16.04.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/amberto4ka).
Udržať si mladý vzhľad, pohodu a vitalitu je snom mnohých z nás. Základom je samozrejme dobre vyvážená strava bohatá na živiny, fyzická aktivita a primerané množstvo spánku. Oplatí sa piť aj zdraviu prospešné nápoje. V článku nižšie nájdete recept na nálev dlhovekosti, zistíte, ako ho vyrobiť a aké má vlastnosti.
Pýtate sa, aké tajomné ingrediencie obsahuje nálev na dlhovekosť? Receptúra nápoja je založená na stredomorských bylinkách, ktoré sa používali už od staroveku. Oregano, šalviu a rozmarín ľahko zoženiete v každom obchode s potravinami alebo bylinkami. Prezradíme vám, ako sa starať o svoje zdravie pomocou domáceho nálevu dlhovekosti.
Infúzia dlhovekosti – tajomstvo storočných ľudí z „modrých zón“
Modré zóny dlhovekosti sú miestami na svete, kde ľudia žijú najdlhšie. V Európe medzi ne patrí taliansky ostrov Sardínia a grécky ostrov Ikaria. Dlhovekosť obyvateľov týchto regiónov sa pripisuje okrem iného stredomorskej strave, ktorú dietológovia považujú za jednu z najzdravších, ako aj pokojnému životnému štýlu bez zhonu a nadmerného stresu.
Stredomorská kuchyňa je bohatá na zeleninu, ovocie, ryby, morské plody a olivový olej. Tieto produkty dokonale podporujú zdravie kardiovaskulárneho systému, pomáhajú udržiavať správny krvný tlak, hladinu cholesterolu a cukru v krvi, posilňujú srdce a chránia ho pred chorobami, napr. infarkt. Majú tiež antioxidačné vlastnosti, ktoré podporujú boj tela proti voľným radikálom a majú protizápalové, proti starnutiu a protirakovinové vlastnosti. Stredomorské jedlá obsahujú aj veľa bylín, čerstvých aj sušených. Možno ich použiť nielen na varenie, ale aj na prípravu zdraviu prospešných nálevov. Obyvatelia „modrých zón“ často namiesto klasickej kávy či čaju pijú bylinkové nápoje.
Nálev na dlhovekosť obsahuje okrem iného oregano, ktoré má predovšetkým veľký vplyv na tráviaci systém, podporuje trávenie a pomáha zbaviť sa plynatosti a plynatosti. Odporúča sa aj pri tráviacich ťažkostiach či pálení záhy. Má tiež antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti a pomáha pri kašli. Oregano obsahuje aj vitamíny A, C, E a K, ako aj minerály, draslík a zinok. Oregano obsahuje aj fenolové zložky s antioxidačnými vlastnosťami, ktoré nielenže zabraňujú zápalom a znižujú riziko rakoviny, ale tiež zabraňujú vzniku civilizačných chorôb. Tiež sa verí, že má upokojujúci účinok.
Druhou zložkou nálevu dlhovekosti je šalvia, má množstvo vlastností, ktoré priaznivo pôsobia na organizmus. Má protizápalové, antibakteriálne a dezinfekčné vlastnosti. Pomáha pri žalúdočných problémoch a podporuje činnosť pečene. Šalvia tiež pomáha stabilizovať hladinu cukru v krvi.
Poslednou zložkou nápoja je rozmarín, ktorý podporuje imunitný systém, predchádza infekciám a pomáha pri prechladnutí a bolestiach hlavy. Je veľmi dobrý na trávenie, pomáha pri pretrvávajúcej plynatosti a má tiež vlastnosti, ktoré zabraňujú vredovej chorobe žalúdka. Rovnako ako ostatné bylinky má antioxidačné vlastnosti a pôsobí proti starnutiu, protizápalovým a protirakovinovým vlastnostiam. Rozmarín má tiež hrejivé a prekrvujúce vlastnosti, podporuje srdce, zmierňuje bolesti svalov a reumatické bolesti. Pomáha tiež zabezpečiť správnu hladinu cukru v krvi a podporuje správne fungovanie pečene.
Infúzia dlhovekosti – recept a aplikácia
Príprava nálevu na dlhovekosť je veľmi jednoduchá, kúpte si kvalitnú sušenú šalviu, oregano a rozmarín, ten funguje skvele aj vo forme čerstvých vetvičiek. Dve čajové lyžičky z každej bylinky nasypte do džbánu a zalejte horúcou vodou, asi liter až jeden a pol litra. Odstavte na pár minút a potom nálev sceďte. Môžete ho naliať do termosky, aby vám dlhšie vydržalo teplo. Pite ho po malých dúškoch počas dňa.
Kontraindikácie pitia nápoja sú tehotenstvo a dojčenie. Neodporúča sa ani ľuďom, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
S jednou zložkou prekonáva ostatné ovocie. Prečo ho zaradiť do svojho jedálnička?
Nie každý vie, že tieto listy sú jedlé. Pripravíte z nich výborné pesto alebo šťavy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.