18.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/stokpic).
Mladá žihľava je skutočným pokladom minerálov a vitamínov, po ktorých naše telo unavené po zime túži ako po ničom inom. Práve na jar, v apríli a máji, môžete zbierať mladú žihľavu a využívať jej vzácne zložky na zlepšenie vášho zdravia a stavu vašich vlasov, nechtov a pleti.
Mladé výhonky žihľavy v porovnaní so zrelou rastlinou. Aký je medzi nimi rozdiel?
Žihľava je rod jednoročných bylín alebo trvaliek z čeľade žihľavovitých. Spája sa s burinou, ktorá pri priamom kontakte páli pokožku, v skutočnosti však obsahuje mimoriadne cenné minerály a vitamíny.
Táto rastlina je zdrojom vitamínov A, B, C a K, ako aj makroživín a stopových prvkov – horčíka, fosforu, vápnika, draslíka, dostatočného množstva železa, jódu, sodíka a kremíka. Obsahuje tiež flavonoidy, fytosteroly, histamín, serotonín a karotenoidy. Ako vidíte, všetko bohatstvo sa ukrýva v jednej rastline.
Oveľa cennejšou formou tejto rastliny sú však mladé stonky žihľavy. Čím sa líši od zrelej rastliny?
Mladé výhonky žihľavy sú ešte neporušené od znečistenia. Je tiež známe, že mladé listy žihľavy z horných výhonkov, ako aj rozvetvený koreň majú najväčšiu zdravotnú hodnotu. Práve v nich sa koncentruje všetko bohatstvo mladej žihľavy.
Kedy a ako zbierať mladú žihľavu?
Žihľavu by ste mali zbierať až vtedy, keď sú jej listy dobre sformované. Zber by mal byť ukončený skôr, ako rastlina začne kvitnúť. V skutočnosti je na to čas počas celého apríla a mája. To sú dva kľúčové mesiace na zber žihľavy.
Uvádza sa, že práve koncom apríla a začiatkom mája má rastlina v sebe najviac cenných látok. Pri zbere žihľavy, či už mladej alebo v zrelšom štádiu, si nezabudnite chrániť telo, aby ste sa nepopálili. Problém vyriešia dlhé nohavice, zakrytá obuv a rukavice.
Ak plánujete žihľavu zlikvidovať, dávajte si pri zbere pozor, aby sa listy nezlepili. Po zbere je potrebné rastlinu opláchnuť pod tečúcou vodou. Žihľavový čaj môžete piť aj bez sušenia, stačí ho zaliať vriacou vodou, ale ak sa rozhodnete žihľavu usušiť, aby ste si z nej urobili zásoby na viac mesiacov, odporúča sa na to sušička potravín.
Na čo je žihľavový čaj dobrý? Nápoj pre zdravie
Na otázku „na čo všetko funguje žihľavový čaj“ odpovedáme, že takmer na všetko. Žihľava je rastlina, ktorá má široké využitie vďaka množstvu vitamínov a ďalších zložiek obsiahnutých v jej listoch.
Pitie čaju zo žihľavy pôsobí na močový a tráviaci systém, ako aj na krvný obeh. Môže mať aj protikrvácavé účinky. Vďaka značnému obsahu železa sa odporúča aj ako podpora proti anémii alebo pri menštruačných poruchách.
Žihľava sa odporúča aj ako prostriedok používaný na posilnenie imunity a zlepšenie stavu vlasov, pokožky a nechtov. Odvar zo žihľavy môžu piť aj ľudia, ktorí bojujú s reumou alebo zápalovými stavmi.
Žihľava zmierňuje bolesti vyplývajúce z artritídy, artrózy, reumatických stavov a poranení šliach. Odporúča sa aj pri alergiách vďaka tyrozínom obsiahnutým v žihľave, ktoré vykazujú antihistamínové účinky.
Vlasy, pokožka a nechty unavené po zime
Žihľavová šťava zlepšuje nielen vzhľad vlasov, ale aj pokožky a nechtov. Pomáha telu očistiť sa od toxínov a živiny sa dostávajú aj do výtvorov našej pokožky.
Žihľavový čaj možno piť, ale možno ho použiť aj ako oplach na pôsobenie na vlasy oslabené po zime a po období nosenia vlnených čiapok, a to zvnútra aj zvonka.
Žihľava posilňuje vlasy a ovplyvňuje rýchlosť vypadávania vlasov, ako aj urýchľuje ich rast. Na prípravu žihľavového oplachu vlasov stačí v litri horúcej, ale nie vriacej vody zaliať osem vrecúšok mätového čaju alebo štyri polievkové lyžice sušenej, prípadne štyri vetvičky žihľavy. Takýto nálev na oplachovanie odložte, kým voda nevychladne natoľko, aby ste ju mohli použiť na oplachovanie vlasov.
Po použití oplachu na čisté, predtým umyté vlasy môžete vlasy opláchnuť ešte tečúcou vodou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pite pravidelne: odstraňuje toxíny, pomáha pri chudnutí
Pripravte si hnojivo zo žihľavy. Na čo ho využijete? Tieto rastliny po ňom v krátkom čase vystrelia
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.