30.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/FotoHelin).
Droždie na zalievanie kvetov v kvetináčoch a záhradných kvetov je jedným z najobľúbenejších prírodných hnojív. Nie všetky rastliny by sa ním však mali zalievať. Môže im viac uškodiť ako pomôcť.
Pri hľadaní nechemických prípravkov na ochranu rastlín stojí za zváženie hnojivo z droždia. Potrebné ingrediencie môžete kúpiť v každom obchode s potravinami za pár eur. Je teda lacné a široko dostupné. Vďaka bohatosti na vitamín B alebo železo hnojivo urýchľuje rast rastlín. Možno vás zláka aj postrek, ktorý vytvorí na plodinách ochrannú bariéru proti chorobám a škodcom bez použitia umelých prostriedkov.
Ako sa vyrába hnojivo z droždia? Recept môžete pripraviť dvoma spôsobmi
Prvým spôsobom je príprava hnojiva z droždia. Začnete rozdrvením 100 g droždia vo vedre, potom ich posypete pohárom cukru a odložíte na dve hodiny. Po uplynutí tejto doby to celé zalejete 10 litrami teplej, ale nie vriacej vody. Dôkladne premiešajte a odložte na jeden týždeň. Potom hnojivo pred zalievaním len zrieďte – 1 pohár na 10 l vody.
Existuje aj jednoduchší spôsob. Je pripravené na použitie už po jednej hodine. Ako ho pripravíte? Rozdrvenú kocku droždia zalejte 10 litrami teplej vody a máte hotovo. Túto verziu nie je potrebné riediť vodou.
Ako často zalievať hnojivom z droždia? Zistite, ako dlho môže toto hnojivo vydržať
Tým, ktorí nemajú veľkú záhradu, neodporúčame vyrábať hnojivo do zásoby. Najlepšie je znížiť pomery a vyrobiť menšie množstvo, pretože takýto roztok by nemal stáť dlhšie ako tri dni. Pokiaľ ide o frekvenciu aplikácie, je bezpečné používať ho počas celej sezóny. Neodporúča sa však používať ho častejšie ako raz za dva týždne.
Ktoré rastliny možno zalievať kvasnicovým hnojivom? Zoznam je pomerne dlhý
Okrem lepšieho rastu kvasnicové hnojivo posilňuje koreňový systém a uľahčuje príjem vody. Môže sa používať bez obáv na:
- izbové rastliny, napr. paprade, lopatkovec, zamiokulkas,
- ovocné kríky a stromy, napr. krušpán, jahody, tuje, ríbezle,
- okrasné rastliny, najmä ruže, pivonky, vresy, levandule, hortenzie,
- zelenina a ovocie, napr. paradajky, uhorky, paprika, mrkva,
- iné kyslomilné rastliny.
Čo nezalievať kvasnicovým hnojivom? Týmto rastlinám len uškodí a dokonca zmení ich chuť
Hoci je kvasnicové hnojivo pomerne univerzálne, v niektorých prípadoch je lepšie sa mu vyhnúť. Hovoríme napríklad o zemiakoch a cibuli. Pravidelné zalievanie týchto druhov zeleniny kvasnicami môže negatívne ovplyvniť ich chuť. Tu oveľa lepšie funguje žihľavový hnoj. Kvasnicovým hnojivom neodporúčame zalievať ani sukulenty a kaktusy. Tieto rastliny uprednostňujú chudobné pôdne podmienky, takže podávanie príliš veľkého množstva vitamínov im môže spôsobiť hnilobu koreňov. Podobná situácia môže nastať pri zalievaní mäsožravých rastlín, ako sú krčiažnik alebo mucholapka, hnojivom.
Postrek kvasinkami – ako na to? Skvelý spôsob boja proti plesni zemiakov a ďalšie
Kvasinky ako postrek tiež výborne chránia rastliny proti plesni zemiakovej, múčnatke a plesni sivej. Najčastejšie sa používajú na paradajky, uhorky a jahody. Samozrejme, postrekovať možno aj iné rastliny a zeleninu. Príprava sa mierne líši od prípravy hnojiva. 100 g kvasníc je potrebné rozpustiť v 500 ml mlieka (ale nevyhnutne 3,2 %) a až potom v 10 litroch vody. Aby roztok lepšie priľnul k listom, odporúčame k celkovému množstvu pridať 1 PL tekutého sivého mydla. Postrek sa môže aplikovať častejšie, t. j. raz týždenne. Treba však mať na pamäti, že na udržanie účinku je vhodné ošetrenie po dažďoch zopakovať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Stačí jedna prírodná zložka a maliny sa vám poďakujú krásnym ovocím
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.