1.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nataliia Zhekova).
Kvitnúca magnólia je stotožňovaná s jemnosťou a eleganciou. Ako jeden z najkrajších druhov kvitnúcich na jar sa spája aj ako symbol znovuzrodenia. Je to rastlina, ktorá nesmie chýbať v záhrade, pretože príjemne voňajúce kvety často dosahujú priemer až niekoľko centimetrov. Napriek vašim úprimným želaniam a záhradníckemu úsiliu sa nemôžete dočkať takéhoto pohľadu? Vysvetlíme vám, prečo magnólia nekvitne.
Počas teplých dní poteší najviac
Magnólie si vyberajú záhradníci, ktorí chcú mať veľkolepé kvitnutie už od skorej jari. Niektoré odrody, ako napríklad magnólia hviezdokvetá, sú schopné vytvárať elegantné okvetné lístky už v marci. Všeobecne sa uznáva, že termín kvitnutia magnólií je zvyčajne od marca do mája.
Nevyhýbajte sa výletom do záhrady počas slnečných a teplých dní – a to nielen z estetických dôvodov. Keď vonku stúpne teplota, kvety magnólií voňajú najkrajšie.
Prečo magnólia nekvitne? Možno jej miesto nevyhovuje
Magnólie nemajú rady studený a nárazový vietor. Zle znášajú aj presádzanie, preto je pri rozhodovaní o pestovaní kvitnúcich kríkov alebo stromov dôležité vybrať pre nich vhodný kút v záhrade.
Najlepšie miesto pre magnólie býva slnečné, teplé a odľahlé. Rastlina vyžaduje úrodnú pôdu s mierne kyslým pH. Pred výsadbou skontrolujte pH – ideálne by malo byť v rozmedzí 5,5 až 6, pretože zásaditá pôda môže spôsobiť, že magnólie nebudú kvitnúť.
Zmrznutá magnólia nekvitne
Pri hľadaní príčin problémov pri pestovaní musíte pozerať na špecifickosť rastliny. Magnólie nasadzujú kvetné puky koncom leta alebo začiatkom jesene. Z tohto dôvodu sú počas zimy náchylné na mrazy. Ak táto situácia nastane, nemožno očakávať bohaté kvitnutie.
Z tohto dôvodu sa odporúča magnólie na zimu prikryť agrofóliou, aby sa zvýšila šanca na prežitie púčikov. Je to dôležité najmä v prípade mladších druhov. Dobrý nápad je aj mulčovanie pôdy okolo kmeňa, ktoré chráni korene pred nízkymi teplotami.
Chyby pri hnojení magnólií
Na podporu kvitnúcich kríkov nešetríme hnojivami. Hnojivá správne dávkujte a prispôsobujte ročnému obdobiu. Nadmerné používanie dusíkatých hnojív v lete a na jeseň je pre kvitnutie magnólií smrteľné. Môžu sa používať od jari do júla. Vtedy zvyšujú riziko vymrznutia kríkov.
Na jeseň potrebujú magnólie ďalšie živiny, najmä draslík a fosfor. Tie podporujú nasadzovanie kvetných pukov a zvyšujú odolnosť rastlín voči nepriaznivým podmienkam.
Ak bola magnólia zasiata zo semien, na kvety si budete musieť počkať
Kvitnutie magnólií nastáva po niekoľkých rokoch pestovania. Viditeľnosť prvých kvetov závisí najmä od konkrétneho druhu a spôsobu rozmnožovania. Ak si kúpite sadenicu získanú výsevom semien, bude to skutočná skúška trpezlivosti. Takéto druhy kvitnú najneskôr, niekedy aj po 10 rokoch.
Pre rýchlejšie kvitnutie vyberajte stromčeky štepené na kmeni. Elegantné kvety sa začnú objavovať po 2 až 4 rokoch.
Ošetrenie, ktoré magnólie neznesú
Pri údržbe záhrady je lepšie nebyť príliš horlivý. V súvislosti s pestovaním magnólií je najhoršie prerezávanie. Malo by sa obmedziť len na príležitostné situácie, keď sa strom príliš rozrástol alebo na odstránenie zmrznutých a pichľavých výhonkov. Najlepší čas na prerezávanie magnólií je tesne po skončení ich kvitnutia, zvyčajne v máji.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Upokojujú nervy a okysličujú. Najzdravšie črepníkové rastliny produkujú kyslík aj v noci
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.