10.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Manfred Ruckszio).
V súčasnosti je táto rastlina na Slovensku trochu zabudnutá a určite podceňovaná. Pritom sa ju oplatí mať vo svojej záhrade nielen pre jej jednoduché pestovanie, ale aj pre jej kulinárske vlastnosti a liečivé účinky. Naznačíme, čím vyniká medzi ostatnými rastlinami.
Trebuľka voňavá: vlastnosti. Čo sa oplatí vedieť?
Trebuľka voňavá (Anthriscus cerefolium) je jednoročná rastlina z čeľade mrkvovitých, ktorá poskytuje chutné, aromatické a cenné listy. Trochu pripomína petržlenovú vňať, má celkom podobné bledozelené, jemné, perovito zrezané listy s trojuholníkovým obrysom, ktoré sa koncom leta často sfarbujú do fialova. V čase kvitnutia môže dosiahnuť výšku až 70 cm, trsy listov však spravidla nepresahujú výšku 30 cm. Kvitne od mája do júna, pričom vytvára dáždniky bielych kvetov. Vydáva charakteristickú anízovú vôňu, oveľa intenzívnejšiu ako petržlenová. Je nenáročná na pestovanie, má nízke nároky na teplo a uprednostňuje stredne úrodné, priepustné a mierne ľahké pôdy. Substrát by mal byť mierne vlhký, ale nie mokrý. Nemá rada priame slnečné svetlo ani sucho a odporúča sa pestovať v polotieni, hoci sa jej bude dariť aj na slnečnom stanovišti. Treba však vedieť, že priveľa slnka spôsobí, že stonky trebuľky sa stanú stonkovitými.
Semená trebuľky sú veľmi jemné, preto je dobré zmiešať ich s pieskom, aby sa zasiali rovnomerne. Trebuľku možno pestovať aj v debničkách a balkónových nádobách. Vysieva sa od konca marca do konca apríla a od konca augusta do konca septembra priamo do zeme alebo do balkónových debničiek, pretože rastlina nemá rada presádzanie. Prvý zber sa môže uskutočniť už 7-8 týždňov po výseve. Aby sa predĺžilo vegetačné obdobie a zvýšila hmotnosť zbieraných listov, mali by sa pravidelne odstraňovať výhonky kvetov. Ak trebuľka kvitne, rýchlo vytvorí semená a odumrie.
Trebuľka: použitie rastliny
Trebuľka sa používa najmä v kuchyni, najmä v anglickej, flámskej a francúzskej. Je cenená pre svoju jemnú, rafinovanú chuť a výraznú arómu. Z tohto hľadiska sú najlepšie mladé listy, ktoré sa vyznačujú ostrou chuťou.
Čerstvo natrhané a nasekané listy trebuľky sa pridávajú do tvarohu, šalátov, zeleninových šalátov, omelety alebo polievok. Sú tiež skvelým doplnkom k mäsovým alebo rybím pokrmom. V šalátoch alebo polievkach sa trrebuľka hodí najmä k mrkve, zeleru, zelenému hrášku a paradajkám. Pridáva sa do ravigotu, rybej omáčky alebo omáčky Béarnaise. Ako korenie sa hodí najmä k zemiakom, fazuli, mrkve, lososovi alebo pstruhovi. Výborne sa hodí do zmesí s inými bylinkami a spolu s estragónom tvorí vynikajúci doplnok ku kuraciemu mäsu, pričom sa môže kombinovať aj s pažítkou, petržlenovou vňaťou, tymianom, bazalkou alebo saturejkou. Môže byť náhradou petržlenovej vňate.
Najlepšie je používať čerstvé listy, pretože sušené strácajú veľa zo svojej chuti. Rýchlo vädne, preto je najlepšie listy trebuľky zbierať tesne pred použitím. Na konzerváciu je vhodné trebuľku zamraziť alebo môže byť zaujímavým nápadom konzervovať listy vo vínnom octe. Trebuľka by sa nemala dlho variť, pretože stráca svoje vlastnosti, preto by sa mala pridávať až na konci varenia.
Trebuľka: liečivé vlastnosti
Čím sa okrem chuti a vône vyznačuje trebuľka? Liečivé vlastnosti tejto rastliny sú nezanedbateľné a vyplývajú z jej zloženia. Trebuľka je bohatým zdrojom vitamínu C a bioflavonoidov a obsahuje aj éterický olej, antioxidanty, karotén, horčiny a minerálne látky, najmä vápnik, železo a horčík. Už po stáročia sa v ľudovom liečiteľstve používa na pomoc proti drobným infekciám močových ciest. Nie je prekvapujúce, že trebuľka vykazuje močopudné, čistiace, protizápalové, antibakteriálne a diastolické účinky a zlepšuje funkciu obličiek. Oceňuje sa aj pre svoje antioxidačné, tonizujúce, žlčopudné, zahrievacie a močopudné účinky. Napomáha tráviacemu procesu, zmierňuje plynatosť a štikútku, zabraňuje nadmernému kvaseniu v črevách, povzbudzuje chuť do jedla a odporúča sa pri poruchách pečene. Posilňuje celkovú imunitu organizmu a vďaka expektoračnému účinku sa odporúča pri infekciách horných dýchacích ciest.
Zvonka sa nálev z trebuľky voňavej používa na liečbu vredov, opuchov, ťažko sa hojacich rán, uštipnutí hmyzom alebo hemoroidov. Pridaním do kúpeľa pomáha regulovať potenie. Môže sa používať aj na umývanie tváre, aby bola pokožka pružná a predchádzalo sa vzniku vrások (trebuľka je zložkou krémov proti vráskam). Trebuľkový olej sa môže používať pri inhaláciách pri ochoreniach dýchacích ciest a ako pomocný prostriedok pri liečbe očných zápalov.
Pred podporným použitím rastliny pri liečbe sa najprv poraďte s lekárom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pre niektorých zelenina, pre iných vitamínová bomba. Môžete si ju vypestovať na parapete za päť dní
Táto rastlina nepotrebuje slnko a napriek tomu má krásne kvety. Skutočný hit medzi záhradkármi
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.