27.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Tanasut Chindasuthi).
V rebríčku miest sa zohľadňujú rôzne faktory. Tentoraz sa na ne pozrel tím analytikov a prišiel s originálnym kritériom. Podľa tohto kritéria bol za najkrajšie mesto na svete vyhlásený anglický Chester. Aké bolo toto kritérium?

Foto: shutterstock.com/Tanasut Chindasuthi
Tvorcovia rebríčkov miest sa niekedy riadia názormi turistov, ktorí zdieľajú svoje dojmy na internete, a niekedy hodnotia mestá z hľadiska dostupnosti, cien a turistických atrakcií. Niekedy je zoznam jednoducho subjektívnym výberom autora. V tomto rebríčku najkrajších miest však bolo kritérium iné. Tím britských analytikov totiž hodnotil svetové mestá výlučne na základe „zlatého rezu“.
Zlatý rez a zlaté číslo. Aký je princíp zlatého rezu?
Zlaté delenie, zlatý rez, božská proporcia je princíp, ktorý sa obmedzuje na pomer dvoch vzťažných bodov. V matematike nejde o nič iné ako o rozdelenie úsečky na dve časti tak, aby pomer dĺžky dlhšej časti ku kratšej bol rovnaký ako pomer dĺžky celej úsečky k dlhšej časti. Tento pomer sa nazýva zlaté číslo označované gréckym písmenom fi a je (približne) 1,618.
Zlatý rez sa nepoužíva len v matematike. Už dlho ho používajú aj umelci a architekti. Existuje presvedčenie, že práve zlatý rez spôsobuje, že niečo je vnímané ako estetické. Divina proportio sa pozoruje aj v prírode, najčastejšie v podobe zlatej špirály založenej na Fibonacciho postupnosti. Čo to má spoločné s poradím miest? Skupina analytikov z Veľkej Británie sa rozhodla použiť zlaté delenie na analýzu svetových miest.
Je to najkrajšie mesto na svete. Leží v Anglicku
Podľa denníka The Independent analýza použila službu Google Street View na analýzu miest nielen v Spojenom kráľovstve, ale aj na celom svete na základe snímok a potom ich zoradila podľa zlatého rezu. Boli zhotovené fotografie budov dostupných na Google, nielen tých najznámejších, a potom sa vypočítali pomery najkratších a najdlhších častí (zvyčajne šírka a výška). Nakoniec sa tento počet porovnal so zlatým rezom, pričom konečný výsledok udával percento budov, ktoré zodpovedali božskému deleniu a „prirodzenej estetickej dokonalosti“ daného mesta.
Analýza ich priviedla k neočakávaným záverom. Ukázalo sa, že najkrajším mestom na svete je anglické mesto Chester, ktoré je na kontinente stále málo známe. V rebríčku porazilo také klasiky, ako sú Benátky, Rím, Barcelona a Londýn. Analýza bola rozdelená do dvoch skupín: mestá Spojeného kráľovstva a svetové mestá.
- Chester, Anglicko: 83,7 % zlatého rezu.
- Benátky, Taliansko: 83,3 percenta zlatého pomeru
zlatého rezu. - Londýn, Anglicko: 83 percent zlatého rezu.
- Belfast, Severné Írsko: 82,9 percenta zlatého rezu.
- Rím, Taliansko: 82 percent zlatého rezu.
- Barcelona, Španielsko: 81,9 % zlatého rezu.

Foto: shutterstock.com/Leonid Andronov
Kam sa oplatí ísť v Spojenom kráľovstve? Pozrite sa na Chester. Medzi atrakcie patrí viac ako len hrad
Chester sa nachádza na severozápade Anglicka, v grófstve Cheshire, priamo na hranici s Walesom. Založili ho Rimania pred viac ako 2 000 rokmi a v jeho začiatkoch bol základňou rímskych vojsk. Po rozpade ríše sa dostalo pod nadvládu Keltov a nakoniec ho ovládli Anglosasi a potom Normani. Vďaka zaujímavej histórii sa v Chesteri nachádza mnoho zaujímavých pamiatok, ako napríklad stredoveký hrad, katedrála postavená pred tisíc rokmi, ruiny najväčšieho rímskeho amfiteátra v Británii a opevnené hradby.
Za návštevu stojí predovšetkým historické centrum mesta s dokonale zachovaným stredovekým pôdorysom. Pozornosť pútajú aj charakteristické rámové domy z viktoriánskej éry. Ako sa dostať do Chesteru? Hoci sa do tohto mesta nedostanete priamym letom z Viedne, môžete sa dostať do Liverpoolu, odkiaľ premávajú priame vlaky. Cesta trvá približne 40 minút.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako prví sa spustili na dno Veľkej modrej diery. To, čo videli, by mnohých ľudí vydesilo
Objav v starovekých kúpeľoch. Našiel sa artefakt spred tisícov rokov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.