20.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Vita Serendipity).
Tu sú najlepšie spôsoby, ako sa zbaviť krtka – rady pre záhradkárov a záhradkárske články hromžia titulmi. Nasypať niečo do krtincov, nastaviť ultrazvuk, siahnuť po chemikáliách. utopiť, zabiť, zničiť – takýchto rád je veľa a každá je najlepšia. A žiadna z nich nezaručí, že odstránením krtka získate trávnik zvonku rovný ako stôl. To, čo sa deje pod ním, môže preň znamenať záhubu.
Odklon od rovnomerne zastrihnutých trávnikov v anglickom štýle a móda kvetinových lúk len mierne zlepšili situáciu krtkov v záhrade. Stále sú považované za votrelcov, ktorých kopčeky ničia estetickú geometriu záhonov a trávnikov vymeraných podľa pravítka. Krtko je stále považovaný za škodcu, bez ohľadu na to, akú veľkú úlohu zohráva v ekosystéme. Jeho prítomnosť v záhrade je však prospešná.
Krtko je ničiteľ – to je všeobecné presvedčenie. Jeho prítomnosť sa totiž vyznačuje kopčekmi, ktoré ničia estetiku záhonov, záhrad a najmä rovného ako stôl upraveného trávnika. Taký, na ktorom nie je ani jeden kvet, ani jedna rastlina okrem rovnomerného zeleného koberca. Na kvetnatej lúke, ktorá v posledných rokoch berie útokom aj Slovensko, krtince nie sú také viditeľné. Vládne tam chaos a sloboda, príroda si sama rozhoduje, ako bude rásť a za koho účasti.
Spomedzi slovenských podzemných živočíchov je práve krt najúspešnejším inžinierom. Vŕta chodníky na rôzne účely. Niektoré z nich sa využívajú na pohyb. Majú približne priemer okrúhleho, rezancovitého tela zvieraťa. Nie je však pravda, že krtko sa v podzemí pohybuje len dopredu. Jeho nezvyčajná a na dotyk zamatová srsť s veľmi neobvyklou štruktúrou (dve vrstvy chlpov s mimoriadnou hustotou) rastie tak, že mu umožňuje manévrovať. Chĺpky krtka sú usporiadané v rôznych smeroch presne tak, aby ho v podzemí nebrzdili. Prostredníctvom týchto chodieb sa živočích pohybuje po niekedy rozsiahlom území, ktorého hranice môžu byť od seba vzdialené niekoľko stoviek metrov alebo dokonca kilometrov. To však nie je jediný účel týchto chodieb.
Varovanie: tento tunel je pasca
Krtkove chodby sú tiež pascou. Kedysi ich zviera hĺbi tak, aby sa čo najľahšie dostalo k podzemnému koreňovému systému rastlín, ktorými sa však nijako neživí. Krtko patrí do radu hmyzožravcov, do ktorého patria aj ježkovia. Sú to výlučne mäsožravé živočíchy, ktoré sa živia najmä bezstavovcami. A to robí aj krtko. Jeho cieľom nie sú korene rastlín a ich ohlodávanie, ale tie drobné živočíchy, ktoré žijú pod zemou alebo padajú do ním nastražených podzemných pascí.
Pretože chodby sú pasce. Krt si ich vyhĺbil veľa, a to nielen preto, že sa rád prechádza pod zemou alebo preto, že mu niekto cez kopec naleje parafín, ale aj preto, že loví. Prechádza nimi a hliadkuje, či si cestu do záhuby nenašla dážďovka, pavúk alebo iné larvy, šváb alebo iné podzemné drobné organizmy, ale aj nadzemné organizmy, ktoré sa prepadli pod zem, čo sa tiež stáva.
Osud krtka
Na ich osud sa tam ocitli a je to závideniahodný osud. Keď krtkovia nájdu dostatok potravy, zhromažďujú si zásoby a na to používajú špeciálne vyhĺbené komôrky so špajzou. V nich skladujú dážďovky alebo larvy, v žiadnom prípade však nie mŕtve. Krt dokáže svojimi ostrými zubami prerezať nervovú sústavu svojej koristi takým spôsobom, že ju úplne ochromí, ale stále žije. A v tomto stave sa nachádza v jej zásobárni potravy ako ešte čerstvé zásoby.
Existuje mnoho podzemných cicavcov, ktoré si vyhrabávajú tunely, aby sa mohli živiť rastlinami zospodu. Patria medzi ne hraboše, slepúchy a iné. Krtko to nerobí. Jeho tunely sú mimoriadne dôležitým miestom pre pôdu, pretože krtko vykonáva podobnú prácu ako dážďovky, len vo väčšom rozsahu. Tunely prevzdušňujú pôdu, zavlažujú ju, robia ju zdravšou. A keď k tomu pridáte fakt, že krtko likviduje tých, ktorí vlastne požierajú korene rastlín, máte kompletný obraz strážcu záhrady. Záhradníka, ktorý sa stará o jej kvalitu, ošetruje ju a lieči.
Kopčeky sú náš problém, nie problém prírody
A kopčeky ? Prírodné mohyly nás nezaujímajú. Ich zlá estetika je náš výmysel. Z prírodného hľadiska sú prospešné, pretože sa cez ne dostáva vzduch, voda a organické látky. Krt ich musí kopčekovať, aby sa zbavil prebytočnej zeminy z chodníkov, čo znamená, že zároveň premiešava pôdu. Sám vychádza neochotne a len vtedy, keď musí, pretože na povrchu sa pohybuje nemotorne, pomaly a intuitívne. Je tiež zraniteľný voči útokom predátorov. Krtkov mimo tunela lovia sovy, myšiaky, bociany, kuny, lasice, líšky a iní krtkovia amatéri.
Preto krtko čo najrýchlejšie zmizne pod zemou, z ktorej dokáže za štvrťhodinu vytlačiť až 5 kg. To znamená, že pôda sa poriadne nakyprí a prevráti, je okysličená, hydratovaná a premiešaná a navyše bez lariev hmyzu. Rastliny v takejto pôde rastú oveľa ľahšie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Položil ho do zeme a krtko utiekol k susedovi. Domáci trik zviera odohnal na šesť mesiacov
Namiesto toho, aby ste ho vyhodili, zakopte ho v záhrade. Krtko sa z nej dostane čo najskôr
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.