29.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (lustračná fotografia. Zdroj: Unsplash/JulienTromeur).
Pečeň, hoci je nepochybne silná a náchylná na rýchlu regeneráciu, má svoje požiadavky a ocení zdravú, vyváženú stravu. Jej základom by mala byť zelenina, ale ako sa ukazuje, nie všetka! Niektoré z nich jej totiž veľmi škodia a ničia jej zdravie. Tento zoznam musíte poznať naspamäť!
Pečeň je jedným z najdôležitejších orgánov, ktorý v tele plní množstvo životne dôležitých funkcií. Nielenže čistí a filtruje krv od toxických látok, ale podieľa sa aj na dôležitých metabolických procesoch a posilňuje imunitu organizmu. V skratke, pečeň má štyri hlavné funkcie, ako napr:
- detoxikácia
- metabolizmus
- filtrácia
- skladovanie
Pečeň sa tiež podieľa na premene sacharidov a bielkovín na tuky.
Keď pečeň ochorie alebo je jej proces narušený, telo nám začne vysielať dôležité signály. Najčastejšie sú to tieto signály:
- chronická únava
- alergie
- preťažené oči
- potravinová intolerancia
- znížené libido
- hnačka alebo zápcha
- bolesti hlavy a spánkov
- kožné problémy (pupienky, akné, sivá pleť)
- depresívne stavy
- tmavožltá farba moču
- hormonálne poruchy
- ochorenia štítnej žľazy
Vzhľadom na dôležitú úlohu, ktorú tento orgán v tele zohráva, by sme mali pečeň pravidelne kontrolovať, reagovať na akékoľvek znepokojujúce príznaky a dbať na stravu, ktorá má významný vplyv na jej zdravie a stav.
Strava pre zdravú pečeň
Pečeňová diéta by preto mala obsahovať:
- zelená listová zelenina
- jačmeň
- tmavé hrozno
- čučoriedky, černice
- mrkva
- červená repa
- amarant a proso
- semená psyllia
- kurkuma
- nigella
- ostropestrec mariánsky
- kuracie mäso, morčacie mäso, chudé teľacie mäso
- chudé syry
- vajcia
- čerstvé ryby
Dôležitú úlohu pri podpore pečene zohrávajú aj kvalitné tuky, ako sú nerafinované rastlinné oleje alebo prepustené maslo. Práve v nich je rozpustený vitamín D, ale aj vitamíny A, E a K, ktoré majú dôležitý vplyv na správne fungovanie tohto orgánu.
Pečeň túto zeleninu neznáša. Je lepšie vylúčiť ich zo stravy
Hoci pečeň má rada zeleninu a mali by sme jej ju podávať čo najčastejšie, treba si uvedomiť, že ide najmä o čerstvú, dusenú alebo varenú zeleninu. Vyprážaná zelenina, najmä v hlbokom oleji, prispieva k hromadeniu tuku v pečeni, a ak bol pokrm spálený, zuhoľnatené časti pokrmu nielenže zaťažujú orgán, ale sú aj veľmi nebezpečné pre zdravie.
Pri diéte pre pečeň by sme sa mali vyhýbať aj plesniam. Niekedy sa totiž stáva, že mierne plesnivú časť zeleniny oddelíme od zvyšku a zjeme tú nedotknutú. To je chyba, pretože karcinogénne mykotoxíny už ovládli celú zeleninu a sú pre nás veľmi nebezpečné. V extrémnych prípadoch môžu viesť k fibróze a dokonca k odumretiu orgánov!
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Toto je posledný signál. Spozornite! Vaše telo vám hovorí, že pečeň je naozaj v zlom stave
Akú zeleninu by ste nemali jesť s chorou pečeňou? Pozrite si zoznam
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.