18.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Joe Kuis).
Presádzanie paradajok spočíva v oddelení semenáčikov zeleniny, ktoré boli zasiate na sadenicu. Tento postup im poskytne vhodné podmienky na ďalší vývoj a umožní plodine pokračovať v raste. Je však dôležité, aby sa tento postup vykonal v správnom čase a správnym spôsobom. Kedy paradajky presádzať? Vysvetlíme vám, ako postupovať krok za krokom.
Kedy presádzať paradajky?
Paradajky by sa mali presádzať približne dva až tri týždne po ich výseve ako sadeníc. Počas tejto doby rastliny vytvoria vlastné listy. Ak postup vykonáte príliš skoro alebo príliš neskoro, sadenice sa na stonkách natiahnu. Okrem toho hrozí väčšie riziko poškodenia ešte nevyvinutých koreňov v skoršom termíne.
Pri výbere najvhodnejšieho termínu je vhodné venovať pozornosť počtu listov sadeníc. Ak už sadenica paradajok vytvorila dva alebo tri riadne listy, je pripravená na presádzanie.
Ktorá pôda na presádzanie paradajok?
Na presádzanie paradajok používajte ľahkú a dobre odvodnenú pôdu. Substrát musí byť dobre vlhký, ale nie preliaty alebo bahnitý. pH by malo byť neutrálne, pohybujúce sa medzi 6 a 7 pH.
Dobre preto poslúži odkyslená záhradnícka rašelina bez hnojív. Univerzálna zemina zmiešaná s kompostom je tiež dobrou voľbou.
Najdôležitejšie je, aby sa pôda na kvitnúce paradajky nehnojila hnojivami. Vysoká dávka živín by mohla spôsobiť napadnutie mladých sadeníc. Budúca úroda by tak bola zničená.
Ako presádzate paradajky? Krok za krokom
Predtým, ako začnete s presádzaním paradajok, musíte pripraviť kvetináče. Každý z nich naplňte vopred zakúpeným alebo vlastnoručne namiešaným pestovateľským substrátom. Uistite sa, že je vhodné pre paradajky.
Každú sadenicu opatrne vyberte zo spoločnej nádoby pomocou špachtle alebo zberača. Potom sa ich pokúste jemne oddeliť. Na tento účel uchopte skôr listy ako ich stonky a začnite oddeľovať mladé korienky, pričom dávajte pozor, aby ste ich nepoškodili.
Z rozdelených sadeníc paradajok začnite vyberať len tie najzdravšie a najsilnejšie druhy. Tie budú mať oveľa väčšiu šancu na správny vývoj a bohatú úrodu ako slabé, nevyvinuté sadenice.
Do substrátu každého kvetináča urobte diery hrubé ako prst. Sadenice paradajok umiestnite vertikálne do takej hĺbky, aby nad povrch vyčnievali len listy. Dbajte najmä na to, aby sa korene nekrútili smerom nahor. Musia smerovať vertikálne nadol.
Zvyšná plocha po presadení sa zľahka zasype zeminou a jemne sa prehnetie. Sadenice paradajok zalievajte pri izbovej teplote. Listy nezmáčajte.
Ako sa starať o paradajky po presádzaní?
Presádzané paradajky by mali stáť na mieste s rovnomerným prístupom slnečného svetla. Počas dňa by sa mali otáčať tak, aby boli všetky listy v kontakte so slnkom. Z rovnakého dôvodu by malo byť miesto teplé a teplota by sa mala pohybovať medzi 18 a 26 stupňami Celzia.
Sadenice paradajok by sa mali po presadení zalievať približne každé dva dni. Je dôležité udržiavať ich substrát neustále vlhký. Odporúča sa používať malé množstvá vody, aby ste substrát nepreliali.
Približne po týždni môžete začať rajčiny hnojiť. Na to sa hodia prípravky bohaté na živiny, ako sú dusík, fosfor a draslík. Táto zmes podporí vývoj listov a výhonkov. Bude mať pozitívny vplyv aj na vývoj koreňov a budúce plodenie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy sadiť paradajky zo semien doma? Počkajte do tohto dátumu. Inak budú kríky prázdne
Sú vaše paradajky stále zelené? Možno ste urobili túto chybu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.