pozemkov sa vracajú najmä vďaka svojmu pôsobivému vzhľadu, za ktorým sa skrývajú úplne nízke nároky.
V skutočnosti boli papuľky pred stáročiami pravdepodobne divokými obyvateľmi lúk v Španielsku a Taliansku a pred rokmi sa rozšírili ako okrasná rastlina aj na Slovensku. Ich názov odkazuje na charakteristický dvojdielny tvar kvetu, ktorý skutočne trochu pripomína levie ústa. V angličtine sú však známe ako „snapdragon“.
Papuľky väčšie sú silne bujné a ich stonky zvyčajne dosahujú výšku 20 cm až meter. Ak ich chcete pozvať do svojej záhrady, treba na túto skutočnosť pamätať. Potrebujú trochu viac priestoru, ale nakoniec svojho majiteľa potešia pestrými kvetmi, ktoré sú na vrchole stonky zhromaždené v dekoratívnych a hustých skupinách. Môžu sa tak trochu spájať s malvicami, ale tie sú zvyčajne nižšie a plnšie.
Papuľka väčšia: semená. Nezabudnite na správnu polohu
Papuľky väčšie patria medzi jednoročné rastliny, ktoré sa ideálne hodia na výsadbu záhonov. Výborne sa cítia aj v kvetináčoch (vrátane závesných) a debničkách. Pred vysadením do zeme by sa však malo dobre premyslieť ich umiestnenie.
Papuľky milujú slnečné stanovištia, kde bohatšie kvitnú a sú menej náchylné na hubové ochorenia. Pritom uprednostňujú úrodné, piesočnaté pôdy s pH blízkym 5,5 – 6,6. Znesú aj slabšie typy pôd s výnimkou zamokrených.
Kedy zasiať papuľku väčšiu do zeme? Ideálne na záhony, do kvetináčov a debničiek
Majitelia pozemkov majú pri výseve semien na výber. Už v marci totiž možno rastlinu zasadiť do nádob v interiéri a potom, keď sú sadenice vysoké asi 10 cm, presadiť do väčšieho kvetináča alebo debničky, prípadne do záhrady. Semená sa môžu vysievať aj priamo do zeme. Vhodný čas na to je apríl až máj. Papuľka sa potom vysieva do riadkov, pričom sa postupne preosievajú sadenice, ktoré majú 2 alebo 3 riadne listy.
Rastlina čoskoro vytvorí prvé kvety, ktoré budú svojou farbou tešiť oko mimoriadne dlho. Papuľka totiž kvitne od júna až do októbra (a dokonca aj do prvých mrazov) a poteší oko množstvom žiarivých farieb – zvyčajne žltou, červenou, ružovou, oranžovou, fialovou a bielou. Okrem toho vydávajú mimoriadne príjemnú, mierne citrónovú vôňu.
Ako vyzerá kvet papuľky väčšej? Starajte sa o ňu takto a bude vás tešiť
Papuľky väčšie sú v podstate bezproblémové rastliny. V počiatočných fázach rastu a počas letných horúčav nesmiete zabúdať na pravidelný prísun vody. Majú rady mierne vlhký, ale nie úplne mokrý substrát.
Nedostatok vody, ktorý vedie k vyschnutiu rastliny, alebo prebytok vody v kombinácii s hnilobou koreňov sú takmer jediné problémy, ktoré môžu postihnúť papuľky. Pestovanie týchto kvetov je skutočne veľmi zriedkavo spojené s potrebou boja proti chorobám alebo škodcom. Záhradníci sa zhodujú v tom, že patria medzi priateľskejšie druhy. Jedinou nevýhodou je potreba každoročného presádzania a vysádzania.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Slovensko si podmanil hit z Afriky. Podobá sa hortenzii, ale rastie rýchlejšie. Kvitne celé leto
Hortenzia toto hnojivo miluje. Bude mať viac žiarivých kvetov ako kedykoľvek predtým
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.