12.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/wernimages).
Triedenie odpadu často vyvoláva veľa otázok, keď sú na ceste „ekologické šrotovné“. Čo robiť s rozbitým riadom? Na rozdiel od toho, čo si možno myslíte, by nemali ísť do zeleného vreca alebo koša.
Správne triedenie odpadu je prvým krokom k ekologickému životnému štýlu. Teoreticky sú pravidlá celkom jednoduché. Žiaľ, v praxi sa ukazuje, že často nevieme, ako správne separovať odpad. Pochybnosti vznikajú aj v prípade skla, pretože nie všetko sklo je recyklovateľné. Čo teda môžete bez výčitiek svedomia hodiť do zeleného koša na sklenené obaly? V zelenom koši stále končia veci, ktoré by tam nemali byť.
Kam vyhodiť rozbité sklo? Pravidlá triedenia odpadu, ktoré nie každý pozná
Rozbité sklo by vôbec nemalo skončiť v zelenom odpadkovom koši. Všetko závisí od toho, ako bolo použité. Taniere, keramika, sklenené figúrky, zrkadlá, poháre alebo poháriky by mali určite skončiť v koši na zmesový odpad (čierny). Prečo? Nie všetko sklo je recyklovateľné. Dôvodom môžu byť rôzne teploty topenia tohto materiálu. V tomto prípade by rozbité alebo rozbité zvyšky mohli vďaka svojim odlišným chemickým vlastnostiam znečistiť kvalitný materiál, z ktorého sa dajú vyrobiť ďalšie fľaše a poháre.
Čo sa má vložiť do sklenenej nádoby? Kôš na zelený odpad
Sklenené obaly, poháre a sklenené fľaše od potravín a nápojov vrátane alkoholických nápojov by mali patriť do nádoby na zelený odpad. Zoznam vecí, ktoré tam môžu úspešne putovať, zostavilo ministerstvo klímy a životného prostredia.
- sklenené fľaše a poháre na nápoje a potraviny,
- fľaše na alkoholické nápoje,
- sklenené obaly na kozmetiku.
Niektoré obce tiež vyžadujú, aby sa bezfarebné sklo oddeľovalo od farebného. Je dôležité vedieť, že sklenené obaly nie je potrebné pred vhodením do zeleného kontajnera umývať, ani z nich odstraňovať etikety alebo nálepky. Existuje aj súbor predmetov, ktoré by sa mali namiesto do odpadu vyhadzovať do špeciálnych nádob alebo na zberný dvor (okrem riadu, sviečok, kvetináčov).
- Stolové a tepelne odolné sklo vrátane pohárov, pohárikov alebo kryštálov,
- keramika, hrnce, fajansa a porcelán,
- sviečky s obsahom vosku,
- žiarovky a žiarivky,
- krištáľové sklo,
- reflektory,
- prázdne nádoby na lieky, oleje, rozpúšťadlá,
- teplomery a injekčné striekačky,
- televízne monitory a lampy,
- okenné sklo a zosilnené sklo,
- čelné sklá automobilov,
- zrkadlá a vitráže,
- iný komunálny odpad (vrátane nebezpečného odpadu).
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Už nikdy nebudete vyhadzovať rozbité ozdoby. Ľahko im dáte „druhý život“
Odkladáte rozbité sklo alebo tanier do kontajnera na sklo? To je chyba!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.