10.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Dionisvera).
Milujete orechy a mohli by ste ich jesť donekonečna, ale chvíľu po ich zjedení pociťujete nepríjemný pocit ťažkostí? Skôr ako po nich nabudúce siahnete, urobte jednu vec. Tento problém sa už nebude opakovať.
Orechy sú chutným a zdravým občerstvením, po ktorom siahajú mnohí ľudia. Často ich tiež pridávame do rôznych jedál a pečiva. Ak ich radi jete a potom sa cítite malátne, oplatí sa najprv použiť trik. S jeho pomocou môžete problém účinne vyriešiť.
Na čo sú orechy dobré? Oplatí sa ich zaradiť do jedálnička
Orechy, či už vlašské, lieskové, kešu, para orechy alebo pistácie, sú skvelým nápadom na zdravý a výživný snack alebo ako prísada do jedál a polievok. Nielenže sú chutné, ale sú plné živín, ktoré prospievajú činnosti mozgu, znižujú riziko mnohých ochorení a podporujú tvorbu sérotonínu, hormónu šťastia. Majú vysoký obsah vlákniny, vitamínov, antioxidantov a nenasýtených mastných kyselín, ktoré sú cenné pre zdravie. Ak teda máte chuť na niečo pod zub, namiesto sušienky alebo koláčika siahnite po orechoch. Určite sa to oplatí.
Sú orechy ťažké na žalúdok? Záleží na tom
Napriek dlhému zoznamu výhod majú orechy aj niekoľko nevýhod. V prvom rade majú vysoký obsah kalórií, takže je lepšie nejesť ich v nadmernej miere. Najmä preto, že na prvé zahnanie hladu zvyčajne stačí malá hrsť. Ak budeme pokračovať v konzumácii orechov, skôr či neskôr sa dostaví nepríjemný pocit ťažoby, ktorý spôsobuje kyselina fytová. Čo to je? Ide o zlúčeninu, ktorá sa nachádza v mnohých rastlinných produktoch, najmä v strukovinách. Ak sa orechy konzumujú v nadmernom množstve, môžu znížiť vstrebávanie živín, ako je železo a vápnik, a spôsobiť tráviace problémy a pocit ťažoby. Aby sme ho aspoň čiastočne znížili, odporúča sa produkty dostatočne dlho namáčať. Takéto ošetrenie aktivuje fytázu, ktorá je zodpovedná za rozklad kyseliny. Navyše okrem toho, že výrobky budú menej ťažko stráviteľné a plynotvorné, zbavíte sa z nich aj prebytočnej soli.
Ktoré orechy namočiť? Nielen vlašské orechy
Namáčať môžete orechy aj napríklad mandle, ale majte na pamäti, že čas sa líši v závislosti od druhu. Napríklad obľúbené lieskové orechy je najlepšie namáčať aspoň 10 hodín, zatiaľ čo vlašské orechy a už spomínané mandle potrebujú približne 8 až 9 hodín. Kešu oriešky a pistácie si na namáčanie vyžiadajú podstatne menej času – 4 hodiny, zatiaľ čo para orechy a makadamové orechy si vyžadujú najmenej času. V ich prípade stačí jedna hodina. Samotné namáčanie sa najlepšie vykonáva pomocou prevarenej a vychladnutej vody, najlepšie s pridaním niekoľkých kvapiek jablčného octu, citrónovej šťavy alebo štipky soli. Samozrejme, majte na pamäti, že namáčanie je len možnosťou, nie nevyhnutnosťou! Navyše sa s tým určite nemusíte trápiť, ak po orechoch siahnete len z času na čas a zjete ich ako snack. V tomto prípade by vám nemali uškodiť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Takto skladovaná zelenina je jedovatá. Stáva sa z nich zhluk baktérií E.coli
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.