25.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay/gosiak1980).
Lieska sa pestuje najmä pre jedlé semená, ktoré sú obsiahnuté v lieskových orieškoch. To však nie je jej jediná devíza. Jej kvety môžu byť užitočné v kuchyni. Je pravdepodobné, že ich denne míňate na ulici a ani si neuvedomujete, aké sú cenné.
Peľ liesky padá v predjarí. Zvyčajne sa tak deje vo februári, ale niekedy sa prvý peľ môže objaviť už v januári. Kvet liesky pripomína šnúru dlhých, na dotyk jemných korálikov. Málokto vie, že má užitočné vlastnosti. Môžete ju použiť v kuchyni ako pochúťku alebo si z nej pripraviť nálev.
Môžete jesť liesku? Recept na lieskové koláčiky
Lieska obyčajná rastie na Slovensku divoko, ale často sa pestuje aj lieska turecká a lieska najväčšia. Kvitne od februára do konca apríla. Jej kvet je bohatý na živiny, pretože peľ, ktorý sa na ňom usadzuje, obsahuje éterické oleje, flavonoidy, kyselinu salicylovú a alantoín. Vďaka tomu ho môžete používať v kuchyni. Po rozomletí a usušení sa osvedčí ako prísada do šalátov, koláčov, polievok a omáčok.
Najobľúbenejším pokrmom, ktorý môžete pripraviť z lieskových kvetov, sú koláčiky. Potrebujete 15 dag lieskových kvetov, 15 dag celozrnnej múky, štipku soli a trochu vody. Oddeľte okvetné lístky od stoniek. K okvetným lístkom pridajte múku, soľ a vodu. Vypracujte pevné cesto a rozdeľte ho na niekoľko častí. Každú z nich rozvaľkajte na tenký plát a položte na plech vyložený papierom na pečenie. Pečte 15 minút pri teplote 220 °C.
Nálev z kvetov liesky. Potrebujete len dve zložky
Zástancovia prírodnej medicíny veria, že nálev z kvetov liesky má protizápalové a antibakteriálne vlastnosti. Na jeho prípravu nasypte hrsť kvetov liesky do džbánu, zalejte ich vriacou vodou, prikryte a nechajte 10 minút lúhovať. Potom zmes jednoducho preceďte cez sito. Môžete ju osladiť medom, dulovou šťavou alebo pridať niekoľko kvapiek citrónovej šťavy a zvýrazniť tak jej chuť. Nezabúdajte však, že to môže len podporiť liečebný proces. Ak ste prechladli, je nevyhnutné poradiť sa s lekárom, ktorý vám predpíše vhodné lieky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.