12.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/encierro).
V čase, keď sú pulty obchodov preplnené tovarom, je o voľne rastúce jedlé rastliny malý záujem. Zvyčajne zostávajú nepovšimnuté a priťahujú pozornosť najmä najväčších nadšencov lesnej a lúčnej flóry. Pritom počas prechádzky v prírode môžete nájsť skutočné poklady. Vlastnosti divo rastúcich rastlín môžu byť skutočne pôsobivé.
Divoké rastliny v jedálničku a lekárničke predkov
Vlastnosti bylín sú v ľudovom liečiteľstve známe už stáročia a ich potenciál sa využíva aj dnes. Dokážu podporiť mnohé liečebné postupy, niektoré z nich sa používajú profylakticky – „pre zdravie“. V súčasnosti sa však už menej vie, že voľne rastúce jedlé rastliny boli dôležitým doplnkom stravy našich predkov.
Počas mnohých historických otrasov a hospodárskych kríz nám pomáhali prežiť v časoch nedostatku potravín. Používali sa nielen na zahnanie hladu, ale aj na prípravu regionálnych jedál, ktoré sa dnes považujú za skutočnú pochúťku. Počas výletu do prírody majte oči na stopkách – na lúkach a pustatinách rastie veľa jedlých rastlín, hoci si to nie vždy uvedomujeme. Tu sú niektoré z najzaujímavejších príkladov.
Lesný cesnak – lesný poklad
Takto sa nazýva medvedí cesnak, ktorý svojimi liečivými vlastnosťami prevyšuje bežný cesnak a je známy ako prírodné antibiotikum. Kde ho možno nájsť? Nachádza sa v celej Európe.
Zelené listy sa používajú na kulinárske účely, ale vlastnosti medvedieho cesnaku nie sú zanedbateľné. Na čo pomáha?
- Podporuje liečbu miernych gastrointestinálnych ťažkostí.
- Podporuje detoxikáciu organizmu a odstraňovanie toxínov, zlepšuje funkciu pečene.
- Pomáha znižovať hladinu tzv. zlého cholesterolu.
- Posilňuje imunitu organizmu, pomáha bojovať proti mikroorganizmom, ktoré spôsobujú bakteriálne a plesňové infekcie.
Keď však na prechádzke zbadáte medvedí cesnak, musíte potlačiť svoju zvedavosť a túžbu zbierať. Štátne lesy jasne informujú, že medvedí cesnak je pod čiastočnou ochranou. Hoci ho v lete nemôžete zbierať, je vhodný na pestovanie na vlastnom pozemku. Je to oveľa bezpečnejšia možnosť, a to nielen z právnych dôvodov. Medvedí cesnak si v lese ľahko pomýlite s jedovatou konvalinkou.
Liečivá burina
Niekedy je postrachom majiteľov pozemkov a záhrad , pretože ako burina dokáže bez pozvania prerásť záhony a príjazdové cesty. Nemožno jej však uprieť liečivé vlastnosti. Kvety, mladé listy aj korene sa používajú ako rastlinná surovina.
Ako púpava pôsobí na organizmus?
- Zdravé nálevy majú schopnosť znižovať hladinu glukózy a spomaľovať vstrebávanie cukru z potravy do krvi. Môže sa ukázať ako skvelá podpora najmä pri prediabetických stavoch a v počiatočných štádiách cukrovky.
- Potláča chuť do jedla, čím sa osvedčuje ako spojenec pri chudnutí.
- Púpava má močopudný účinok, čo znamená čistiace a detoxikačné vlastnosti. Pomôže znížiť opuchy vyplývajúce z problémov s obličkami a krvným obehom.
- Urýchľuje hojenie a regeneráciu pokožky. Kozmetické využitie púpavy zahŕňa boj proti akné, potláčanie tvorby vrások, urýchlenie rastu vlasov a odstraňovanie lupín.
Majte na pamäti toto: Je bežné stotožňovať púpavu s mliečom. Je to chyba, pretože ide o dva rôzne druhy rastlín. Mlieč nevykazuje žiadne cenné vlastnosti, zostáva výlučne burinou.
Zabudnutá čremcha
Vzhľadom na to, že naše záhrady a sady sú plné plodiacich kríkov a stromov, o ktoré sa starostlivo staráme, na voľne rastúce jedlé rastliny často zabúdame. Jeden druh, ktorý je u nás bežný, však stojí za to spoznať. Čremcha, ľudovo tŕpka, zvyčajne rastie vo vlhkom prostredí. Stretávame sa s ňou v blízkosti potokov, riek, jazier a iných vodných plôch.
V ľudovom liečiteľstve sa odvar z čremchovej kôry používal na liečbu rán, otlakov a regeneráciu svalov. Rastlina sa považovala aj za liek proti prechladnutiu a na čistenie krvi. V súčasnosti sa cenia aj kyslé plody (po odstránení semien, ktoré obsahujú jedovaté látky). Medzi liečivými vlastnosťami čremchy sa vyzdvihujú tieto:
- posilnenie imunity – konzumácia ovocných konzerv sa odporúča najmä na jeseň a v zime;
- liečba infekcií dýchacích ciest a zmiernenie suchého kašľa;
- protizápalová a podporná liečba reumatických ochorení;
- uľahčenie pohybu čriev a prevencia ich zadržiavania;
- kontrola stresu a boj proti pocitu známej únavy.
Dôležité: Využitie čremchy spočíva v tom, že sa využije potenciál kôry a plodov. Semená, stonky a listy sa považujú za jedovaté.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy sadiť pór do zeme? Toto je posledný termín pre neskorý zber. V opačnom prípade vás úroda minie
Táto podceňovaná rastlina s jedinečnou chuťou a vôňou sa často zamieňa s petržlenom
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.