19.04.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/JP WALLET).
Vedci tvrdia, že objavili tuk, ktorý hrá kľúčovú úlohu v procese starnutia. Zaujímavosťou je, že jeho úroveň môžete kontrolovať pomocou cvičení, ktoré nezaberú veľa času. Vedci sa domnievajú, že tento objav sa môže stať dôležitým pre výskum „omladenia“ organizmu.
Vedci objavili nový typ lipidu – „starobný tuk“ – ktorý môže byť zodpovedný za starnutie organizmu.
Štúdie ukázali, že čím sme starší, tým vyššia je koncentrácia lipidov BMP vo svaloch.
Na zníženie hladiny „starobného tuku“ stačí aj krátkodobá fyzická aktivita. Vedci v tom vidia príležitosť vrátiť biologické hodiny späť.
Prečo starneme?
Prečo ľudia starnú? Čo urýchľuje tento proces? Ako sa to dá zastaviť? To sú otázky, ktoré si kladú výskumníci zaoberajúci sa gerontológiou (štúdium procesov starnutia). Ako ukazujú súčasné objavy, starneme z mnohých dôvodov: zmeny, ktoré sa vyskytujú v našich chromozómoch, bunkový stres a epigenetické príčiny, t. j. tie, ktoré zdedíme, ale nie v našich génoch.
Epigenetika je veda, ktorá študuje negenetickú dedičnosť – je dokázané, že naša strava, životný štýl a úroveň stresu ovplyvňujú nielen nás samých, ale aj naše deti a vnúčatá. To znamená, že po rodičoch dedíme aj určité stavy vyplývajúce z ich životného štýlu či prostredia, ktoré ovplyvňujú okrem iného aj spôsob a tempo starnutia.
Všetky vyššie spomenuté príčiny starnutia je ťažké zastaviť a všetky terapie, ktoré sa vedci snažia zaviesť, neprinášajú veľkolepé výsledky. Na starnutie neexistuje žiadny liek, no najnovší objav holandských vedcov dokazuje, že v tejto veci nie sme úplne bezradní. A čo viac, na spomalenie určitých procesov starnutia nie je potrebné veľa úsilia.
Tuk, ktorý zostaršuje
Pred niekoľkými dňami vedecký časopis venovaný procesom starnutia – „Nature Aging“ publikoval článok „A conserved complex lipid signature marks human muscle aging and responds to short-term exercise“. Tím vedcov vrátane doktora Georgesa E. Janssensa prezentoval výsledky svojej práce. Holandskí vedci tvrdia, že identifikovali molekuly tuku, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v procese starnutia.
Vedci zistili, že svaly starších ľudí majú oveľa vyššiu koncentráciu špecifického typu lipidov ako u mladých ľudí. Tuk sa nazýval bis(monoacylglycero)fosfát alebo skrátene BMP. Výskumníci fascinovaní ich objavom začali vykonávať testy na myšiach a potom na ľuďoch.
Čím sme starší, tým viac molekúl tuku sa hromadí v našich svaloch
Vďaka lipidomickým štúdiám sa vedci mohli pozrieť na rôzne tuky prítomné v jednom tkanive. Preskúmalo sa desať rôznych tkanív a na tomto základe holandskí vedci izolovali 1200 jedinečných typov lipidov. Boli prekvapení, keď zistili, že hladiny BMP sa u väčšiny starých myší naďalej zvyšovali.
V druhej fáze štúdie boli od dobrovoľníkov odobraté vzorky tkaniva. Respondenti boli rozdelení do dvoch skupín: mladší (20-30 roční) a starší (65-80 roční). Pozorovanie uskutočnené na myšiach sa potvrdilo aj u ľudí – BMP sa hromadí v starnúcich tkanivách. Doterajšie výsledky ukazujú, že za starnutie môže typ tuku objavený v Holandsku. Je však potrebný ďalší výskum, pretože je tiež možné, že vysoké hladiny BMP nie sú príčinou, ale dôsledkom starnutia.
Omladzovacie cvičenia
Veľa sa hovorí o tom, aká dôležitá je fyzická aktivita pre zdravie a dlhý život. Početné vedecké štúdie dokazujú, že cvičenie znižuje riziko predčasnej smrti a predlžuje život. O tom, že šport dokáže omladiť, svedčí aj objav vedcov z Amsterdamskej univerzity. Ich štúdia zistila, že aj krátke obdobia fyzickej aktivity znižujú hladinu BMP vo svaloch. Jedným z vysvetlení je, že cvičenie mení spôsob, akým telo rozkladá tuky.
Výskumníci merali obsah lipidov vo svaloch pred a po hodine fyzickej aktivity a potom ho porovnávali s výsledkami ľudí, ktorí väčšinu dňa sedeli. Ukázalo sa, že hladina lipidov v tkanivách cvičencov bola výrazne nižšia ako u „sedavých ľudí“. Vedci plánujú ďalší výskum objaveného lipidu, chcú zistiť, prečo sa BMP hromadí v tkanivách seniorov a či existujú iné metódy ako fyzická aktivita, ktoré by znížili jeho hladinu.
„Myšlienka, že by sme mohli zvrátiť proces starnutia, bola dlho považovaná za sci-fi“
– uviedol vo vyhlásení jeden z autorov štúdie, profesor Riekelt Houtkooper a dodal:
„Tento objav nám však umožňuje oveľa lepšie pochopiť proces starnutia“
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Beh pre ľudí, ktorí nenávidia behať. Je to skvelý spaľovač tukov, ale jedna vec je dôležitá
Šesť cvikov, ktoré za týždeň zmenia vzhľad vášho tela. V zrkadle sa nespoznáte
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.