06.04.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/renzonovoa1).
Zdalo by sa, že dámske a pánske košele sa z technického hľadiska nijako nelíšia. Áno, môžu mať rôzne strihy a vzory, no stále ide o rovnaký typ oblečenia. Je tu však jedna vec, ktorá ich odlišuje. Mnoho ľudí si nevšimlo, že gombíky na dámskych košeliach sú umiestnené vľavo a na mužoch – vpravo. Čo spôsobuje tento rozdiel? Dôvod je prekvapivý.
Rozdiely v zapínaní pánskych a dámskych košieľ pôsobia dosť zvláštne. Koniec koncov, všetci sa zapíname takmer rovnako. Oblečenie vyrobené pre ľavákov a pravákov by dávalo väčší zmysel. Tak ako v minulosti, aj dnes sa však gombíky na košeli prišívajú z rôznych strán v závislosti od pohlavia toho, kto ju má nosiť. Prečo sa to robí a má to zmysel?
Prečo majú dámske košele gombíky na inej strane ako pánske?
Niektorí ľudia sa snažia nájsť aspoň jedno vysvetlenie, spoliehajúc sa na logiku. To môže byť ťažké. Ukazuje sa, že s logikou to nemá veľa spoločného, aspoň pokiaľ ide o dnešnú realitu. Pôvod rozdielov v konštrukcii dámskych a pánskych košieľ môžeme hľadať v histórii. A musíme sa vrátiť o pekných pár storočí späť.
Od ušľachtilého šatníka až po rytierov na bojisku
Ako sme sa dočítali na Oh!mymag , dámske košele majú gombíky vľavo a pánske vpravo kvôli tomu, ako sa ľudia kedysi obliekali. V minulosti to robili muži sami, ženám pomáhali sluhovia. V skutočnosti to nie je prekvapujúce. Ako si obliecť sám korzet a niekoľko vrstiev iného oblečenia? To je dôvod, prečo krajčíri šili dámske odevy spôsobom, ktorý by bol pre ostatných pohodlnejší.
Treba zdôrazniť, že hovoríme o ľuďoch z vyšších vrstiev, pretože tí chudobnejší si nemohli dovoliť ani sluhov, ani gombíky – šaty si viazali opaskom, alebo si ich pripínali drevenými špendlíkmi.
Ďalšie vysvetlenie siaha ešte ďalej – do čias rytierov. V pánskych košeliach sú gombíky na pravej strane a ľavou sú „prekryté“. Má to mať niečo spoločné so základným princípom na bojisku. Rytier držal v ľavej ruke štít a v pravej meč. Keď naňho protivník zaútočil s mečom v pravej ruke, mohol sa chrániť alebo kryť štítom, ktorý držal v ľavej ruke. Symbolicky sa toto pravidlo presunulo z bojiska do šatne.
Aj keď tieto časy pominuli už pred mnohými storočiami, niektoré princípy v nás stále zostávajú. Aj keď nie vždy dávajú zmysel vzhľadom na súčasnú realitu. Môžeme sa buď prispôsobiť, alebo prejsť na oblečenie so zipsom. Tieto zaobchádzajú so všetkými rovnako.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Päť jednoduchých návykov, ktoré zlepšujú funkciu mozgu. Neurovedkyňa radí, ako predchádzať demencii
Dlhovekosť Japoncov je spôsobená tromi vecami. Čo jesť, aby ste sa dožili 100?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.