14.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/azeret33).
Keby slimáky potrebovali na život iba syr, život by bol pre každého záhradkára oveľa jednoduchší. Bohužiaľ, tieto obľúbené mäkkýše sa v slovenských podmienkach živia rastlinami v obrovskej miere, čím spôsobujú obrovské škody na našich zelených oázach. Tu sú najlepšie spôsoby, ako sa zbaviť slimákov z vašej záhrady.
Prečo sa slimáky hrnú do záhrad?
Slimáky a ulitníky plnia dôležitú funkciu v ekosystéme, ale v našich záhradách spôsobujú skutočnú spúšť tým, že požierajú cenné rastliny. Záhrada plná kvetov a iných druhov rastlín je pre tieto mäkkýše ideálnou jedálňou a slimáky to využívajú na ničenie plodín, konzumáciu koreňov, listov a dokonca aj plodov.
Aj keď prítomnosť niekoľkých slimákov v záhrade nemusí znamenať problémy, ak je týchto mäkkýšov veľké množstvo, treba čo najskôr podniknúť kroky na vyhnanie týchto nepozvaných hostí z pozemku.
Jedným z najbežnejších slimákov v záhradách, ktorý sa vyznačuje vysokou mierou škôd na plodinách, sú slimáky alebo slimáky bez ulity. Slimáky a bezulitníky sa objavujú takmer v každej záhrade, pretože je to ideálne miesto na naplnenie ich brušiek. Bez hanby okusujú rastliny, čím ničia kvety a zeleninu, o ktoré sa záhradníci každú jar starostlivo starajú.
Vráťme sa teda ku kľúčovej otázke – ako odradiť slimáky a iné mekkýše ničiace záhradu?
Káva, sóda a škorica pre slimáky
Slimáky neznášajú vôňu kávy a kofeín v nej obsiahnutý na ne pôsobí toxicky. Stačí, ak okolo rastlín nasypete kávovú usadeninu a slimáky sa im budú širokým slizkým oblúkom vyhýbať.
Skvelým spôsobom, ako sa zbaviť slimákov zo záhrady, je aj použitie jedlej sódy. Jedlá sóda rozsypaná v blízkosti rastlín je pre slimáky nepreniknuteľnou prekážkou. Jedlú sódu možno úspešne nahradiť soľou.
Škorica je korenie, ktoré má rovnaký účinok ako kávová usadenina – senzorický zážitok je pre slimáky taký hrozný, že sa mu radšej vyhýbajú. Škorica posypaná okolo rastliny by mala slimákom účinne prekážať.
Grep na boj proti slimákom
Slimáky sú veľmi citlivé na všetky druhy vôní a keď zacítia obľúbenú vôňu, húfne sa vydávajú k jej zdroju. Éterické oleje v grepe pôsobia na slimáky ako magnet, takže ide o to prilákať slimáky na jedno konkrétne miesto a potom sa ich zbaviť. Ako na to.
Rozpoltený grep umiestnite do záhrady a počkajte, kým jeho vôňa priláka neželaných hostí. Keď sa pri ovocí objaví dostatočný počet slimákov, opatrne ich umiestnite do kartónovej škatule a premiestnite mäkkýše preč z vašej zelenej oázy.
Slimáky môžete nalákať aj kúskami jabĺk, červenej repy, zemiakov, mrkvy alebo prezretého ovocia.
Meď pre slimáky
Slimáky, ktoré sa dostanú do kontaktu s meďou, sú akoby napadnuté, preto sa kontaktu s týmto prvkom vyhýbajú, ako len môžu. Ak dáme do záhrady meď, slimáky sa jej určite vyhnú veľkým oblúkom. Ako na to?
Všetko, čo potrebujete, je zásoba samolepiacej medenej fólie. Pásku aplikujeme na kvetináče a sadenice. Ak máte malý plot, ktorý chráni rastliny pred vetrom, použite fóliu aj tam. Medená fólia bude na slimáky pôsobiť ako elektrický ohradník, ale bez toho, aby im ublížila.
Prilákanie slimákov pivom
Pivo, podobne ako grep, priťahuje slimáky svojou vôňou, takže môže slúžiť ako vynikajúca pasca. Nalejte pivo do nádoby a zakopte ju v záhrade, ale nápoj nezakrývajte. Slimáky a ulitníky priláka vôňa piva a dajú sa ľahšie chytiť.
Keď sa slimáky zhromaždia pri pivovej napájačke, opatrne ich umiestnite do kartónovej škatule a premiestnite ich preč zo záhrady.
Vytvorte bariéru proti slimákom
Jednoduchým a účinným spôsobom ochrany plodín pred slimákmi je vytvoriť bariéru, ktorú mäkkýše neprekonajú. Na tento účel môžeme úspešne použiť piliny, štrk, popol, vaječné škrupiny, vápno alebo veľké ihličie ihličnanov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo na slimáky v záhrade? Niekoľko osvedčených spôsobov, ako sa týchto votrelcov zbaviť
Ulitníky a slimáky sa zdráhajú nazrieť do záhrady
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.