25.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Simon Vayro).
Malá záhrada predstavuje pre majiteľa pozemku pomerne náročnú úlohu. Malá plocha však neznamená, že sa musíte vzdať svojich plánov na dobre udržiavaný pozemok s nádherným množstvom kvetov a kríkov. S trochou sústredenia a dobrého plánovania môžete na malom priestore vysadiť aj niekoľko stromov. Aké stromy do malej záhrady? Sú malé a nenáročné na pestovanie, ale nádherné na pohľad.
Záhrada je vizitkou každého majiteľa pozemku. Nie každý má však rovnaký manévrovací priestor. Ten, kto má malú plochu, predstavuje pre záhradkára pomerne veľkú výzvu, ktorá ho núti vyberať rastliny, ktoré nebudú príliš veľké bez toho, aby obmedzovali rast iných rastlín rastúcich v blízkosti.
Kľúčom k úspechu môže byť dobré plánovanie. Koniec koncov, pri troche sústredenia môžete aj na malom pozemku vysadiť ohromujúce množstvo kríkov a dokonca aj malých stromčekov. Niektoré druhy sú skutočným hitom pre tých majiteľov pozemkov, ktorí svoju vášeň realizujú len na niekoľkých metroch štvorcových.
Ktoré stromy do malej záhrady? Majitelia pozemkov po nich siahajú najčastejšie
Odborníci radia, aby ste do malej záhrady vyberali stromy s pomalým rastom. Pri nákupe sa oplatí zvážiť aj to, či daný druh v budúcnosti znesie orezávanie. Malá záhrada znamená, že koruna stromu sa musí systematicky formovať, aby sa príliš nerozrástla.
Jednou z najbežnejších možností je vŕba japonská. Má jedinečné zelené a biele listy, od jari do jesene zaujme aj intenzívne ružovými prírastkami. Je to jedna z najkrajších dekorácií v záhrade.
Vŕba japonská, ktorá sa najčastejšie pestuje v kmeňovej forme, rastie aj ako veľký, rozrastajúci sa ker. V tomto prípade je vhodné mať po ruke záhradnícke nožnice a byť systematický. Rastlinu môžete ľubovoľne tvarovať, napríklad ju zastrihnúť do kompaktnej gule. Dôležité je, že vŕba japonská je nenáročná na pestovanie. Uprednostňuje slnečné stanovište a mierne vlhkú pôdu.
Ktorý strom do výšky 6 metrov? Ideálny pre malú záhradu
O niečo zručnejší záhradníci si obľúbili aj čerešňu pílkatú – malý okrasný strom, ktorý dorastá do výšky maximálne 3 až 4 metre a vytvára postupne sa rozširujúcu korunu. Zaujme lesklými, hnedofialovými listami, ktoré sú od jari obsypané aj drobnými ružovými kvetmi. Je však silne náročná.
Čerešňa sa najlepšie cíti na slnečnom, chránenom mieste v úrodnej, humusovej pôde. Jej nevýhodou je priemerná odolnosť voči mrazu.
Slivka čerešňoplodná však veľmi dobre znáša nízke teploty. Je to nenáročný druh, ktorý dorastá do výšky približne 5 metrov a poteší oko majiteľa svojou rozložitou, hustou korunou a veľkými lesklými listami. Na jar sa stáva jedným z najsilnejších okrasných akcentov v záhrade a obsypáva sa množstvom drobných ružových kvetov.
Ktoré nízke stromy do záhrady? Zasadiť a obdivovať ich vzhľad
V malej záhrade môžete vysadiť aj tie stromy, ktorých meno sa spája s veľkými, rozložitými korunami a rozmernými kmeňmi. Javor mliečny ´GLOBOSUM´, hoci môže pripomínať lesný háj, v skutočnosti dorastá len do výšky 3 metrov a zaujme zasa svojím guľovitým habitusom.
Jeho listy, umiestnené na krátkych stonkách vychádzajúcich z koruny, sa na jeseň menia zo zelených na žlté a sú stále peknou ozdobou. Okrem toho má rastlina nízke nároky na pôdu, rastie na tienistých aj slnečných miestach.
Malú záhradu môže zdobiť aj mandľa trojlaločná.
Hoci zvyčajne rastie ako veľký ker, v záhradkárskych obchodoch sa čoraz častejšie objavuje aj v kmeňovej forme. Potom dorastie do výšky približne 2 m a väčšinu sezóny je malým stromom so zelenými listami. Začiatkom jari bohato kvitne jasne ružovými kvetmi pripomínajúcimi ruže. Rastlinu sa však oplatí sledovať. Vyžaduje humus, úrodnú pôdu a slnečné stanovište. Problémom môžu byť jarné mrazy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nesaďte tieto stromy vedľa svojho domu. Vaša peňaženka by to nemusela uniesť. Poškodzujú potrubia
Katalpa – ako ju ostrihať po zime? Pokyny na krátky rez
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.