28.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe Foto: Pixabay/Antranias).
Niektorí ho nazývajú „čierne zlato“, iní používajú výraz „srdce záhrady“. Hovoríme o komposte, ktorý zbavuje problematických zvyškov z domácnosti a vytvára prírodné hnojivo. Hnojí pôdu a urýchľuje rast pestovaných rastlín. Hoci v zložení kompostu kraľuje rastlinný odpad, nemal by tam byť všetok. Aké rastliny by ste nemali dávať do kompostu? Buďte na pozore skôr, ako niečo dáte do koša.
Výhody kompostovania
Tvorba kompostu, ktorý dáva rastlinám život, sa začína procesom rozkladu organických látok – odpadu, ktorý sa v domácnostiach produkuje prakticky každý deň. Aeróbnym rozkladom biomasy prospešnými baktériami vzniká cenné hnojivo, ktoré možno použiť na výživu mnohých okrasných a kultúrnych rastlín.
Kompostér by sa však nemal považovať za nádobu na všetky druhy odpadu. Osobitnú pozornosť treba venovať rastlinným zvyškom, ktoré v ňom skončia. Hoci v zásade znejú ako ideálny doplnok k hnojivu, v skutočnosti môžu byť škodlivé. Ktoré rastliny by ste nemali pridávať do kompostu? Uvádzame zoznam najproblematickejších exemplárov.
Hygiena záhrady – infikované rastliny potrebujú špeciálne ošetrenie
Aj keď sa o svoje rastliny staráte s maximálnou starostlivosťou, stále sú zraniteľné voči škodcom a chorobám. Infikované časti sa nedajú vždy zachrániť, preto je vhodné použiť záhradné nožnice alebo nožnice na strihanie. Je dôležité vziať do úvahy, že časti rastlín, ktoré sú choré alebo poškodené škodcami, by sa nemali stať súčasťou kompostu.
Spóry húb, ako aj larvy alebo vajíčka škodcov môžu prežiť proces kompostovania. Keď ho používame ako hnojivo v záhrade, na vlastnú žiadosť roznášame votrelcov po celom priestore. Zvyšky rastlín tohto druhu by sa mali z pozemkov a záhrad likvidovať v súlade s pravidlami triedenia odpadu platnými vo vašej obci. Ich spaľovanie na vlastnom pozemku je zakázané.
Je v poriadku dávať burinu do kompostu?
Ste veľmi odhodlaní odstrániť burinu, ktorá vám prekáža pri pestovaní rastlín, ale tým sa problémy nekončia. Vyvstáva otázka, čo s nimi robiť? Môže sa burina kompostovať? Veľkou chybou je vyhadzovať do koša exempláre, ktoré stihli vyprodukovať semená. Podmienky v kompostovisku ich nezničia a môžu dokonca podporiť ich klíčenie. To isté platí aj pre viacročné buriny, ktoré vyrastajú z koreňov.
Tip: Ak ich napriek tomu chcete použiť na výrobu hodnotného kompostu (napríklad žihľava a praslička sú napriek svojej náchylnosti k záhradnej expanzii bohaté na cenné minerály), najprv ich vysušte na slnku, aby úplne odumreli.
Listy, ktoré nie sú vhodné na kompost
Pri upratovaní záhrady často zbierame veľké množstvo lístia. Starostlivý záhradník ich však musí pred pridaním do kompostu dôkladne vybrať. Listy sú nevhodným prídavkom:
- dub,
- buk,
- jelša.
Obsahujú veľké množstvo trieslovín, a preto spomaľujú celý proces kompostovania. Najväčšiu opatrnosť však treba zachovať v súvislosti s kompostovaním orechov – predovšetkým listov, ale aj iných častí. Obsahujú organickú chemickú zlúčeninu známu ako juglon. Tá sa počas kompostovania rozkladá a použitie hnojiva, ktoré ju obsahuje, môže blokovať rast iných rastlín. Medzi obzvlášť citlivé druhy patria azalky, rododendrony, krokusy, paradajky, uhorky, ostružiny, jablone a vinič.
Napriek tomu listy vlašských orechov netreba odpisovať. Na ich kompostovanie vyčleňte samostatnú nádobu alebo vrece. Na toto hnojivo dobre reagujú tuje, paprade, tulipány, cibuľa, červená repa, čierne a červené ríbezle.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako vyrobiť kompost z listov? Ide o osvedčený trik záhradkárov. Môže zachrániť rastliny
Čo nedávať na kompost? Týmito zvyškami môžete rozšíriť nákazu po celej záhrade
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.