17.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).
Zamiokulkas sa často označuje ako železná rastlina pre svoju odolnosť a relatívne nízke nároky na údržbu. To však neznamená, že vydrží všetko. Ak vaša rastlina vyzerá unavene a jej listy žltnú, pravdepodobne robíte bežné pestovateľské chyby, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú jej rast a vývoj. Existuje však málo známy spôsob, ako pomôcť obnoviť bývalú slávu vášmu zamiokulku a stimulovať tvorbu nových listov. Stačí, ak vykonáte čistenie koreňov.

Foto: shutterstock/New Africa
Čistenie koreňov zamiokulka – krok za krokom
Okrem atraktívneho vzhľadu sa zamiokulkas vyznačuje vysokou odolnosťou voči nepriaznivým podmienkam. Hoci veľa odpustí, nie je nezničiteľný. Rastlina nemá vysoké nároky na údržbu – vykazuje odolnosť voči suchu, nevyžaduje veľa živín a nepotrebuje rez. Napriek tomu sa niekedy môže zdať, že chradne a prestáva vytvárať nové listy. Ak chcete svoj zamiokulkas opäť priviesť k životu, vykonajte účinné, ale málo známe ošetrenie – čistenie koreňov. Vďaka tomu listy rastliny prestanú žltnúť a nové listy budú napumpované. Ponúkame vám návod na čistenie koreňov zamiokuliek krok za krokom.
- Zamiokulkas opatrne vyberte z kvetináča.
- Z koreňového balu odstráňte starú zeminu, ale urobte to veľmi opatrne.
- Začnite čistiť korene – najprv odstráňte všetky zhnité korene. Ak sú príliš pokrčené, môžete ich jemne uvoľniť, aby ste zachovali zdravý rast rastliny.
- Pomocou štetca očistite koreňový bal od zvyšnej starej zeminy. Vyrežte všetky podozrivé úlomky koreňov a nechajte rastlinu približne hodinu odpočívať.
- Pripravte pôdu pre sukulenty (zmiešajte 6 hrstí kompostovej zeminy, 3 hrste perlitu, 2 hrste riečneho piesku a 2 hrste dreveného alebo aktívneho uhlia).
- Keď koreňový bal vyschne, presaďte zamiokulky. Nezabudnite, že kvetináč nesmie byť príliš veľký, pretože to vedie k nadmernému rastu podzemnej časti, ktorá brzdí vývoj nadzemnej časti.
- Dôležitou súčasťou správnej starostlivosti o zamiokulky je drenáž na dne kvetináča. Tentoraz však tento krok vynecháte, pretože rastlinu budete zalievať zospodu, takže bude čerpať vodu cez otvory na dne kvetináča. Zamiokulkas zalievajte destilovanou vodou, ktorú nalejte do taniera (približne po 15 minútach prebytočnú vodu z taniera vylejte).

Foto: shutterstock/Bondar Illia
Čo potrebuje zamiokulkas na zdravý rast?
Hoci je zamiokulkas nenáročný, aby rástol zdravo a krásne, je dôležité zabezpečiť mu správne podmienky. Najlepšie sa cíti na svetlom mieste, ale s rozptýleným svetlom. Dobre sa mu bude dariť aj na zatienených miestach, ale vtedy sa jeho stonky môžu pretiahnuť a listy budú jasne zelené. Keďže zamiokulkas si ukladá vodu v odnožiach a listoch, nevyžaduje častú zálievku. Zalievajte ho, keď vrchná vrstva substrátu vyschne. Zároveň sa oplatí dávať pozor na premokrenie, pretože nadbytok vody môže viesť k hnilobe koreňov a žltnutiu listov. Hoci zamiokulkas nie je nenásytný, z času na čas potrebuje pre svoj rast správne živiny. Stojí za to pamätať na to, že jeho listy netreba postrekovať, ale len z času na čas utrieť od prachu. Stačí sa držať týchto jednoduchých pravidiel a váš zamiokulkas bude zdravo rásť a vytvárať množstvo nových listov.

Foto: shutterstock/Olenaduygu
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nevyhadzujte ju, len zalejte zamiokulkas. Lacné hnojivo udrží listy dužinaté a zelené
Nielen peniaze. Hovorí sa, že tieto rastliny priťahujú peniaze a prosperitu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.