2.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mirjana Mutic).
Judášov strom je mimoriadne originálny ker, ktorý sa od ostatných záhradných rastlín odlišuje krásnymi kvetmi. Existuje mnoho odrôd judášovca a každá z nich sa môže líšiť farbou listov aj kvetov. Na čo by ste mali myslieť pri starostlivosti o judášovec a kedy tento krásny ker kvitne? Odpovedáme.
Judášov strom – čo je to za ker?
Judášovec (Cercis L.) je ker alebo malý strom, ktorého jednotlivé druhy sa prirodzene vyskytujú okrem iného v Severnej Amerike, Strednej Ázii, Číne a Stredomorí. Podľa legendy práve na tomto strome ukončil svoj život Judáš Iškariotský. Z tohto dôvodu sa Judášov strom často pestuje v biblických záhradách, v ktorých sa nachádzajú rastliny z Biblie. Treba však spomenúť, že v samotnom Písme sa tento strom nespomína menom.
Je pravdepodobné, že spojenie Judáša so stromom Judáš je do istej miery spôsobené nesprávnou interpretáciou názvu, keďže pôvodný názov stromu Judáš bol „Arbor Judae“ alebo „židovský strom“ (kvôli obľúbenosti tohto druhu v jeruzalemských záhradách). Časom sa názov vyvinul na „Arbor Judaeae“ alebo „Judášov strom“, čo malo pravdepodobne priamy vplyv na vznik názvoslovia, ktoré sa používa dodnes.
Judášovec je rastlina, ktorá sa zvyčajne používa na okrasné účely. Môže dorásť do výšky približne 10 metrov. Charakteristickým znakom Judášovho stromu je, že kvety vznikajú nielen na mladých výhonkoch, ale aj na hrubších konároch a kmeni (caulifloria). Motýľovité kvety sa zvyčajne sfarbujú do fialovo-ružovej alebo u niektorých odrôd do bielej farby. Judášovce rodia plody v tvare plochých strukov.
Judášovec – odrody
Existuje mnoho odrôd Judášovho stromu, ktoré sa môžu líšiť farbou kvetov aj tvarom listov. Zvyčajne sa líšia aj výškou. Preto si tí, ktorí chcú vysadiť daný ker vo svojej záhrade, môžu vybrať rastlinu špeciálne pre svoje krajinárske potreby. Rozlišujeme odrody, ako napr:
- judášovec čínsky ‚Avondale‘;
- judášovec strukový ‚Alba‘;
- judášovec kanadský ‚Flame‘;
- judášovec kanadský ‚Forest Pansy‘;
- judášovec kanadský ‚Texas White‘;
- judášovec kanadský ‚California Sweethearth‘.
Výberu správnej odrody Judášovho stromu sa oplatí venovať trochu viac času. Takto môžete vybrať ker s ohľadom na ostatné rastliny vo vašej záhrade.
Kedy kvitne Judášov strom?
Judášovec je rastlina, ktorá môže záhradu ozdobiť nápadnými fialovo-ružovými kvetmi. Počas obdobia kvitnutia vyzerá ker skutočne nadpozemsky a navyše dokonale vynikne na pozadí ostatných záhradných rastlín.
Kedy kvitne Judášov strom? Rastlina vysádza fialovo-ružové alebo biele kvety zvyčajne koncom apríla a začiatkom mája. Vtedy sa môžete približne tri týždne tešiť z pohľadu na krásne kvety. Treba však mať na pamäti, že sa môžu objaviť až po niekoľkých rokoch pestovania (závisí to okrem iného od odrody).
Starostlivosť o Judášov strom
Pri rozhodovaní o pestovaní Judášovho stromu v záhrade je potrebné mať na pamäti niekoľko dôležitých pravidiel týkajúcich sa starostlivosti oň. Rastlina musí byť zasadená na vhodnom mieste. Dôležitý je aj substrát, správne hnojenie a pravidelné zastrihávanie. Pri správnej starostlivosti bude judášovec krásne kvitnúť.
- Zem
Úrodná pôda so zásaditým alebo neutrálnym pH je zvyčajne vhodná na pestovanie judášovca. Je vhodné zabezpečiť, aby bola pôda dobre odvodnená.
- Miesto
Judášovec zvyčajne uprednostňuje slnečné až polotienisté stanovištia. Odporúča sa vyberať miesta chránené pred vetrom. Judášovec kanadský na rozdiel od iných druhov pomerne dobre znáša mráz. V prípade judášovca strukového by sa malo dbať na to, aby bol na zimu dostatočne krytý.
- Hnojenie
Judášovec je najlepšie hnojiť kombinovaným hnojivom pre kvitnúce rastliny. Nie je na škodu použiť aj kompost, ktorý pomôže zlepšiť štruktúru pôdy. Vďaka hnojeniu bude judášovec krásne kvitnúť.
- Orezávanie
Judášovce si zvyčajne vyžadujú rez po odkvitnutí. Najlepší termín na tento zákrok je jún.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Sirôtky budú kvitnúť až do polovice leta. Zalievajte ich maminým domácim vývarom
Zakopte ju v blízkosti hortenzií. Miniete 3 eurá. Kvety sa objavia a susedia padnú v úžase
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.