13.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Maridav).
Čo presne je detox? Detox je spôsob očisty tela, ktorý pomáha odstrániť toxíny nahromadené v tele. Môžete si ho urobiť sami v pohodlí svojho domova. Nie ste si istí, čo je detox a čo do neho zahrnúť? Dáme vám nápovedu!
Detoxikácia by sa mala vykonávať systematicky a v primeraných intervaloch – tak, aby ste pocítili pozitívne účinky celého procesu a neublížili si. Chcete sa zbaviť nepotrebných vedľajších produktov metabolizmu? Viac informácií o samotnej detoxikácii a o tom, ako ju vykonávať, sa dozviete v nasledujúcom článku!
Čo je to detoxikácia tela? Prečítajte si základy detoxikácie!
Zaujíma vás, čo je to detoxikácia tela? Začnime tým, že detoxikáciu si netreba zamieňať s chudnutím. Cieľom detoxikácie je odstrániť toxíny, ktoré poškodzujú vaše zdravie a pohodu, spôsobujú pocit únavy a môžu viesť aj k črevným problémom vrátane nadúvania. Odstraňovanie toxínov je spásonosný proces aj pre našu pečeň, ktorá, ak je preťažená, môže mať problém so správnym a efektívnym fungovaním.
Detoxikácia má však viac výhod a prínosov, ako si možno myslíte. Patrí medzi ne zlepšenie pleti, vlasov a nechtov, zbavenie sa pocitu ťažoby, lepšia nálada, pokojnejší spánok a menej problémov so zaspávaním, ako aj menej časté žalúdočno-črevné ťažkosti.
Detoxikácia môže mať niekoľko podôb. Je založená predovšetkým na príjme primeraného množstva tekutín a vybraných potravín počas určitého obdobia, pričom je potrebné vzdať sa aj iných potravín, najmä tých chudobných na vitamíny, vlákninu a minerály.
Ako sa detoxikovať?
Detoxikácia je proces, ktorý sa zavádza postupne – nejde o šokovú terapiu, ale o proces, ktorý vám pomôže zvyknúť si na zmeny, aby ste samotnú detoxikáciu zvládli bez väčších problémov. Ako sa detoxikuje? Čo to znamená v praxi? V prvom rade sa musíte vzdať alkoholu, kofeínových nápojov, mäsových výrobkov, výrobkov živočíšneho pôvodu a múky. Vzdajte sa ich tri dni pred začiatkom detoxikácie.
Aké typy detoxikácie existujú?
Na výber je minimálne niekoľko možností. Ak ste ešte nikdy nemali možnosť vyskúšať niektorý z nich, oboznámte sa najprv s výhodami aj kontraindikáciami detoxu. Aké sú teda typy detoxu?
Jedným z najčastejšie spomínaných a používaných je šťavový detox. Jeho výhodou je jednoduchá príprava, ktorej základom je čerstvé ovocie a zelenina. Ak sa rozhodnete pre tento typ, budete sa mu môcť venovať dva až maximálne štyri dni. Tí, ktorí túto formu očisty používajú už roky a majú s ňou skúsenosti, predlžujú spomínané obdobie až na dva týždne. Zeleninu a ovocie je potrebné rozmixovať, čím vznikne smoothie, po ktorom môžete siahnuť počas celého dňa a nezabudnúť pritom na správnu hydratáciu organizmu.
Okrem detoxu šťavami máte k dispozícii aj detox citrónom. Ide o veľmi obmedzujúcu možnosť, takže nie každý si ju bude môcť zvoliť. Je založený na používaní výlučne citronády v každodennej strave, ktorú si môžete okoreniť javorovým sirupom a štipkou korenia. Dôležité je hydratovať sa spomínaným nápojom vždy, keď pocítite hlad. Prečo? Ide totiž o jediný prvok stravy, po ktorom sa počas niekoľkodňového citrónového detoxu siaha. Niektorí ľudia si na posilnenie účinku limonády zavádzajú aj preháňací čaj. V menej reštriktívnej verzii môžete siahnuť po ľahko stráviteľných produktoch (zelenina, ovocie) a citrónovú šťavu piť len ráno, na lačný žalúdok.
Ďalším spôsobom, ako sa zbaviť vedľajších produktov látkovej výmeny, je cukrový detox. Jeho názov je trochu zavádzajúci, pretože si ho môžete spájať so založením očistnej diéty na výrobkoch obsahujúcich cukor. Opak je však pravdou! Musíte ich úplne vylúčiť, čo znamená vzdať sa sladkého alkoholu, sladkostí, sladených nápojov a všetkých ostatných potravín, ktoré sú obohatené sladidlami.
Prečo sa však nerozhodnúť pre proso detox? Nie je založený na takom prísnom jedálnom lístku. Majte však na pamäti, že počas prvých dní detoxu bude vaším jedlom výlučne kaša z prosa, ku ktorej pridáte ovocie a zeleninu až o niekoľko dní neskôr.
Čo je najlepšie na detox?
Vedeli ste, že detox môžete vykonať aj menej radikálnym spôsobom, najmä ak sa denne zdravo stravujete, nepoužívate povzbudzujúce látky a ste fyzicky aktívni? Samozrejme, konečné výsledky nie sú také veľkolepé ako pri niekoľkodňovom detoxe, ale môžete sa postarať o niekoľko ďalších produktov počas detoxu aj pri štandardnej strave. Čo je na detox najlepšie?
Jednou z nich je vláknina. Prečo je to kľúčové? Reguluje totiž trávenie a správnu peristaltiku čriev. Okrem toho účinne odstraňuje z tela všetky druhy usadenín v potravinách a toxínov. Zvážte aj zavedenie byliniek do svojho jedálnička. Môžeme spomenúť cistus šedý, púpavu lekársku a pestrec mariánsky – každá z nich má čistiaci a regeneračný účinok na vnútorné orgány. Môžete používať aj zelený čaj, pretože má antioxidačné a protizápalové účinky a podporuje odstraňovanie ťažkých kovov z tela.
Pitie vody počas detoxikácie – ako zabezpečiť optimálnu hydratáciu organizmu?
Ľudský organizmus sa skladá z viac ako 70 % z vody – pitie vody počas detoxikácie je preto nevyhnutnosťou, pretože jej účasť na procese očisty zefektívňuje celý proces a prispieva k zlepšeniu fungovania organizmu. Nezabudnite vypiť aspoň dva litre denne, aby ste si zabezpečili dobrú hydratáciu.
Kto by sa mal zdržať detoxu?
Nezabúdajte brať problematiku detoxikácie vážne a pristupujte k nej rozumne. Ak ste ešte nikdy predtým nedetoxikovali svoje telo, poraďte sa so svojím lekárom, aby ste sa uistili, že neexistujú žiadne kontraindikácie. Takéto očistné metódy môžu podstúpiť len ľudia, ktorí sú celkom zdraví. Tehotné ženy, dojčiace ženy a deti by sa mali detoxu vyhnúť. Okrem toho sa detoxikácii vyhnite, ak trpíte tráviacimi ťažkosťami a chorobami alebo máte problémy s močovými cestami. Majte tiež na pamäti, že prílišná, drastická alebo príliš dlho trvajúca detoxikácia môže mať opačný účinok a viesť k zničeniu organizmu. Môžu sa vyskytnúť aj poruchy elektrolytov a hnačky, ktoré sú následne spojené s dehydratáciou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.