21.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Ariene Studio).
Nenáročné kvety na balkón sú skvelým spôsobom, ako spestriť výhľad za oknom. Patrí medzi ne muškát. Hoci je pestovanie tejto rastliny pomerne jednoduché, musíte pamätať na dodržiavanie niekoľkých základných pravidiel. Poradíme vám, ako správnou starostlivosťou podporiť kvitnutie muškátov.
Pelargónie sa nie nadarmo nazývajú kráľovnou balkónov. Tieto rastliny sú odolné voči teplu aj krátkodobému suchu a navyše ich pestrofarebné kvety vyzerajú krásne od mája do jesene, niekedy dokonca až do prvých mrazov. Žiaľ, môže sa stať aj to, že naša muškátová kvetina nekvitne. Dôvodom býva chyba v starostlivosti.
Prečo muškáty nekvitnú? Venujte pozornosť tomu, čo muškáty nemajú rady
Jedným z najdôležitejších krokov pri pestovaní muškátov je výber miesta. Aby tieto rastliny bohato kvitli, musia rásť na dobre slnečnom mieste. V ideálnom prípade by malo byť aj primerane chránené pred vetrom a dažďom, pretože jemné kvety a listy sa môžu ľahko zlomiť. Substrát muškátov by mal byť úrodný a priepustný a pri výsadbe sadeníc dbajte na to, aby boli od seba vzdialené aspoň 20 centimetrov, čím im vytvoríte priestor na voľný rast. Okrem toho rastliny nebudú musieť súperiť o vodu a živiny, čo by tiež mohlo zhoršiť kvitnutie. Počas sezóny bude vývoju muškátov zase prospievať pravidelné odstraňovanie kvetov.
Počas najhorúcejších letných dní sa odporúča zalievať muškáty až dvakrát denne a to skoro ráno a po západe slnka. Rovnako dôležité je aj hnojenie. Na jar by sme na to mali zvoliť dusíkaté živiny, aby rastlina rýchlo rástla. Neskôr je lepšie siahnuť po prípravkoch bohatých na draslík a fosfor, ktoré podporujú kvitnutie. Samozrejme, vhodné produkty nájdete v obchodoch, ale domáce hnojivá môžu byť rovnako účinné, ak nie dokonca lepšie.
Čím zalievať muškáty, aby krásne kvitli? Domáce hnojivo pre muškáty dokáže zázraky
Prvou domácou metódou, ktorá pomôže našim muškátom obsypať sa kvetmi, je hnojivo z cibuľových šupiek. Na jeho prípravu potrebujete šupky z piatich veľkých cibúľ, ktoré vložíte do litrovej nádoby. Potom ich zalejete vriacou vodou až po okraj nádoby a odložíte na tmavé miesto. Po 24 hodinách šupky scedíte a získate výživný roztok pripravený na použitie. Odporúča sa ho použiť na zalievanie už v apríli a kúru opakovať počas celej sezóny a to každé 1-2 týždne. Len dávajte pozor, aby ste pri tom nenamočili listy a kvety.
Druhou domácou výživou pre muškáty, ktorá stojí za vyskúšanie, je hnojivo vyrobené zo sušeného hrachu. Tentoraz sa dve polievkové lyžice hrachu nasypú do nádoby a zalejú litrom vody. Po piatich minútach varu sa roztok precedí a po vychladnutí je pripravený na použitie. Týmto hnojivom zalievajte rastliny raz za 10 dní.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Záchranná súprava pre lopatkovec. Potrebné veci nájdete v kuchyni
Cibuľové šupky nikdy nevyhadzujem. Zalejem vodou a povarím. Moje rastliny nikdy nevyzerali lepšie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.