09.04.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/itor).
Táto populárna droga sa používa už stovky rokov v ajurvédskej medicíne, no využíva sa aj v aromaterapii, kozmetike a konvenčnej medicíne. Jej aróma nielen zlepšuje pohodu, ale aj zvyšuje libido. Čo ešte stojí za to vedieť?
Škoricový olej – čo sa o ňom oplatí vedieť?
Škoricový olej je esenciálny olej získaný z kôry škoricovníka cejlónskeho. Škoricovník cejlónsky (Cinnamomum zeylanicum) je malý strom patriaci do čeľade vavrínovitých, pestovaný na Cejlóne, Madagaskare a Seychelách. Škoricový olej sa získava parnou destiláciou kôry škoricovníka cejlónskeho.
Jeho zloženie obsahuje okrem iného cinnamylacetát a cinnamaldehyd, ktoré majú silné dezinfekčné, baktericídne a fungicídne vlastnosti. Obsahuje tiež flavonoidy, triesloviny, vlákninu a železo. Treba však mať na pamäti, že škoricový olej má veľmi intenzívny účinok a môže spôsobiť podráždenie a alergie, preto by sa mal používať po zriedení a alergickom teste.
Škoricový olej: jeho použitie
Škoricový olej sa využíva najmä v aromaterapii. Patria sem masáže a kúpele, ale aj telové obklady a inhalácie. Škoricový olej je možné užívať aj perorálne, môže byť nápomocný pri bolestiach aj ako doplnok pri liečbe cukrovky (po konzultácii s lekárom) a používa sa aj na ústnu hygienu.
Škoricový olej sa používa aj priamo na oblasti pokožky postihnuté plesňovými infekciami. Používa sa tiež ako prísada do čistiacich prostriedkov, na čistenie vzduchu a v kozmetickom priemysle. Škoricový olej sa oplatí mať v domácej lekárničke, no ak si chcete byť istí jeho účinnosťou, vyberte si kvalitný a stopercentne prírodný produkt.
Škoricový olej: vlastnosti produktu
Stojí za to vedieť, aké široké sú účinky škoricového oleja. Vlastnosti tejto látky sa využívajú v kozmetickom, farmaceutickom a potravinárskom priemysle a predovšetkým v aromaterapii. Použitie škoricového oleja môže mať priaznivý vplyv na ľudské telo a zmysly, ako aj zlepšiť pohodu. Škoricový olej má tieto účinky:
- antiseptické – antibakteriálne, protiplesňové a antivírusové
- protizápalové – pri aplikácii na pokožku spôsobuje lokálne prekrvenie, ktoré urýchľuje tvorbu protilátok a tým podporuje fungovanie imunitného systému
- harmonizácia nervového systému – znižuje únavu a nervové napätie, zlepšuje pohodu
- diastolický – vyvoláva pocit uvoľňujúceho tepla, čím znižuje svalové napätie a urýchľuje regeneráciu po cvičení
- analgetikum – vďaka svojim hrejivým, spazmolytickým a protizápalovým vlastnostiam môže zmierniť migrénové bolesti hlavy a reumatické bolesti kĺbov
- stimulácia tráviaceho traktu – stimuluje vylučovanie tráviacich štiav, zlepšuje trávenie, zmierňuje plynatosť a hnačku, tlmí pocit nevoľnosti a zvracania
- zníženie hladiny cukru v krvi a zvýšenie aktivity inzulínu – môže pomôcť v boji proti symptómom zvýšenej hladiny glukózy, ako aj pri cukrovke II.
- zlepšenie metabolizmu – preto sa odporúča ľuďom, ktorí chcú znížiť telesnú hmotnosť a pomáha v boji proti celulitíde
- stimulácia obehového systému – pomáha pri trvalo studených rukách a nohách, stimuluje krvný obeh a zároveň znižuje krvný tlak, navyše upravuje hladinu cholesterolu
- zahriatie – v prípade prechladnutia alebo podchladenia sa oplatí pridať pár kvapiek oleja do kúpeľa alebo potrieť zriedeným olejom hrudník a chodidlá
- stimulácia mozgu – zvyšuje koncentráciu, podporuje procesy učenia a pamäte
- antioxidant .
Škoricový olej možno použiť aj na liečbu prechladnutia, nádchy, zápalu dutín a kašľa, a to nielen pre svoje hrejivé vlastnosti, ale aj preto, že riedi sekréty a uľahčuje vykašliavanie. Antivírusový účinok škoricového oleja dodatočne čistí dýchacie cesty. Zvlášť sa odporúča pri vírusových infekciách a ochoreniach dýchacích ciest použiť na inhaláciu a vtieranie do hrudníka a chrbta.
Pri vonkajšom použití škoricový olej zlepšuje zdravie pokožky, najmä mastnej a aknóznej pokožky. Nielenže upokojuje zápaly, ale aj hydratuje a vyživuje pokožku. Dôležité je nepoužívať ho neriedený na pokožku – oplatí sa pridať pár kvapiek do základného oleja, napr. arganový alebo mandľový.
Škoricový olej využijete aj pri starostlivosti o pokožku hlavy, najmä pri zápaloch vlasových folikulov. Trocha oleja zmiešaná s olivovým olejom a medom, vmasírovaná do pokožky hlavy a ponechaná pätnásť minút (po ošetrení treba vlasy umyť jemným šampónom) urobí vlasy hladké, elastické, zvlhčené, vyživené a lesklé. Škoricový olej sa používa aj v zubných pastách a žuvačkách, pretože odstraňuje baktérie Streptococcus mutans zodpovedné za zápaly ústnej dutiny a osviežuje dych.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Budíte sa uprostred noci? Toto nerobte, pretože bude pre vás ťažké znova zaspať
Táto kozmetika robí zázraky. Skutočná vitamínová bomba pre oslabené vlasy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.