18.04.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/BOKEH STOCK).
Bujná a husto rastúca zelenina je snom každého, kto sa rozhodne založiť si záhradku. Žiaľ, život niekedy overí naše plány a predpoklady. Niekedy, napriek najlepším úmyslom, paradajky nerastú veľmi dobre a zdá sa, že uhorky existujú, ale je ich málo. Ukazuje sa, že tu môže pomôcť jedna vec, ktorú by sme za normálnych okolností vyhodili do koša.

Foto: shutterstock/BOKEH STOCK
Misky či vedrá plné uhoriek a inej zeleniny sú pohľadom, ktorý poteší každého záhradkára. Počas celej sezóny tvrdo pracujeme na tom, aby naše záhrady nielen krásne vyzerali, ale aj prinášali veľa úrody. Pravidelná údržba, polievanie, strihanie a hnojenie dá zabrať veľa času a niekedy aj veľa peňazí. Voda, hnojivá a postreky predsa stoja peniaze. Ukazuje sa však, že na jednej veci môžeme veľa ušetriť.
Žiadne drahé postreky či hnojivá! Častý problém záhradkárov sa dá vyriešiť odpadom
Ani tá najviac opatrovaná a staraná záhrada nie je 100% imúnna voči všetkým hrozbám okolo nej. Záhradkári sa vo veľkej miere sťažujú na škodcov, ktorí ničia úrodu. Obrovským problémom môžu byť slimáky. O tom, ako si s nimi poradiť, sme písali v samostatnom článku:
Ďalším problémom pre záhradníkov sú choroby, ktoré môžu postihnúť rastliny. Na tento účel používajú rôzne postreky a hnojivá. Rovnako je to s rastlinami a našimi telami. Ak sú dobre živené, ľahšie bojujú s patogénnymi mikroorganizmami. Preto sa oplatí myslieť na to, aby sme záhradu nielen čo najlepšie izolovali od nebezpečenstva, ale posilnili našu zeleninu a ovocie aj zvnútra.
Vezmite ocot a zmiešajte ho so škrupinami. Bežný problém vyriešite raz a navždy
Ukazuje sa, že jedna vec, ktorá často končí v koši, na tento účel dokonale funguje. Stojí za to sa nad tým zamyslieť skôr, ako to zahodíme. Najmä ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že postreky a hnojivá dostupné v obchodoch môžu stáť veľa peňazí. Vajcia sa používajú takmer v každej slovenskej domácnosti.
Najčastejšie škrupinky vyhadzujeme. To je veľká chyba, pretože obsahujú veľa živín, vrátane: vápnik, železo, síra a fluór, ktoré dokonale podporujú rast rastlín. Ako pripraviť hnojivo z vaječných škrupín? Nič jednoduchšie! Potrebujeme asi desať vaječných škrupín, rozdrvíme ich a vložíme do nádoby, potom zalejeme pol litrom 9% octu. Zmes odložte na dva dni. Po uplynutí tejto doby môžeme precediť a preliať do fľaše.
Ako používať hnojivo z vaječných škrupín? Polievkovú lyžicu zmesi zalejte litrom vody a tekutinou zalejte pôdu pod uhorkami, paradajkami, mrkvou, cviklou a inou zeleninou. Hnojenie sa oplatí opakovať každé dva týždne. Výrazne zlepšíme stav rastlín a zabezpečíme, aby zelenina prinášala bohatú a sviežu úrodu.

Foto: Pixabay/zebra7
Pre niektoré rastliny je to spása, pre iné katastrofa
Hnojivo vyrobené z vaječných škrupín a octu bude fungovať nielen na zeleninu, ale aj na iné rastliny, ktoré znášajú zásaditú pôdu.
Stojí za to použiť ho na podporu okrem iného: levanduľa, orgován, baza, borovica horská, tis, buxus, borovica, jaseň a ovocné stromy.
Pozor! Hnojivo zo škrupín a octu by sa nemalo používať pre rastliny, ktoré uprednostňujú kyslú pôdu. Medzi ne patria okrem iného: vresy, hortenzie, magnólie a dule.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Už ma neprekvapuje, keď záhradníci hladia sadenice paradajok. Účinok je nepredstaviteľný
Fľašu vložím do kvetináča a mám pokoj. Niekto by za to mal dostať medailu. „Tento spôsob funguje.“
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.