28.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/David_Maddock).
Mečíky sú kvety, ktoré sú krásnou záhradnou dekoráciou a majú bohatú symboliku. Zvyčajne kvitnú od júla do augusta a zdobia priestor farebnými kvetmi v tvare cípov. Aby sa tak stalo, výsadba mečíkov na jar musí byť vykonaná správne. Dôležité je načasovanie aj technika.

Foto: shutterstock/David_Maddock
Mečíky nie sú mrazuvzdorné. Čo o nich potrebujete vedieť?
Mečíky sú známe aj ako gladioly. Keď kvitnú, je ťažké si ich pomýliť s akýmkoľvek iným druhom. Šplhajú sa smerom k slnku a rozvíjajú pestrofarebné okvetné lístky, ktoré sú zoskupené v klasovitých kvetoch. Patria medzi hľuznaté rastliny, ktoré v slovenskom podnebí nemôžu prežiť zimu v zemi. Preto sa ich cibule na jeseň vykopávajú a na jar sa presádzajú.
Skôr ako začnete pracovať v záhrade, musíte si ich dobre prezrieť. Na výsadbu sú vhodné len zdravé hľuzy – mali by byť suché a bez priehlbín a škvŕn. Poškodenia môžu naznačovať choroby alebo napadnutie škodcami. Takéto druhy by ste mali vyhodiť – nevytvoria pestrý záhon.
Kedy sadiť gladioly? Poznačte si dátum v záhradníckom kalendári
Výber správneho termínu je kľúčom k pestovaniu nápadných kvetov. Kedy sadiť gladioly? Záhradnícke práce si naplánujte na koniec apríla, prípadne na začiatok mája. Predovšetkým však sledujte aktuálne podmienky.

Foto: shutterstock/S.O.E
Mečíky nemajú rady studenú a vodou nasiaknutú pôdu. Preto sa neodporúča ponáhľať sa. Je lepšie počkať, kým pôda v záhrade trochu vyschne a zohreje sa na približne 10 °C. Zároveň sa neodporúča príliš otáľať, pretože ani vysoké teploty vzduchu a nadmerné teplo rastu gladiol neprospievajú.
Ako zasadiť gladioly, aby sa neprevrátili?
Mnohí záhradníci sa pred výsadbou gladiol rozhodnú ošetriť hľuzy fungicídom. Stačí ich na štvrť hodiny ponoriť do roztoku – je to malá námaha a pomôže to ochrániť rastliny pred infekciou.
Keďže mečíky môžu dosahovať výšku až 120 cm, v súvislosti s ich umiestnením treba zdôrazniť dva body.
- Po prvé – ako zasadiť gladioly, aby sa neprevrátili? Prijmite pravidlo, že hĺbka výsadby by mala zodpovedať 3-násobku výšky hľúz. Ak sú umiestnené v zemi príliš plytko, aj mierny poryv vetra ich dokáže prekonať. Vysoké odrody budú potrebovať oporu vo forme kolov.
- Po druhé, gladioly si vyžadujú priestor. Hľuzy umiestnite minimálne 10 až 15 centimetrov od seba.
Mečíky ozdobia vašu záhradu hýrením farieb, ak budete myslieť na toto
Pri hľadaní vhodného miesta pre mečíky si vyberte chránené a slnečné alebo mierne zatienené miesto. Potrebujú úrodný substrát s pH 6,5-7,0. Dôležitý je aj výber správneho okolia.

Foto: shutterstock/Mulevich
Gladioly by nemali rásť v blízkosti rastlín, ktoré sú často prenášačmi hubových a vírusových ochorení. Patria medzi ne petúnie, muškáty, ľalie, astry a floxy. Nemali by sa vysádzať tam, kde sa v predchádzajúcej sezóne pestovali paradajky, uhorky, jahody, fazuľa a hrach.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kvitnú dlho a ich pestovanie je veľmi jednoduché. Nezabudnite si ich vysadiť vo svojej záhrade
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.