18.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Alliance Images).
S príchodom jari sa mnohí ľudia rozhodnú vykonávať fyzickú aktivitu vonku. Často ide o chôdzu alebo beh. Niet sa čomu čudovať, keďže táto forma cvičenia si nevyžaduje veľa peňazí. Stačí pohodlná obuv, oblečenie, vyjsť z domu a môžeme sa hýbať. Typický beh však nie je športom pre každého. Nielen kvôli preferenciám, ale aj kvôli zdravotnému stavu. Preto nám prichádza na pomoc metóda priamo z Japonska – takzvaný slow-jogging.
Beh nie je vhodný pre každého. Na druhej strane, chôdza môže niekomu pripadať trochu monotónna a nehybná. Práve preto je pomalý jogging takou dobrou alternatívou. Tento šport, ktorý vznikol v Japonsku, si v súčasnosti získava popularitu po celom svete. Táto technika je mimoriadne nenáročná a účinná, pretože nám umožňuje spáliť podstatne viac kalórií ako bežná chôdza. A nemusíme sa obávať, že sa každú chvíľu zadýchame! Pomalý džoging tiež nezaťažuje kĺby a kolená, čo je dôležité najmä pre ľudí, ktorí bojujú s rôznymi ochoreniami. A 30 minút denne stačí, radia odborníci.
Pomalý beh, známy aj ako „japonský klus“
Pomalý beh, známy aj ako „japonský klus“, je spôsob behu, ktorý zároveň posilňuje imunitu nášho tela, čím prispieva k dlhému a zdravému životu. Existuje jedna, hlavná zásada pomalého behu, a to, že sa musíme pohybovať pomalším tempom ako klus. Napriek tomu, že bežíme nohami, môžu nás predbehnúť napríklad chodci. A o to ide, pretože v skutočnosti nie je dôležité tempo, ale technika. Pomalý beh možno vyzerá nezvyčajne, ale zaručuje, že nie sme vystavení napríklad početným mikroúrazom, ktoré často sprevádzajú bežcov.
Tempo, ktoré zvolíme, by nám malo byť predovšetkým pohodlné, aby sme sa mohli voľne rozprávať napríklad so spoločníkom a aby sme sa nezadýchali. Toto tempo sa v Japonsku označuje ako „niko niko“, čo v podstate znamená úsmev. Pretože práve o tom je úsmev – aby sme sa počas tejto fyzickej aktivity dokázali bez námahy usmievať. To bol nápad vedca, ktorý túto bežeckú metódu vyvinul. Profesor lekárskych vied Hiroaki Tanaka, riaditeľ Ústavu športovej fyziológie na univerzite vo Fukuoke, chcel nájsť šport, ktorý by bol vhodný pre každého – bez ohľadu na vek, kondíciu atď.
Beh pre neochotných? Pomalý beh ovládol svet
Treba dodať, že „niko niko“ bude pre každého znamenať niečo iné. Trénovaných bežcov bude určite lákať bežať rýchlejšie, pre začiatočníkov sa najviac odporúča rýchlosť okolo 5 – 6 km/h.
Mimoriadne dôležitá je však technika kladenia chodidla na zem. Zakaždým by malo dopadnúť na stred chodidla. To nás chráni pred stresom a zraneniami, ktoré často postihujú športovcov. Dôležité je aj správne držanie tela: vzpriamený postoj, pohľad smerujúci k čiare horizontu.
Predtým, ako sa začneme venovať tejto (a akejkoľvek inej) fyzickej aktivite natrvalo, je však vhodné overiť si, či nemáme nejaké zdravotné kontraindikácie. Preto bude potrebné poradiť sa s lekárom. Ak skutočne existujú kontraindikácie tohto druhu športu, môžete si úspešne vybrať inú fyzickú aktivitu, ktorá nezaťažuje vaše kĺby a kolená, napríklad plávanie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je vašou vášňou beh? Zúčastnite sa najväčšej športovej udalosti milovníkov behu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.