14.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay/ivabalk).
Marinovanie potravín je určite známe väčšine z nás, ale čo vlastne zahŕňa? Ktoré ingrediencie sú najlepšie na marinovanie mäsa na grile alebo húb a ktorým sa treba vyhnúť? Vďaka marinovaniu budete môcť pripraviť vynikajúce jedlá na májové sviatky, preto si určite prečítajte nášho sprievodcu.
Čo je marinovanie? Čo táto metóda zahŕňa?
Prečo marinovať? A čo to vlastne znamená – „marinovanie“? Marinovanie je spôsob konzervovania potravín, najmä mäsa, húb, zeleniny a ovocia. Na marinovanie sa väčšinou používa olej, ocot a korenie (napr. nové korenie, bobkový list), ale často aj med, jogurt a horčica. Často sa marinuje aj mäso určené na varenie.
Ako urýchliť marinovanie?
Marinovanie je spojené so zdĺhavým procesom. Ako ho možno urýchliť? Recepty na gurmánske večere často obsahujú radu pripraviť marinádu v dostatočnom predstihu a nechať v nej mäso niekoľko hodín alebo dokonca cez noc. Nie vždy však máme na to čas. Marinády by ste sa však nemali zrieknuť, pretože aj krátke „odpočívanie“ mäsa v marináde zvýši chuť pokrmu a urobí ho aromatickejším a výraznejším. Platí to najmä pre malé kúsky mäsa, ktoré stačí marinovať 30 minút pred vyprážaním alebo pečením.
Ako dlho by sa malo kurča na grilovanie marinovať?
Ako dlho by sa malo kurča na grilovanie marinovať? Marinovanie zvýrazní chuť mäsa a urobí ho jemnejším. Ak plánujete grilovanie, môžete si vopred premyslieť marinádu na mäso a podľa toho ju pripraviť. Kuracie mäso môžete marinovať niekoľko hodín pred grilovaním (nie však dlhšie ako 12 hodín). Ak plánujete grilovanie večer, stačí kuracie stehná marinovať ráno.
Marináda na kuracie stehná – návrh na 1. máj
Nižšie je uvedený návrh marinády na pikantnú verziu kuracích stehien. Na približne 1 kg kuracích stehien pripravte marinádu z nasledujúcich prísad:
- 3 lyžice olivového oleja,
- 1 PL horčice,
- 1 vrchovatá čajová lyžička sušeného cesnaku,
- 1 polievková lyžica medu,
- 3 PL citrónovej šťavy,
- korenie: 1 čajová lyžička soli, 1 čajová lyžička korenia, 1 čajová lyžička sladkej papriky, 1 čajová lyžička pálivej papriky, 1 čajová lyžička sušeného rozmarínu.
Marinovanie mäsa na pečenie – aké ingrediencie vybrať?
Na marinovanie mäsa možno použiť rôzne prísady, ale je potrebné mať na pamäti typ mäsa, ktoré chcete marinovať. Na hydinové mäso (kuracie, morčacie) sa hodí marináda s množstvom korenín (napr. rozmarín, tymian, sušená bazalka), hovädzie mäso sa bude cítiť dobre v marináde z whisky alebo sójovej omáčky a bravčové mäso v mede.
Čo dáva marinovanie v mlieku/jogurte? Prečo je lepšie zvoliť jogurt?
V receptoch na marinády sa často používa mlieko alebo biely jogurt. Aký je prínos marinovania v mlieku/jogurte? Kusy mäsa, ktoré si pred tepelnou úpravou v tomto druhu marinády „oddýchnu“, sú jemnejšie. Namáčanie mäsa do mlieka je trik, ktorý sa používa už mnoho rokov. V poslednom čase sa však objavujú tvrdenia, že táto metóda môže byť zdraviu nebezpečná (mlieko urýchľuje proces hnitia mäsa), preto je lepšie namiesto mlieka zvoliť jogurt alebo kefír.
Cesnak marinovaný v oleji – chutný doplnok k rýchlemu občerstveniu
Možno nie veľmi obľúbený, ale určite stojí za vyskúšanie, je cesnak marinovaný v oleji. Môžete ho použiť napríklad ako posýpku na pizzu alebo predjedlo na špáradlá. Ako pripraviť cesnak marinovaný v oleji? Pripravte si:
- 3 cibuľky cesnaku,
- ¼ šálky octu,
- ½ šálky vody,
- ¼ čajovej lyžičky soli,
- ¼ čajovej lyžičky cukru.
Spôsob prípravy:
Do hrnca nalejte vodu a ocot, pridajte cukor a soľ. Priveďte do varu a po niekoľkých minútach pridajte cesnak, ktorý ste predtým ošúpali a rozdelili na strúčiky. Cesnak varte ďalšie 3 – 4 minúty a potom ho vložte do sterilizovanej nádoby a pevne uzavrite.
Ako dlho variť huby na marinovanie?
Ďalšou pochúťkou, ktorú máte radi v marinovanej verzii, sú lesné huby. Marinované huby sú jednou z najobľúbenejších príloh ku grilovaným jedlám alebo večeri. Na marinovanie sú vhodné rôzne druhy húb, ako napríklad hríby, kuriatka, rýdziky, suchohríby a podpňovky. Viete, ako marinovať lesné huby? Ako dlho by ste mali variť huby na marinovanie?
Pred marinovaním je potrebné huby veľmi dôkladne opláchnuť pod tečúcou vodou a potom ich chvíľu povariť v hrnci s osolenou vodou. Ako dlho je to „chvíľka“? Ako dlho sa majú huby variť na marinovanie, závisí od druhu húb. Ak máte napríklad kuriatka alebo hríby, varte ich približne 5 minút, masliaky by sa mali variť približne 7 minút a rýdziky až 10 minút.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.