8.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay/Pat_Photographies).
Mnohí z nás túžia po chuti sladkých slovenskych jahôd natrhaných priamo z kríka. Hoci do ich plodenia zostáva ešte nejaký čas, jar je kľúčovým obdobím na starostlivosť o záhony, aby boli v lete plné šťavnatých plodov. Nezabudnite na toto ošetrenie v apríli.
Aké vlastnosti majú jahody? Tu je dôvod, prečo by ste ich mali jesť
Jahody sú už roky cenené pre svoju chuť. Patria medzi obľúbené ovocie Slovakov a mnohí ľudia ich pestujú na vlastných záhradách. Tieto plody majú nízky obsah kalórií a okrem iného obsahujú draslík, vápnik, fosfor, horčík, vlákninu a flavonoidy. Okrem toho sú bohaté na vitamín C, ktorý je silným antioxidantom bojujúcim proti oxidačnému stresu.
Jahody tiež podporujú tráviaci systém a majú nízky glykemický index. Okrem toho obsahujú významné množstvo vody, a preto pomáhajú dopĺňať tekutiny v tele.
Starostlivosť o jahody na jar. Aké sú ich požiadavky?
Správna starostlivosť o jahody je mimoriadne dôležitá pre začiatok zdravého rastu rastlín v novom vegetačnom období.
Mali by sme s ňou začať už na jar, presnejšie hneď, ako si všimneme, že sa naše rastliny prebudili zo zimného spánku. Hlavným znakom je tvorba nových listov zo stredu ich koruny.
Starostlivosť o jahody na jar spočíva najmä v pletí a prihnojovaní ich pôdy. Je to veľmi jednoduché, pretože jahody nemajú príliš veľké nároky na hnojenie, pokiaľ sa pestujú na správnom mieste. Nezabudnite, že by mala byť slnečná a zároveň chránená pred silným vetrom. Pôda by mala byť priepustná, neutrálna alebo mierne kyslá (pH 5,5 – 6,5).
Jarné hnojenie – urobte to dnes
Pred hnojením rastlín musíme najprv odstrániť suché listy jahôd. Ďalej musíme odstrániť burinu, napríklad hviezdicu obyčajnú, ktorá začína kvitnúť začiatkom jari. Nakoniec je dobré jemne a plytko kypriť pôdu okolo jahôd motykou.
Potom môžeme prejsť k „oplodneniu“ pôdy. Najlepším a najbezpečnejším krmivom na jar bude kompost, ktorý si môžeme sami vyrobiť na pozemku. Hnoj môže byť náhradou
Ak však zistíte, že vaše rastliny sú stále slabé, môžete siahnuť po minerálnych a organických hnojivách. Skvelým hnojivom môže byť čadičová múčka, ktorá nielen posilňuje rastliny a robí ich odolnými voči chorobám, ale aj hnojí pôdu. Zároveň ju obohacuje o súbor makro- a mikroprvkov, ako sú fosfor, draslík, horčík, meď, bór, železo a mnohé ďalšie.
Keď sú kríky nakŕmené, je dobré pod ne rozprestrieť mulč, aby sa zabezpečila čistá úroda bez pôdy. Zároveň obmedzí rast burín a pomôže udržať správnu teplotu a vlhkosť vrchnej vrstvy pôdy. Najlepšou voľbou je slama, kôra alebo piliny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vlastné jahody z balkóna počas celého leta
Kľúčové ošetrenie v marci. V opačnom prípade jahody v lete nebudú plodiť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.