18.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Wut_Moppie).
Obrovské, dlhé klasy pokryté drobnými kvetmi? Musí to byť budleja Dávidova, ktorá už z diaľky upúta pozornosť, ale aj úžasne vonia. Tento ker si vyslúžil prezývku „motýlí ker“ kvôli intenzívnej, ale príjemnej vôni, ktorú vydáva. Ak ju chcete mať doma, nič vám nebráni, pretože pestovanie budleje Dávidovej nie je náročné, ale musíte si dať pozor na niekoľko vecí. Potom váš ker neunikne pozornosti okoloidúcich a hostí vo vašej záhrade.
Budleja Dávidova rýchlo rastie
Budleja Dávidova, známa aj ako „motýlí ker“, je rastlina, ktorá sa najčastejšie vyskytuje v parkoch, ale už nejaký čas mnohí Slováci oceňujú jej vzhľad a jednoduchosť pestovania, takže sa čoraz častejšie stáva okrasnou rastlinou v domácich záhradách. Počas sezóny, t. j. od začiatku leta až do jesene, veľmi intenzívne kvitne a krásne vonia, čím láka motýle. Z diaľky môžu kvetenstvo pripomínať klasy pokryté drobnými okvetnými lístkami, ale mnoho ľudí ich prirovnáva aj k obyčajnému orgovánu. Kvety môžu mať rôzne farby: zvyčajne nadobúdajú odtiene modrej a fialovej, ale odrody ponúkajú rôzne palety farieb, napríklad žiarivo červenú alebo bielu. Budleja Davidova rastie rýchlo a v našich podmienkach môže ľahko dosiahnuť výšku dvoch metrov, vďaka čomu je viditeľná už z diaľky.
Kedy vysadiť Dávidovu budleju?
Pestovanie Dávidovej budleje nepatrí medzi zložité, ale musíte jej poskytnúť správne podmienky, aby bezchybne rástla. Pred výsadbou sa však oplatí dôkladne premyslieť miesto. Musí mať veľa slnka, ale zároveň ju musíte chrániť pred vetrom. Pretože v lete sa minimalizuje riziko zlomenia mladých a silných výhonkov a v zime ich nepoškodia mrazivé poryvy vetra. Nesmiete zabúdať ani na pôdu: musí byť úrodná a zároveň priepustná, pretože nadbytok vody v koreňovom krúžku môže spôsobiť jeho rýchle zahnívanie, čo nevyhnutne vedie k zničeniu a úhynu rastliny.
Kedy vysadiť budleju Dávidovu do záhrady? Možno to urobiť na jeseň, ale nič vám nebráni v tom, aby ste ju do zeme vykopali už na jar.
Dávidova budleja a starostlivosť o ňu
Budleja Dávidova nevyžaduje veľa údržby, ale niekoľko z nich sa oplatí vykonať, aby sa rastlina udržala v plnej kráse. Apríl sa považuje ideálny čas na prerezávanie vašej rastliny a patrí medzi veľmi dôležité ošetrenia. Prečo? Pretože na stonkách sa objavujú kvety jednoročnej budleje Dávidovej. Pri prerezávaní ponechávate len asi 20 alebo 30 cm dlhé stonky. Ak tento postup vynecháte, nestane sa s rastlinou žiadna tragédia, ale potom bude jej habitus rozstrapatený a spodné časti budú bez listov aj kvetov.
Čo ešte musíte urobiť s vašou Dávidovou budlejou? Oplatí sa neustále sledovať počasie. Hoci rastlina neznáša nadbytok vody, v čase sucha si bez vašej pomoci nemusí poradiť, preto by ste ju mali zalievať len v lete.
Hoci sa budleja Davidova zvyčajne považuje za mrazuvzdornú rastlinu, jej tolerancia je -18 stupňov Celzia. Faktom sa zdá, že tuhé zimy sú občasné, ale je lepšie hrať na istotu a narobiť kopčeky nad koreňmi koncom jesene. Na tento účel sa najlepšie hodia piliny, vetvičky a listy ihličnanov. Našťastie, poškodenie budleje Davidovej mrazom nebýva pre ker nebezpečné, pretože po jarnom prerezaní výhonkov sa rýchlo spamätá a naďalej vyzerá skvele.
Nemáte záhradu? Nie je čo stratiť
Budleja Dávidova je určite zaujímavý ker, ale všetci, ktorí nemajú záhradu alebo pozemok, nemusia sa báť. Rastlina sa dá pestovať v kvetináčoch a rovnako pôsobivo bude vyzerať aj na južne orientovaných slnečných balkónoch alebo terasách. Pestovanie budleje v kvetináčoch sa nelíši od spôsobu jej pestovania v zemi, ale je tu jedna výnimka. Kvetináč s rastlinou musíte prezimovať na teplom mieste, napríklad v skleníku. Až na jar sa môže budleja Dávidova vrátiť na balkón po predchádzajúcom silnom prerezaní stoniek.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vysaďte tento ker namiesto ruže. Vaša záhrada bude plná motýľov
V tomto termíne zastrihnite budleju. Inak na kvety zabudnite. Držte sa pravidla 20 cm
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.